Jeep Wrangler na służbie

Historia Jeepa rozpoczęła się od spartańskich modeli terenówek dla wojska, które z czasem stały się ikoną off-roadu. Wraz z premierą najnowszego, czterodrzwiowego modelu Wranglera Unlimited Amerykanie postanowili powrócić do korzeni, prezentując militarną wersję Nieskończonego. Jeep J8 został wzmocniony, ma dodatkowe wyposażenie, a na życzenie armii może zostać nawet opancerzony.

Auto powstało na bazie modelu 2007 Wranglera Unlimited. Aby stało się pełnowartościowym pojazdem wojskowym, inżynierowie wzmocnili jego ramę (w efekcie ładowność wzrosła do 1339 kg), a także mosty napędowe, hamulce oraz zawieszenie. Priorytetem była prostota i duża wytrzymałość konstrukcji, dlatego m.in. tylne sprężyny śrubowe zastąpiono prymitywnymi resorami piórowymi.

Pod maską współczesnego następcy Willysa znalazł się turbodoładowany diesel o pojemności 2,8 litra i mocy 158 KM oraz momencie obrotowym 400 Nm. Napędem steruje pięciostopniowa przekładnia automatyczna. W celu podniesienia mobilności auta silnik wyposażono w specjalny układ filtrowania powietrza oraz snorkel, umożliwiający pokonywanie brodów do głębokości 762 mm. Mierzący 4, 74 m długości i 1,77 m wysokości J8 może również holować przyczepę o masie 3,5 tony. Sam waży około 2 tony.

Możliwe są różne konfiguracje i zabudowy nadwozia - wojskowy Jeep może występować w wersji 2-drzwiowej ze skrzynią ładunkową, jak i zwykłej, czterodrzwiowej. Układ siedzeń może być niemal dowolnie konfigurowany, a kierownica może się znaleźć zarówno po lewej, jak i po prawej stronie kabiny. Standardowe wyposażenie obejmuje m.in. 2 poduszki powietrzne, pałąk bezpieczeństwa oraz układ ABS.

Zamiarem Chryslera było stworzenie pojazdu, który mógłby pełnić funkcję wozu dowodzenia, transportera kołowego żołnierzy lub ładunków, sanitarki czy pojazdu łącznikowego. J8 jest przystosowany do transportu drogą powietrzną - w tym celu zamontowano w nim wytrzymałe zderzaki oraz szekle i zaczepy holownicze. Samochód będzie produkowany w egipskiej fabryce Chryslera, a do sprzedaży wejdzie z początkiem 2008 roku.

AK

 

Więcej o: