Elon Musk o Autopilocie: "To dopiero beta, błędy mogą się zdarzać"

Kilka tygodni temu doszło do śmiertelnego wypadku, w którym samochód marki Tesla prowadzony przez autopilota uderzył w ciężarówkę. Twórca firmy poinformował, że rozwiązanie jest nadal w wersji ?beta?, więc mogą się zdarzać błędy w jego działaniu
Volkswagen Jetta Dieselgate | Volkswagen nie wypłaci odszkodowań w Europie

Elon Musk tłumaczył się mediach, co według niego oznacza wersja "beta" w przypadku funkcji autopilota dostępnego w samochodach Tesla. Miał na myśli, że oprogramowanie jest jeszcze w fazie rozwoju. Firma potrzebuje przejechać ponad półtora miliarda testowych kilometrów w rzeczywistych warunkach drogowych zanim funkcja autopilota będzie dokładnie sprawdzona.

Szef firmy Tesla odpowiedział za pomocą Twittera po tym jak agencja Reuters podała informację, że niemiecki urząd ds. pojazdów samochodowych nie dopuścił używania funkcji autopilota w egzemplarzach sprzedawanych na terenie tego kraju. W późniejszym komunikacie urzędnicy podali, że wobec producenta nie toczy się żadne postępowanie, a decyzja wynika z problemów natury technicznej.

Musk przyznał, że wersja oznacza, że rozwiązanie nie jest jeszcze w stu procentach gotowe. Producent testował rozwiązanie na swojej flocie, ale testy przeprowadzane w normalnym ruchu drogowym jeszcze trwają. Tesla zakłada, że potrzeba jeszcze sześciu miesięcy żeby zakończyć test. W kwestii dystansu chodzi raczej o aktywne użycie systemu, a nie faktyczny dystans pokonany samochodem. Producent przyznał, że zbiera także informacje od kierowców, a nawet testuje oprogramowanie na niektórych ze sprzedanych egzemplarzy.

Tymczasem agencja NHTSA bada dwa wypadki z udziałem autopilota w Tesli, w tym jeden ze skutkiem śmiertelnym. Z kolei Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy sprawdza sprzedaż akcji firmy przez ujawnieniem opinii publicznej informacji na temat wypadku. Amerykańskie media donoszą o trzecim wypadku, który był spowodowany niewłaściwym działaniem systemu.

ZOBACZ TAKŻE:

Apple rozważa przejęcie Tesli Motors

Tesla Model S (FL 2016)

INNE LINKI

Wypadek Tesli Model X | Kierowca obwinia samochód

Wideo | Starsza pani kontra Autopilot Tesli

Wielki sukces Polaków! Nasz łazik marsjański nie dał szans konkurencji

Więcej o:
Komentarze (4)
Elon Musk o Autopilocie: "To dopiero beta, błędy mogą się zdarzać"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • hiszpan25

  Oceniono 13 razy 13

  Jesli autopilot Tesli nie jest autopilotem to czym jest? czym rozni sie od zwyklego systemu wspomagania kierowcy typu "lane departure warning" + "aktywny tempomat"?
  Tesla wprowadza klientow w blad twierdzac ze sprzedaje pojazd z autopilotem skoro kierowca caly czas musi i tak sprawowac kontrole nad pojazdem aby nie zginac w wypadku. jakim cudem auto z homologacja drogowa ma w wyposazeniu system bezpieczenstwa w fazie beta testow?! oj chyba Tesli za dobrze szlo finansowo... Prawnicy w USA zjedza te zyski w mgnieniu oka...

 • Gość: gkg

  0

  co to za dziwolag

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX