"Rz": Mercedes wybuduje w Polsce fabrykę za 800 mln euro

"Rzeczpospolita" informuje, że w piątek zakończyły się negocjacje w sprawie lokalizacji nowej fabryki silników koncernu Daimler AG. Niemcy wybrali Polskę
Tanie i niedoceniane, czyli auta, których nie chciałeś kupić, a wartoTanie i niedoceniane, czyli auta, których nie chciałeś kupić, a warto

Negocjacje nadzorowało Ministerstwo Rozwoju, które ma dziś - według nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" - potwierdzić, że wybór Mercedesa padł na okolice Jawora na Dolnym Śląsku. Resort w rozmowie z Moto.pl poinformował, że negocjacje wciąż trwają. -Taki jest oficjalny komunikat ministerstwa - usłyszeliśmy w MR.

Polska miała wygrać przetarg z Rumunią, Węgrami i Słowacją, które złożyły bardzo konkurencyjne oferty. Jak informuje "Rzeczpospolita", naszym asem w rękawie miały być konkurencyjna logistyka i wykształcona siła robocza, niezbędna do produkcji zaawansowanych technologicznie silników. W nowej fabryce pracę ma znaleźć 1,5 tys. osób. Niemcy zainwestują w nią 800 mln euro.

Wiadomo, że najostrzejszy bój toczył się z Węgrami i Rumunią. Na Węgrzech Niemcy mają już fabrykę w Kecskemet, w którą niedawno zainwestowali dodatkowe 250 mln euro. Powstają tu już trzy modele aut niemieckiej marki. W Rumunii natomiast powstają już skrzynie biegów - Rumuni oferowali Mercedesowi rozbudowę fabryki w Sebes. Według informacji "Rz" w najgorszej sytuacji byli Słowacy, którzy mają spory problem z zapewnieniem wykwalifikowanej kadry pracowniczej dla nowej fabryki JLR (Jaguar Land Rover).

Mercedes w pierwszym kwartale 2016 r. stał się numerem jeden na rynku marek premium na świecie. Sprzedaż - względem analogicznego okresu 2015 r. - wzrosła aż o 13 proc. A może być jeszcze lepiej, bo w drugiej połowie roku do salonów trafi nowy Mercedes klasy E - nowoczesna limuzyna, która powalczy z BMW serii 5 i Audi A6 (tutaj opisywaliśmy wrażenia z pierwszych jazd nową limuzyną Mercedesa: test nowego Mercedesa klasy E).

ZOBACZ TAKŻE:

Uważaj na te silniki! Psują się na potęgę

Omijaj je szerokim łukiem | Nieudane silniki

INNE LINKI:

Planujesz zakup samochodu? Te omijaj szerokim łukiem

Mercedes Klasy E | Luksus ma na drugie Mercedes

OM 654 | Nowy Diesel od Mercedesa

Mercedes GLE 350d 4MATIC | Test | Siła spokoju

\

Zdjęcie COYOTE S Zdjęcie PRESTIGIO 5058 Polska Zdjęcie TOMTOM START 60 Europa
COYOTE S PRESTIGIO 5058 Polska TOMTOM START 60 Europa
Sprawdź ceny Sprawdź ceny Porównaj ceny
źródło: Okazje.info

Więcej o:
Komentarze (147)
"Rz": Mercedes wybuduje w Polsce fabrykę za 800 mln euro
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kapaszatka

  Oceniono 41 razy 39

  To dobra informacja. Faktycznie wygrywamy kosztami płac, ale też lokalizacją. Te silniki będą mogły jeździć zarówno do fabryk w Niemczech jak i na Węgry. 1,5 tysiąca ludzi będzie miało robotę, z czego kilkaset osób na stanowiskach profesjonalistów i menadżerskich, gdzie zarobią całkiem przyzwoicie. Pracownicy na linii też zarobią swoje, przeważnie na lepszych umowach niż w polskich firmach, na normalnych warunkach.

  Do tego, okolice sa już nasycone motoryzacją. Wałbrzych, Legnica, Wrocław, Poznań - tam jest mnóstwo fabryk przemysłu motoryzacyjnego. Kolejna fabryka to presja na pracodawców, by płacili lepiej i dawali lepsze warunki, bo ludzie będą mieli wybór. Brakować zacznie pracowników. Co innego byłoby, gdyby postawiono taką fabrykę na ścianie wschodniej, ale tam nadal nie ma dróg. A kadry dopiero trzeba by uczyć.

  Zarobią poddostawcy fabryki, ktoś dostarczy komponenty, ktoś narzędzia, ktoś maszyny, ktoś będzie budował fabrykę a potem ją remontował. Zarobią hotelarze, zarobią restauratorzy, zarobi wynajem mieszkań. Fabryka nie będzie konkurować z polskimi producentami silników, bo takich praktycznie nie ma. Za to 99% pójdzie na eksport.

  Nie ma co marudzić. Oczywiście lepiej byłoby, gdyby Polacy stawiali swoją fabrykę silników, ale takich nie widać. Zostanie trochę know-how, technicznego, organizacyjnego. Może jakiś dostawca nauczy się czegoś, zarobi i rozwinie swoją własną produkcję. Może ktoś wyprowadzi trochę know-how i zrobi Niemcom konkurencję.

 • ksass

  Oceniono 67 razy 35

  bardzo się ucieszę jeśli to wypali, ale...
  ... czy to jest wstawanie z kolan które obiecywało PiS/Morawiecki, miała być przecież polska industrializacja, a nie to, że obcy kapitał będzie wykorzystywał polskiego pracownika.
  Czym to się różni od rządów PO (które jest takie bee).
  Że nie wspomnę, że wpiszą sobie jako swój sukces, a te rozmowy trwały znacznie dłużej.
  Czy teraz też będzie komentarz, że to 'wina' poprzedniego rządu. LOL

 • Gość: Romek

  Oceniono 21 razy 19

  decyzja jeszcze nie zapadła. 3 lata temu tez wszyscy pisali ze MB otwiera fabrykę w Polsce a otworzył na Węgrzech. Nie dzielmy skóry na niedźwiedziu ....

 • polsilver99

  Oceniono 28 razy 12

  Za ile wybuduje Mercedes nie ma znaczenia.To że ludzie na produkcji zarobią 2 tys.jest ważne.

 • kruk6666

  Oceniono 26 razy 10

  Ktoś mądrze powiedział : " Polacy nie czytają książek i nie rozwijają się się intelektualnie , to ciemnogród i zaścianek , to kraj montowni pralek i lodówek"

 • Gość: gucio44

  Oceniono 9 razy 7

  Za PiS-u otwiera fabrykę w Polsce? Znaczy Mercedes jest faszystowski!

 • m78k

  Oceniono 16 razy 6

  Świetny komentarz do listu prezydentów

 • smiki48

  Oceniono 16 razy 6

  brak jest najważniejszych informacji na jakich warunkach Mercedes będzie prowadził tę inwestycje. Może okazać się, że te 800 milionów nie zapłąci Mercedes tylko polski podatnik. Już wielokrotnie bywało, że jedno miejsce pracy kosztowało Polaków ponad milion złotych plus zwolnienia podatkowe. A polski przedsiębiorca tworząc nowe miejsce pracy może liczyć co najwyżej na 20 parę tysięcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX