Aukcje | Samochód rumuńskiego dyktatora trafia pod młotek

Kilka dni temu na jednej z brytyjskich aukcji pojawił się Mercedes SL 350 z 1973 roku. I nie byłoby w tym egzemplarzu nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jego właścicielem był kiedyś rumuński dyktator, Nicolae Ceausescu
Mercedes klasy E Mercedes klasy E | Wiemy już wszystko

Rumuński przywódca rządził w swoim kraju niepodzielnie przez ponad dwie dekady. Dopiero w 1989 roku został stracony wraz ze swoją żoną przez pluton egzekucyjny, a cały zebrany majątek był wysprzedawany przez kolejny rząd. Ceausescu zebrał sporą kolekcję dóbr luksusowych, a wśród nich nie zabrakło samochodów. W 1999 roku rumuńskie władze sprzedały na aukcji Mercedesa SL350. Auto wyprodukowane w 1973 roku miało przebieg wynoszący zaledwie 4 tys. km.  Dotychczasowy właściciel wystawił go na sprzedaż z przebiegiem 17,5 tys. km., ale samochód jest nadal w doskonałym stanie. Auto nie było używane od 2007 roku, ale cały czas o jego kondycję dbał autoryzowany serwis oraz specjaliści od klasycznych samochodów.

Co ciekawe, opony na których jeździ Mercedes SL są jeszcze fabryczne. Na wyposażeniu samochodu znalazło się legendarne radio Becker Mexico, ale ten egzemplarz został jeszcze wyposażony w krótkofalową radiostację Beckera, dzięki której dyktator mógł utrzymywać kontakt z rumuńską "bezpieką".

Samochód, który trafił na aukcje jest sprzedawany z kompletem dokumentów oraz specjalnym certyfikatem, który potwierdza jego reżimową przeszłość. W zeszły weekend na aukcji Bonhams Mercedes znalazł nowego właściciela, który zastrzegł sobie anonimowość. Egzemplarz został sprzedany za prawie 50 tys. euro. Pozyskane w ten sposób fundusze zostały przekazane na cele charytatywne.

ZOBACZ TAKŻE:

Wyjątkowe Porsche Janis Joplin na aukcji

Porsche 356C Janis Joplin

INNE LINKI

Toyota 2000GT | Piękny klasyk trafia na aukcję

Aukcje | Najdroższe aukcje motoryzacyjne w 2014 roku

Aukcje | Nowy Aston Martin Bonda trafia pod młotek | Znamy cenę...

Aukcje | Kosmiczna cena za Lamborghini Veneno

Więcej o: