Piraci drogowi znaleźli lukę. Nowe przepisy im niestraszne

Od ubiegłego roku za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o co najmniej 50 km/h grozi odebranie prawa jazdy. Piraci drogowi znaleźli jednak lukę w przepisach, dzięki której unikają tej kary - informuje "Rzeczpospolita"

Wystarczy, że podczas kontroli drogowej kierowca stwierdzi, że zapomniał prawa jazdy. Wówczas dokument nie zostanie mu odebrany.

Coraz więcej kierowców (szczególnie z dużych miast) korzysta z luki w przepisach drogowych. Podczas zatrzymania za szybką jazdę nie okazują prawa jazdy, przekonując, że zostało w domu albo w innej torebce. Policjant nie może więc fizycznie zatrzymać dokumentu, a starosta - wydać decyzji administracyjnej o zatrzymaniu uprawnień na trzy miesiące. Bo taka powinna być kara dla kierowcy - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Przetarg na limuzyny dla BOR | Zwycięska limuzyna może mieć problem z poduszkami powietrznymiPrzetarg na limuzyny dla BOR | Zwycięska limuzyna może mieć problem z poduszkami powietrznymi

W takiej sytuacji kierowca zostaje ukarany dwoma mandatami: w wysokości 50 zł za brak prawa jazdy i maksymalnie 500 zł za przekroczenie dozwolonej prędkości. Policjanci mogą nałożyć na kierowcę dodatkowo do 10 punktów karnych.

Obowiązujące przepisy, mówiące o fizycznym zatrzymaniu prawa jazdy, miały obowiązywać do końca 2015 r., ale przez opóźnienia w pracach nad Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców termin ten został przedłużony. Do chwili zakończenia prac luka w przepisach będzie działała na korzyść piratów drogowych.

Policjant ma możliwość - bez uprzedniego zatrzymania prawa jazdy - wysłania wniosku do starosty, by ten odebrał kierowcy uprawnienia, ale pirat drogowy może bezkarnie zignorować wezwanie do oddania prawa jazdy. Bez zmiany w przepisach nic się w tej kwestii nie zmieni.

Od połowy kwietnia 2015 r., kiedy to zaczęły obowiązywać nowe przepisy, policja zatrzymała 32 tys. praw jazdy. Jak wielu kierowcom udało się uniknąć tej kary? Tego nie wiadomo.

ZOBACZ TAKŻE:

Nieznajomość tych znaków może być niebezpieczna [QUIZ]

Czy wiesz, co oznaczają kontrolki w twoim samochodzie? [QUIZ]

INNE LINKI:

Jakie auta kupują Polacy? | Te dane nie zawierają rejestracji flotowych

Omijaj je szerokim łukiem | Najgorsze silniki Diesla

Omijaj je szerokim łukiem | Najgorsze samochody używane

Kolejny gigant przyznał się do nielegalnego zaniżania wyników zużycia paliwa

Więcej o:
Komentarze (31)
Piraci drogowi znaleźli lukę. Nowe przepisy im niestraszne
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Misio

  Oceniono 41 razy 15

  Ja pie^%$lę, w naszym kraju nic nie potrafią zrobić porządnie. A ludzie giną jak ginęli.

  Kwartalnie w Polsce na drogach ginie więcej ludzi niż do tej pory islamscy terroryści zabili w całej Europie. Przestańcie pier&^%ić o terrorystach islamskich, zabierzcie się za Polaków mordujących innych Polaków na polskich drogach, do ku&^y nędzy.

 • liczbynieklamia

  Oceniono 17 razy 13

  Gratuluję refleksu - ta luka była dobrze znana jeszcze przed wejściem przepisów w życie. Niektórzy jeszcze twórczo ją rozwijają, wożąc poświadczoną notarialnie kopię prawa jazdy (jeśli dobrze pamiętam to koszt 12zł, mandat za brak dokumentu przy kontroli to 50zł).

 • Gość: ASD

  Oceniono 10 razy 4

  Niewiedza szkodzi, no to teraz będę wiedział :)

 • Gość: kottek

  Oceniono 5 razy 3

  Policjant wysyłający do starosty wniosek o odebranie prawa jazdy łamie prawo.Tylko i wyłącznie sąd może dokonywać oceny prawidłowości działań policjanta.Żaden zasrany starosta nie ma prawa żądać od nas zwrotu blankietu prawa jazdy.

 • Gość: obywatel

  Oceniono 2 razy 2

  To jest nieprawda, dowiedzcie się u źródła zamiast powielać niesprawdzone informacje z internetu :)
  Informacja o konieczności zatrzymania prawa jazdy jest odnotowywana w systemie i nawet jeżeli kierowca nie odda na miejscu ma 30 dni na dostarczenie do starostwa. Jeżeli tego nie zrobi to i tak prędzej czy później złapie go jakaś inna kontrola i wtedy wyjdzie, że powinien mieć zatrzymany dokument :)

 • the_michal

  Oceniono 2 razy 2

  Ciągły syf w tym grajdole. Jak to długo jeszcze potrwa?

 • irekhq

  Oceniono 5 razy 1

  Co stoi na przeszkodzie, żeby policjant skorzystał, ze starych przepisów, tak jak rok temu ?
  Przekroczenie prędkości o 50 km/h na terenie zabudowanym - skierowanie wniosku do sądu grodzkiego o czasowe wstrzymanie uprawnień. Takich postępować jeszcze rok temu było kilkanaście tysięcy. "Cwaniak" nie dość, że może dostać czasowy zakaz prowadzenia pojazdów, to jeszcze sąd dołoży z 5tys. grzywny.

 • colonel_kurtz

  0

  Artykuł z kwietnia, dziś na głównej stronie 21 grudnia, gratulacje.
  Szczególnie, że za kilka dni wchodzi nowelizacja likwidująca tę lukę, nie ma to jak dobre dziennikarstwo.
  Brawo!

 • janrobin2015

  Oceniono 6 razy 0

  Spion jest prosty- kazdy zlapany ma 30 dni na oddanie prawka. Nie chce- na tez jest sposob.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX