Wołga, Wołga...

Pierwszego września rozpoczęła się sprzedaż najnowszego modelu firmy GAZ: Wołga Siber. Na prezentacji samochodu pojawił się sam premier Federacji Rosyjskiej Władimir Putin.

Wołga Siber to pierwszy od lat nowy samochód, jaki będzie zjeżdżał z taśm produkcyjnych w Gorki (Niżny Nowogród). Samochód ten, to dostosowany do eksploatacji w surowych rosyjskich warunkach Dodge Stratus/Chrysler Sebring poprzedniej generacji. GAZ podpisując umowę o współpracy z koncernem Chryslera zerwał z wieloletnią tradycją inspirowania się konstrukcjami i rozwiązaniami technicznymi amerykańskiego Forda.

Historia

Pierwsze osobowe samochody z Fabryki Samochodów w Gorki (Gorkovsky Avtomobilny Zavod - w skrócie GAZ) wyjechały w 1932 roku. GAZ A to nic innego, jak Ford model A, a pierwsza ciężarówka, GAZ AA, to dostawczy Ford AA.

Pierwszy GAZ noszący nazwę Wołga, to model M-21 Z 1957 roku. Jego konstrukcja była silnie wzorowana na Fordzie Crestline z początku lat pięćdziesiątych. Silnik sześciocylindrowy był proponowany już dla modelu M-20 Pobieda, ale sam Stalin nie wyraził na to zgody. GAZ-a M-21 Wołga napędzał więc silnik czterocylindrowy o pojemności 2,4 l. (75 KM) i tak pozostało w Wołgach do dziś.

Następcą poszukiwanej dziś pierwszej Wołgi był GAZ 24 Wołga. Jego konstrukcję oparto na rozwiązaniach Forda Falcona, choć nadwozie zyskało charakterystyczny, rozpoznawalny kształt. Produkcję seryjną rozpoczęto w 1970 roku. Pod maską również można było znaleźć silnik R4 2,4 l., którego moc podniesiono do 95 KM. Produkcji w znanej nam formie zaprzestano w 1992 roku, kontynuując wytwarzanie zmodyfikowanych modeli 3102/3110.

Współczesność

W latach 1994-1997 powstało kilkaset sztuk oryginalnego modelu Wołga 3105 z napędem 4x4. Większość produkcji posłużyła jako samochody eksperymentalne fabryki w Niżnym Nowogrodzie.

W 1998 roku udało się rozpocząć produkcję całkowicie nowej Wołgi 3111. Problemy techniczne i finansowe zmusiły firmę do zastosowania podzespołów z poprzedniej generacji, a wysokie koszty produkcji i mały popyt "zabiły" produkcję w 2003 roku. Samochód zapisze się w historii, jako przykład "barokowej" stylistyki, bardzo modnej w Rosji.

25 lipca 2008 roku uruchomiono produkcję Wołgi Siber. Konstrukcyjnie jest to znany również w naszym kraju Chrysler Sebring. Jako napęd przewidziano dwa silniki benzynowe, czterocylindrowe o pojemności 2,0 l. (141 KM) i 2,4 l. (143 KM). W ciągu roku dostawy Wołgi Siber mają wynieść do 100 000 egzemplarzy. Pojazd jest dostępny w sprzedaży na terenie Rosji od 1 września w ramach sieci obejmującej 68 stacji dealerskich.

W obecnej ofercie firmy, oprócz nowego Sibera, znajdują się osobowe modele Wołga GAZ-31105, GAZ-3102 i GAZ-310221 (kombi).

Przyszłość

Koncerny GAZ Group oraz General Motors zawarły porozumienie w sprawie kupna przez stronę rosyjską połowy udziałów we włoskiej firmie VM Motori, znanej jako dostawca wysokiej jakości silników wysokoprężnych.

Ze względu na to, że na rynku rosyjskim widoczny jest znaczący wzrost zainteresowania klientów wysokoprężnymi jednostkami napędowymi, GAZ zamierza uruchomić w Rosji produkcję silników na licencji VM Motori, które trafią do gamy lekkich pojazdów użytkowych takich jak Gazela oraz Maxus, a w przyszłości być może i do osobowego Sibera.

 

Wybierz samochód dla siebie - oferty Autotrader.pl


Marcin Lewandowski, źródła: GAZ, GM, Wikipedia, Autosoviet