Przez samochody autonomiczne ubezpieczyciele stracą miliardy dolarów

Wprowadzenie na drogi samochodów autonomicznych oznacza rewolucję w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Zakłady ubezpieczeń mogą stracić miliardy dolarów
European Truck Platooning Challenge To może być przełom. Kierowcy tirów nie będą już potrzebni

Autonomiczna rewolucja staje się faktem. Wielu producentów już zapowiedziało, że wprowadzi do swoich samochodów w pełni działające systemy autonomicznej jazdy do 2020. To oznacza przełom nie tylko dla motoryzacji, ale także dla świata finansów. Eksperci szacują, że zakłady ubezpieczeń mogą w najbliższych latach stracić nawet 20 miliardów dolarów wpływów ze składek ubezpieczeniowych! Wszystko przez coraz bezpieczniejsze ulice i mniejszą liczbę wypadków.

Branża nabiera rozpędu

Autonomiczny wyścig zbrojeń zaostrza się z każdym tygodniem. Z początku najgłośniej było o amerykańskim gigancie Google. Jednak do wyścigu zbrojeń szybko dołączyli inni wielcy gracze. W branży autonomicznych aut ostatnio możemy zaobserwować znaczne przyspieszenie.

Przykładowo, nowa klasa E Mercedesa już jest wyposażona w system Drive Pilot, który utrzymuje wyznaczoną odległość od poprzedzającego pojazdu, hamuje, przyspiesza i potrafi pokonywać lekkie zakręty. Bardzo zaawansowany system autopilota posiada również Tesla Motors. Z kolei Volvo zapowiedziało, że dzięki nowoczesnym technologiom i systemom autonomicznej jazdy od 2020 roku już nikt nie zginie w nowych samochodach szwedzkiej marki.

Swoje rozwiązania testuje także Ford, Audi, Nissan czy Kia. Prawie wszyscy celują w rok 2020.

Co to oznacza dla branży ubezpieczeniowej?

Temat wpływu autonomicznych samochodów na branżę ubezpieczeniową poruszono podczas dyskusji panelowej, zorganizowanej przez Volvo Cars oraz Thatcham Research. Jak wynika z badań ekspertów, ubezpieczyciele mogą stracić ze składek ubezpieczeniowych aż 20 miliardów dolarów do 2020 roku.

"Średnio i długoterminowy wpływ na rynek ubezpieczeniowy będzie znaczący. Nie zapominajmy jednak o prawdziwym powodzie - mniej wypadków, mniej rannych, mniej zabitych. Autonomiczne pojazdy to największy krok poprawiający bezpieczeństwo na drogach ostatnich lat. - powiedział Hakan Samuelsson z Volvo.

Technologia autonomicznej jazdy - według badań producentów - wyraźnie poprawi bezpieczeństwo na drogach. Niektórzy mówią nawet o spadku liczby wypadków o 80%! A mniejsze ryzyko wypadku, to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale także niższa składka u ubezpieczyciela.

"Bez wątpienia ilość zdarzeń drogowych również dramatycznie zmaleje. Mieliśmy już okazję potwierdzić tą tezę w przypadku systemu samoczynnego awaryjnego hamowania (AEB) w wielu nowych samochodach. Badania przeprowadzone w USA przez NHTSA przewidują, że do 2035 roku ilość zdarzeń drogowych spadnie o 80%. Co istotne w przypadku, kiedy jednak wypadku nie da się uniknąć prędkość będzie znacznie mniejsza niż w przypadku samochodów nie wyposażonych w system jazdy autonomicznej - co znacząco zredukuje skutki zdarzenia." - stwierdził dyrektor generalny w Thatcham Research, Peter Shaw.

Testy w warunkach bojowych

Producenci samochodów już dawno wyjechali z zamkniętych ośrodków testowych i sprawdzają autonomiczne samochody na publicznych drogach. Przykładowo, Google testowało swoje auta m.in w Austin (Teksas), Mountain View (Kalifornia), Phoenix (Arizona) oraz Kirkland (Waszyngton). Z kolei Volvo właśnie uruchomiło specjalny program w Wielkiej Brytanii - do 2018 na drogi wyjedzie tam 100 autonomicznych Volvo XC90.

Według Volvo, wprowadzenie na rynek samochodów autonomicznych wpłynie na zwiększenie płynności ruchu, zmniejszy emisję szkodliwych substancji i znacznie poprawi bezpieczeństwo na drogach.

"Samochody autonomiczne sprawią, że nasze podróże staną się szybsze, czystsze pod względem emisji i bezpieczniejsze. Wielka Brytania wyznacza drogę rozwoju technologii, aby stała się rzeczywistością. Dzięki światowej klasy ośrodkom badawczym tego typu programy będą coraz bardziej powszechne." - stwierdził Sajid Javis, brytyjski sekretarz stanu odpowiedzialny za przemysł i rozwój.

Technologia wydaje się być gotowa. Czy my - zwykli użytkownicy dróg - jesteśmy już gotowi na autonomiczną rewolucję na naszych drogach? 2020 coraz bliżej.

ZOBACZ TAKŻE:

Omijaj je szerokim łukiem | Najgorsze samochody używane

Volkswagen Passat B6

INNE LINKI

Autonomiczne Volvo ruszają na drogi Wielkiej Brytanii

Google i Fiat Chrysler Automobiles łączą siły

Audi RS7 | Autonomiczny samochód bije rekordy

"Bezwypadkowy", "pierwszy właściciel", czyli jak nie dać się nabrać sprzedawcy

Zdjęcie OMP Gałka dźwigni zmiany biegów Racing Zdjęcie OMP Gałka zmiany biegów SUN Zdjęcie Sparco Gałka dźwigni zmiany biegów RACING - 03740CR
OMP Gałka dźwigni zmiany bi... OMP Gałka zmiany biegów SUN Sparco Gałka dźwigni zmiany...
Sprawdź ceny Sprawdź ceny Sprawdź ceny
źródło: Okazje.info
Więcej o:
Komentarze (30)
Przez samochody autonomiczne ubezpieczyciele stracą miliardy dolarów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Piotr

  Oceniono 22 razy 18

  Tytuł powinien brzmieć: "Przez samochody autonomiczne kierowcy zyskają miliardy dolarów"

 • Gość: Artur

  Oceniono 15 razy 13

  Moim zdanie ubezpieczenia przejmą na siebie producenci samochodów autonomicznych pod warunkiem, że nie będziesz prowadził tylko zrobi to za ciebie automat - dodatkowy przychód. Będziesz miał opcję zawarcia polisy w cenie auta. Jeżeli mnie pamięć nie myli Volvo już się tak odgraża ubezpieczycielom, że weźmie na siebie całą odpowiedzialność. Za to ubezpieczyciele odbiją sobie na użytkownikach kierujących indywidualnie ("Kierujesz sam, bierzesz ryzyko na siebie, to płać i płacz").

 • Black Swan

  Oceniono 6 razy 6

  "zakłady ubezpieczeń mogą w najbliższych latach stracić nawet 20 miliardów dolarów wpływów ze składek ubezpieczeniowych"

  przecież opierając się na tym co mówią te ubezpieczalnie to (przynajmniej w PL) oni mają straty z tytułu zawierania takich ubezpieczeń więc to chyba dobra dla nich wiadomość... ja tam bym się cieszył gdyby wiedział, ze będę mógł oszczędzić...

 • hopsiupbec

  Oceniono 3 razy 3

  "Jak wynika z badań ekspertów, ubezpieczyciele mogą stracić ze składek ubezpieczeniowych aż 20 miliardów dolarów do 2020 roku."

  Znowu z dudy wzięci eksperci piszą o "stratach". To nie będą straty, tylko mniejsze zyski.

 • Gość: miki

  Oceniono 9 razy 3

  Tzw. ubezpieczyciele doją niesamowitą kasę w sposób całkowicie nieuzasadniony. Bardzo dobrze że dostaną po kieszeni. Ale te pieniądze które potencjalnie złodziejskie firmy ubezpieczeniowe mogłyby zgarnąć nie znikną. I tak zostaną wydane więc tylko tyle że zarobi kto inny.

 • wasiliuk

  Oceniono 12 razy 2

  To trochę jak ze sztuczną inteligencją. Bardzo obiecująca technologia ...niezmiennie od końca lat sześćdziesiątych.

 • Gość: andrzej

  0

  kancelarie odszkodowawcze takie jak EuCO i tak będą miały ręce pełne roboty, bo komputery nie zastąpią całkowicie człowieka

 • Gość: Koleś

  0

  hybrydy produkują już ponad 10 lat i wciąż nie stanowią nawet 1% aut na świecie.
  To co piszecie nie ziści się nawet do 2050 roku. Wpierw musieliby do zera zlikwidować produkcję normalnych aut a itak te już wyprodukowane byłyby na ulicach z 20 kolejnych.
  Kupi sobie kilku ciekawskich zamożnych (jak obecnie elektryki/wodorowe) i na tym się ta rewolucja skończy.
  Póki jest ropa to będą auta spalinowe.

 • wlodzimierz.ilycz

  Oceniono 6 razy 0

  Samochód, który panuje nad kierowcą (zamiast kierowca nad samochodem) jest śmiertelnie niebezpieczny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX