Koniec z ekierkami we Włoszech. Będą mandaty za "zimny łokieć"

"Zimny łokieć" uznano za praktykę zagrażającą bezpieczeństwu ruchu drogowego. Włoskim kierowcom grozi za to mandat
Omijaj je szerokim łukiem | Najgorsze silniki DieslaOmijaj je szerokim łukiem | Najgorsze silniki Diesla

We włoskim Kodeksie Drogowym nie znajdziemy zakazu prowadzenia samochodu z ręką wystawioną poza obrys drzwi, ale policja uznaje to za zachowanie zagrażające bezpieczeństwu. A to jest już podstawą do ukarania kierowcy mandatem.

W świetle jednego z przepisów kierowca musi zawsze sprawować kontrolę nad samochodem i być w stanie wykonać wszystkie manewry konieczne dla zachowania bezpieczeństwa. Ręka wystawiona za okno ma to uniemożliwiać. Ponadto we włoskim KD istnieje również przepis, mówiący o tym, że kierowca musi mieć pełną swobodę ruchu. To nie koniec. Z prawa wynika też pośrednio, że kierowcy mają obowiązek prowadzenia samochodu obiema rękami. Do tej pory policja posługiwała się tym zapisem KD wlepiając mandaty za rozmowę przez telefon, ale może go stosować również w przypadku "zimnego łokcia".

Wystawianie ręki przez opuszczoną szybę może kosztować włoskich kierowców od 41 do nawet 168 euro. Od czego zależy wysokość kary? Od przepisu, na którego złamanie powoła się drogówka. Warto o tym pamiętać, wybierając się na wakacje do Włoch.

ZOBACZ TAKŻE:

Poradnik | Tanie, proste i bezawaryjne benzyniaki. Tych silników możesz być pewien

Twój pierwszy samochód | Poradnik | Tanie, proste i dobre benzyniaki

INNE LINKI:

Boisz się tanich diesli? Tych możesz być pewny

Nie kupuj aut z tymi skrzyniami biegów

Kupujemy używaną Skodę | Poradnik | Na te modele lepiej uważaj!

Czy karanie kierowców za "zimny łokieć" to dobry pomysł?
Więcej o:
Komentarze (32)
Koniec z ekierkami we Włoszech. Będą mandaty za "zimny łokieć"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: zw1

  Oceniono 23 razy 21

  A co z ekierkami? Nie wolno ich używać? Nic o nich nie piszecie poza tytułem.

 • dokowski

  Oceniono 17 razy 13

  To nie jest prawo: "kierowca musi zawsze sprawować kontrolę nad samochodem i być w stanie wykonać wszystkie manewry konieczne dla zachowania bezpieczeństwa" - to zupełnie bezprawny zapis niemożliwy do egzekwowania ani do przestrzegania - to klasyczny totalitarny bat na tych, którzy się władzy nie podobają. Jestem zaskoczony, że zachodni kraj nie ma państwa prawa tylko władzę, która może karać kogo chce i za co chce. Teraz rozumiem, dlaczego Włochy słyną z korupcji i mafii. W kraju, który zamiast prawa ma totalitarny bełkot, musi rządzić korupcja i mafia.

 • karinawojtek

  Oceniono 16 razy 8

  hahaha, niedługo zanim wsiądziesz do auto będziesz musiał podpisać oświadczenie, że jesteś odpowiedzialnym kierowcą. Niech pokażą staty ile było kolizji/wypadków spowodowanych trzymaniem łokcia na drzwiach... w takim razie wnioskuję, aby każdy pies/ek przebywający w aucie był zabezpieczony pasami, w aucie nie może być żadnych przedmiotów nieumocowanych na stałe, sprzęt grający powinien mieć ograniczenie limitu decybeli do wartości takiej, aby nie zakłócała dźwięków z zewnątrz, brak możliwości prowadzenie w wysokich obcasach, brak możliwości oderwania dłoni (dwóch) od kierownicy, a co za tym idzie wyeliminowanie skrzyń manualnych oraz zapewnienie umieszczenia wszystkich funkcji w kierownicy (i od tej pory faktycznie może się nazywać kierownicą wielofunkcyjną, bo np. otwieranie szyb, sterowanie klimą czy ustawianie wylotów powietrza). Nie daj Boże pozdrowić kogoś znajomego machnięciem ręki, hahaha.

 • Gość: jacek

  Oceniono 8 razy 6

  Jeśli chodzi o Włochy, to trzeba uwzględniać, że przepisy dzielą się na zupełnie martwe, ledwo żywe, zależnie od miejsca i humoru policji oraz na te w zasadzie obowiązujące. Pamiętam z dzieciństwa artykuł w Motorze o tym, jak bezwzględnie we Włoszech mają być karani kierowcy za najechanie na ciągłą linię. Ostatnio mi się ten artykuł przypomniał w czasie jeżdżenia po Włoszech - w miastach NIKT z kierowców nie przejmuje się liniami ciągłymi - z policją włącznie. A co do łokcia, to więcej ludzi go wystawia niż u nas.

 • baaag

  Oceniono 9 razy 3

  Bzdury. Łokieć na oknie nie przeszkadza w trzymaniu kierownicy obydwoma dłońmi. Takie dziwactwo włoskie.

 • Gość: by

  Oceniono 2 razy 2

  Niedługo będzie mandat za mruganie oczami... omg przecież wtedy taki bezmyślny, samolubny, ograniczony, przyszły zbrodniarz w ogóle nie patrzy na drogę!!
  I... i przyznam się... zdarza mi się to robić :'(

 • rojberek

  Oceniono 4 razy 2

  "Z prawa wynika też pośrednio, że kierowcy mają obowiązek prowadzenia samochodu obiema rękami." - czyli we Włoszech biegi zmieniają dupą, albo mają wszyscy automatiki :-)

 • Gość: qwertyy

  Oceniono 1 raz 1

  uuuuuuuu..... no to wygląda na to, że koncern BMW nie trafił z pomysłem samochodu czteroosobowego, w którym fotele są ustawione jeden za drugim.
  projektantom przyświecała idea, żeby użytkownicy BMW (wszyscy - i kierowca i pasażerowie) mogli wystawiać OBYDWA łokcie podczas jazdy.
  :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX