Aston Martin V12 Vantage RS

Brtytjski producent ekskluzywnych samochodów sportowych przedstawił swój najnowszy koncept pod nazwą V12 Vantage RS.
Model przedstawiono nieoczekiwanie podczas otwarcia pierwszego w historii tej marki centrum stylistycznego w Gaydon w hrabstwie Warwickshire, które odbyło się 11 grudnia tego roku. Prezentacja modelu miała zapewne na celu przyciągnięcie większej uwagi do ważnego dla firmy wydarzenia, jakim było otwarcie tego obiektu.

Model V12 Vantage RS powstał na bazie modelu V8 Vantage, jednak zastosowano w nim dwunastocylindrowy silnik z modelu DBRS9. Silnik dysponuje maksymalną mocą 600 KM przy 6 250 obr./min i 690 Nm przy 5 000 obr./min. Zastosowano kute tłoki, zmieniono głowicę, układ wydechowy. W stosunku do modelu V8 Vantage zmieniono nieco aerodynamikę m.in. dodając tylny spoiler wysuwany automatycznie przy dużej prędkości.

Wagę samochodu zredukowano do około 1 600 kg, dzięki czemu osiągnął on bardzo korzystny stosunek mocy do masy: 375 KM przypada na jedną tonę masy pojazdu. Dzięki temu samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4 sekundy, a do 160 km/h 8,5 s. Prędkość maksymalna wynosi 320 km/h.

Szansa na produkcje tego auta jest niewielka. Nawet, jeżeli producent zdecyduje się na jej podjęcie, będą to raczej krótkie serie, a cena może być wyższa niż w przypadku modelu DBS.

Więcej o: