W tym roku OC będzie droższe. Znacząco droższe

Gigantyczna liczba odszkodowań komunikacyjnych, które ubezpieczyciele musieli w ostatnim roku wypłacić swoim klientom, spowoduje podwyżki cen składek. Odczują je wszyscy kierowcy
Chcesz niższych składek? Pozwól się śledzićChcesz niższych składek? Pozwól się śledzić

Prognozy branży ubezpieczeniowej wskazują, że w tym roku ceny obowiązkowych polis komunikacyjnych mogą wzrosnąć od 20 do 30 proc. Podwyżki są podyktowane szeregiem czynników, m.in. ubiegłoroczną rekordową - ponad 1 mld zł - stratą techniczną odnotowaną w tym segmencie oraz wzrostem wypłat w szkodach osobowych. Stabilizacja cen może mieć miejsce pod koniec 2016 roku - prognozują przedstawiciele brokera ubezpieczeniowego Donoria.

- Zanotowaliśmy w ubiegłym roku historyczną stratę w sektorze ryzyk majątkowych. Ubezpieczyciele wykazali stratę na wyniku technicznym przekraczającą 1 mld zł. To sytuacja bez precedensu, w naszej historii nie było jeszcze tak głębokiej straty. Musi przyjść otrzeźwienie, będziemy z uwagą przyglądali się ubezpieczycielom w najbliższych kilku miesiącach - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Dominik Stachiewicz, członek zarządu firmy Donoria.

Odszkodowania i świadczenia z tytułu ubezpieczeń OC pojazdów wyniosły w ubiegłym roku 6,8 mld zł, co oznacza wzrost o 15,8 proc. względem 2014 roku. Łączna wartość wypłat za szkody osobowe przekroczyła 1,3 mld zł.

Jak podkreśla ekspert, tak duże straty dotyczą jednak tylko części ubezpieczycieli i tylko pewnych segmentów ich działalności, nie ma też zagrożenia dla całego rynku.

- Rynek jest bardzo dobrze regulowany, nasz nadzór bardzo dobrze realizuje swoje zadania. Nie ma żadnego ryzyka finansowego. Nie można zapominać, że ubezpieczyciele uzyskują przychody również z działalności inwestycyjnej. Kiedy połączymy te dwa źródła, okazuje się, że ta strata już nie jest tak głęboka. Tym bardziej że pojawił się wzrost składki ubezpieczeniowej - ocenia Stachiewicz.

Ceny polis komunikacyjnych dla klientów indywidualnych i korporacyjnych zaczęły rosnąć pod koniec ubiegłego roku. Taki trend będzie się utrzymywał w tym roku. Jeszcze niedawno polisy kosztowały ok. 2,5 tys. zł, a dziś ich ceny są bliżej poziomu 5 tys. zł.

- Największe wzrosty pojawiły się w taborze ciężkim, gdzie składka jest wysoka. Możemy się spodziewać, że również ta tendencja będzie utrzymana w tym roku, a pod koniec nastąpi ustabilizowanie wzrostu stawek. Klienci indywidualni również odczuwają wzrosty, natomiast nie będą one aż tak bolesne - przekonuje ekspert Donorii.

Rynek ubezpieczeń został zrewolucjonizowany przez dyrektywę Solvency II, która wprowadziła uzależnienie wysokości kapitału od wielkości ryzyka podejmowanego przez firmy ubezpieczeniowe. Wymogi kapitałowe są wyznaczane osobno dla ryzyka ubezpieczeniowego, finansowego i operacyjnego. Pojawiły się również zapowiedzi powrotu do podatku Religi, wedle którego koszty leczenia ofiar wypadków ponosiliby ubezpieczyciele.

- Pozostaje tylko pytanie, na jakim poziomie te wzrosty się zatrzymają. Trzeba będzie obserwować końcówkę tego roku - podkreśla Stachiewicz. - W ubezpieczeniach majątkowych (innych niż komunikacyjne) raczej stawki składki nie powinny się zmieniać do końca roku. Prognozujemy, że pewnie pierwsze zmiany pojawią się na początku przyszłego roku.

Jak dodaje, pozytywne tendencje dotyczą innego segmentu rynku - ubezpieczeń zdrowotnych. W ubiegłym roku wydatki na ten cel sięgnęły 483 mln zł, czyli o 21 proc. więcej niż rok wcześniej. Do 1,4 mln wzrosła liczba ubezpieczonych w tej formule. Składka stabilnie rośnie, podobnie jak zapotrzebowanie na tego typu ochronę.

- Polacy coraz chętniej wykupują ubezpieczenie prywatne, mimo że wszyscy jesteśmy ubezpieczeni w NFZ - mówi Stachiewicz.

ZOBACZ TAKŻE:

Noga z gazu. W tych miejscach działa Odcinkowy Pomiar Prędkości

Noga z gazu. W tych miejscach działa Odcinkowy Pomiar Prędkości

INNE LINKI:

Przez samochody autonomiczne ubezpieczyciele stracą miliardy dolarów

Ile kosztują nas wypadki?

Spowodujesz wypadek po alkoholu, zapłacisz za leczenie ofiar

Więcej o:
Komentarze (33)
W tym roku OC będzie droższe. Znacząco droższe
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: dxx

  Oceniono 20 razy 12

  Czas wprowadzic polise OC do prawa jazdy a nie do auta!
  Moment spadnie liczba wypadkow...

 • perseveratio

  Oceniono 15 razy 11

  No ja przy bezszkodowej jeździe od 20 lat skoczyłem z 345 PLN w zeszłym roku na 787PLN. Co do sugestii, żeby poszukać lepszej oferty... 50PLN rozstrzał w 40 ubezpieczalniach.

 • set456

  Oceniono 15 razy 7

  Wszyscy dobrze wiedzą, że istnieje zmowa cenowa firm ubezpieczeniowych. Przecież nie wszystkie firmy straciły dużo, a stawki u nich poszły drastycznie do góry. Inni podnoszą to i my podniesiemy. Co roku mam ten sam problem. Dzwoniąc do ubezpieczyciela słyszę cenę za ubezpieczenie która mi nie odpowiada i dziękuję za współpracę. I nagle moja stawka spada drastycznie, tylko żebym został u nich i nie robił problemu.

 • pierrecruise

  Oceniono 6 razy 6

  "A kultura tu podobno jest, świadczy o tym nasz wspaniały dom kultury."

 • Gość: Nik

  Oceniono 5 razy 5

  Ladny tekscik. Takie urabianie klientow ubezpieczalni - oj jacy to ubezpieczyciele biedni, jakie to straty poniesli, jak to musza podniesc skladki, zeby zainwestowane w nich pieniadze nie przepadly itd.

 • bear.27

  Oceniono 7 razy 5

  Nie warto być przywiązanym do danej firmy ubezpieczeniowej. Dwa tygodnie temu zmieniłem ubezpieczyciela samochodu, który podwyższył składkę oc i ac z 1700 na 2200 zł.(60% zniżek). Za to samo zapłaciłem 1380 zł. w nowej firmie.

 • Gość: Robkita

  Oceniono 6 razy 4

  To wynika bezposrednio z tego ze Polacy jezdza jak idioci. Ja bym sie przyjzal poziomowi kursow na prawo jazdy zeby nie szkolic nowej generacji samochodowych imbecyli

 • ergosumek

  Oceniono 2 razy 2

  Słysze to już chyba 10 raz, a podwyżek OC nie ma.

 • nnie

  Oceniono 5 razy 1

  Powiem krótko: pierd..olicie co chwilę z tym podwyżkami.
  Właśnie otrzymałem propozycję odnowienia na następny rok.
  Wartość auto 2K mniejsza niż w roku ubiegłym, składka 13 zł mniejsza.
  Gdzie jest drożej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX