Nowe fotoradary staną przy polskich drogach. Kiedy?

Jest już szykowany plan zwiększenia liczby fotoradarów znajdujących się w arsenale Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Kiedy możemy się ich spodziewać?
7 na 10 kierowców zapłaci nowy podatek?7 na 10 kierowców zapłaci nowy podatek? Sprawdziliśmy

Za system fotoradarów i innych systemów kontrolujących polskich kierowców odpowiada Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Kompletowanie jego arsenału kryło się pod nazwą "Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym" i zakończyła ostatniego dnia ubiegłego roku. Inspektorat dysponuje 400 stacjonarnymi fotoradarami, 29 fotoradarami mobilnymi, 29 urządzeniami do odcinkowego pomiaru prędkości i 20 kompletami urządzeń do monitorowania przejazdu na czerwonym świetle. Do końca tego roku wszystkie elementy systemu mają działać. Koszt całego programu (wraz z budynkami administracyjnymi i wyposażeniem biurowym) kosztował 190 mln zł, z czego 160 mln to fundusze pochodzące z Europejskiego Systemu Rozwoju Regionalnego.

Jak informuje "Gazeta Prawna", GITD opracowuje już kolejny program rozbudowy systemu. - Projekt potencjalnie byłby realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Jeżeli doszłoby do jego wdrożenia, nowych fotoradarów można się spodziewać pod koniec 2018 r. - powiedział w rozmowie z dziennikiem Łukasz Majchrzak z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) w GITD.

Wymieniony przez rzecznika CANARD termin wydaje się i tak dość optymistyczny. Dlaczego? Rząd od dawna planuje przekazanie zarządzania siecią fotoradarów policji. Jaka byłaby wówczas rola GITD? Przejęcie zalegających w magazynach fotoradarów należących do samorządów (od tego roku nie mogą one korzystać z tych urządzeń) nie jest proste, bo ich podpięcie do nowego systemu jest kosztowne lub nawet niemożliwe, a nikt nie chce ponosić z tego tytułu kosztów - GITD nie posiada na to funduszy, a samorządy nie chcą wydawać pieniędzy na coś, co nie przyniesie im żadnych dochodów.

Kierowcy mogą na razie spać spokojnie - zwiększające bezpieczeństwo, ale znienawidzone fotoradary przynajmniej do końca 2018 r. nie staną w nowych lokalizacjach.

ZOBACZ TAKŻE:

Noga z gazu! W 17 miejscach w Polsce już działa Odcinkowy Pomiar Prędkości

Odcinkowy Pomiar Prędkości - mapa

INNE LINKI:

OPP, 400 fotoradarów i inne, czyli nowy arsenał GITD

10 tys. mandatów w miesiąc - nowy sprzęt GITD zwraca się w mgnieniu oka

Mandat prosto z nieba. Drogówka testuje nową broń

Więcej o:
Komentarze (10)
Nowe fotoradary staną przy polskich drogach. Kiedy?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: tgtgtt

  Oceniono 18 razy 8

  "zwiększające bezpieczeństwo, ale znienawidzone fotoradary"
  Śmiała teza. Niestety nieprawdziwa. Zlikwidowanie tych podatkowych fotoradarów nie wpłynęło na zmniejszenie bezpieczeństwa.

 • skeleton_song

  Oceniono 4 razy 4

  gdyby jeszcze te fotoradary coś dawały :/ mnie gość stuknął tuż przed fotoradarem, bo za szybko jechał, i to ma być większe bezpieczeństwo? na szczęście gość oddał mi za naprawy i za auto zastępcze z EuCOCara, ale i tak jestem przeciwnikiem fotoradarów

 • Gość: R2D2

  Oceniono 4 razy 4

  GITD udaje, że zapomniało, że od 25 kwietnia tego roku nie może przetwarzać żadnych zdjęć z fotoradarów, systemów OPP, itd., a wszystkie wezwania wystawione po tej dacie są bezprawne.

 • Gość: trolololo

  Oceniono 6 razy 4

  Lepsze te fotoradary od padalców w niebieskich mundurkach czających się po krzakach i polujących na kierowców. ;-)

 • Gość: Anty_Radar

  Oceniono 5 razy 3

  A co z owiniętymi czarną (już nieco powiewającą) folią radarami w Warszawie? Tymi, za które zapłaciliśmy wcześniej parę baniek z naszych podatków??

 • Gość: dobra zmiana

  Oceniono 2 razy 2

  A to nie ta opcja teraz rządzi, która najbardziej wieszała psy na PO za łatanie dziury budżetowej fotoradarami?? :D

 • Gość: legas

  0

  Zgina te fotoradary jak zginela straz miejska

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX