Mandat prosto z nieba. Drogówka testuje nową broń

Drogówka testuje nową broń, którą wkrótce zacznie wykorzystywać w walce z kierowcami łamiącymi przepisy. Na razie dron lata nad Katowicami, ale zainteresowane są nim Komendy Wojewódzkie z całego kraju

Testowany przez katowicką drogówkę dron należy do Politechniki Śląskiej, z którą KWP Katowice podjęła współpracę. Policjanci z powietrza sprawdzają, czy kierowcy i piesi stosują się do obowiązujących przepisów. Jeśli nie, pobliskie patrole drogówki interweniują. Na razie nie wystawiają mandatów, ale już niebawem się to zmieni.

- Na razie testujemy jednego drona, który należy do Politechniki Śląskiej. Póki co nie rozpoczęliśmy żadnego postępowania mandatowego w związku z wykroczeniami zarejestrowanymi podczas testów, ale najpewniej za dwa-trzy tygodnie się to zmieni - mówi w rozmowie z Moto.pl podinsp. Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego KWP Katowice.
Piraci drogowi znaleźli lukę. Nowe przepisy im niestraszneNowe przepisy są martwe. Nie stracisz prawa jazdy, jeśli powiesz, że...

Jak to działa?

Dron nie mierzy prędkości. Obserwuje skrzyżowania, wyłapując łamiących przepisy. Priorytetem policji jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, dlatego drogówka skupia się na obserwacji tych kierowców, którzy ignorują czerwone światła lub wymijają samochody ustępujące pierwszeństwa pieszym wchodzącym na zebry. W inny sposób trudno udowodnić kierowcom tego typu wykroczenie. Kamera umieszczona na dronie obserwuje też, czy kierowcy mają zapięte pasy i czy nie korzystają z telefonów komórkowych.

Jeśli kamera umieszczona na dronie zarejestruje wykroczenie, interweniuje pobliski patrol drogówki. Zatrzymywani są też piesi, którzy wchodzą na przejście na czerwonym świetle lub przechodzą przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

Na razie tylko Katowice, ale...

Póki co jedyną Komendą Wojewódzką testującą tego typu sprzęt jest KWP Katowice, ale najprawdopodobniej szybko się to zmieni.

- Otrzymujemy wiele zapytań z komend z całej Polski z pytaniami o przebieg testów. Policjanci z innych rejonów kraju są bardzo zainteresowani nową metodą kontroli kierowców - dowiedzieliśmy się w KWP Katowice.

Czy to oznacza, że niebawem w innych częściach kraju nad ulicami pojawią się policyjne drony? Najprawdopodobniej tak, choć na razie nie wiadomo kiedy.

ZOBACZ TAKŻE:

Nieznajomość tych symboli może kosztować. I to dużo [QUIZ]

Czy wiesz, co oznaczają kontrolki w twoim samochodzie? [QUIZ]

INNE LINKI:

Jakie auta kupują Polacy? | Te dane nie zawierają rejestracji flotowych

Omijaj je szerokim łukiem | Najgorsze silniki Diesla

Omijaj je szerokim łukiem | Najgorsze samochody używane

Kolejny gigant przyznał się do nielegalnego zaniżania wyników zużycia paliwa

Zdjęcie Dron Dron Xblitz X3 Zdjęcie Icom Sky Walker dron Zdjęcie Parrot Dron Jumping Sumo
Dron Dron Xblitz X3 Icom Sky Walker dron Parrot Dron Jumping Sumo
Sprawdź ceny Sprawdź ceny Porównaj ceny
źródło: Okazje.info
Więcej o:
Komentarze (98)
Mandat prosto z nieba. Drogówka testuje nową broń
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • mupetman

  Oceniono 92 razy 56

  Nareszcie! Już najwyższy czas, by drogówka zajęła się czymś więcej, niż chowaniem po krzakach z suszarką/laserem. To właśnie chamstwo i bezmyślność na naszych drogach jest przyczyną tylu wypadków, a nie nadmierna prędkość. A co do wyprzedzania/mijania na pasach to w miastach jest dramat. Nie bez przyczyny jest za to wysoka kara i oby wreszcie zaczęła być konsekwentnie wymierzana.

 • ponury424

  Oceniono 62 razy 54

  To coś wspaniałego, nad głowami obywateli morze dronów. Wyśledzą każdy fałszywy krok obywatela spieszonego, jak i niezgodny z prawem ruchu drogowego, manewr obywatela zmotoryzowanego. Wizja Orwella zawarta w powieści Rok 1984, jednak ponadczasowa.

 • dejacek

  Oceniono 52 razy 26

  k..a, dzieciakom kupili nowe zabawki za setki tysięcy. Może lepiej trzeba im było piaskownicę za komendą wybudować..

 • mikron

  Oceniono 63 razy 25

  super! Dron będzie patrzył z góry, czy mam zapięte pasy, no prawdziwy niebieski anioł.

  Co za totalitarny pomysł!
  A głupcy się zachwycają...

 • kato-rznik

  Oceniono 69 razy 19

  I bardzo dobrze. Wszystko jest ok, co pomoże wyplenić buractwo z tego nieuczciwego, nie mającego szacunku do prawa i policji, okropnego, religijnego tylko na pokaz narodu.

 • i.l

  Oceniono 35 razy 13

  może by drogówka popracowała nad jakością dróg i oznakowaniem, bo wypisać mandat, to
  średnio-inteligentna małpa potrafi. System oparty na represji. Budujemy byle jak drogi, tworzymy byle jakie prawo, a potem walimy mandaty i grzywny. Walnięty system.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX