Koncern NEVS nie może użyć nazwy "Saab"

Wygląda na to, że zakończyła się saga związana z odrodzeniem marki Saab. Dotychczasowy właściciel praw do tej nazwy, mimo długich negocjacji nie wyraził zgody na korzystanie z niej nowemu, chińskiemu właścicielowi
Saab 9-3 Saab 9-3 (1998-2003) - opinie Moto.pl

Koncern NEVS od kilku miesięcy intensywnie zapowiadał odrodzenie marki Saab pod nowymi skrzydłami. Inżynierowie pracowali w pocie czoła nad nowymi projektami, które niebawem pojawią się na drogach. Jest tylko jeden poważny problem. Nie będą mogły nosić nazwy "Saab".

Szwedzkie przedsiębiorstwo Saab AB dysponuje cały czas prawami do nazwy i logotypów, ale nie wyraża zgody na ich wykorzystanie przez nowego, chińskiego właściciela. Dlatego koncern NEVS będzie musiał poszukać innego rozwiązania lub nazwy dla swoich modeli.

Chińczycy chwalili się jakiś czas temu, że na bazie platformy Phoenix powstaną cztery modele, które pojawią się w sprzedaży już w 2018 roku. Na początek pojawią się przedstawiciele segmentu SUV. Jeden będzie bardziej sportowy, drugiemu będzie bliżej do kompaktowego crossovera. Gama modelowa zostanie jeszcze uzupełniona przez crossovera klasy średniej oraz model o nadwoziu fastback.

Volvo V60 Cross Country | Test | Pełne sprzeczności

Wszystkie cztery nowe modele będą wyposażone w napęd elektryczny. Na początek jednak na rynku pojawi się model 9-3, który również będzie napędzany prądem. Pod maską zagości jednak ulepszona konstrukcja w stosunku do tej, którą prezentowano jakiś czas temu. Samochód będzie na początek dostępny wyłącznie w Szwecji i Chinach.

ZOBACZ TAKŻE:

Koenigsegg - najszybszy towar eksportowy Szwecji

Koenigsegg CC8S


Więcej o:
Komentarze (28)
Koncern NEVS nie może użyć nazwy "Saab"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: dabadibadubaj

  Oceniono 45 razy 33

  Abstrahując od kolejnego odcinka telenoweli pt. "Saab, czyli czy ten trup aby żyje?" pragnę pogratulować autorowi nazwiska. Za granicą musi mieć naprawdę ciekawie;)

 • flat_hu

  Oceniono 22 razy 18

  Saab zawsze był mega-stylowy.
  A gdy czytam:

  "Na początek pojawią się przedstawiciele segmentu SUV. Jeden będzie bardziej sportowy, drugiemu będzie bliżej do kompaktowego crossovera."

  to chyba lepiej, że faktycznie te nowe samochody nie będą nazywać się Saab.

  --
  www.moto-biznes.pl - dla inżynierów przez inżynierów

 • Expert 325

  Oceniono 15 razy 11

  "Baas" nazwać, się wypromuje, się sprzeda (po holendersku "szef")

 • Gość: puch-atek

  Oceniono 8 razy 8

  można zrobić crossover nazwę na chiński produkt np. SRAAB albo SAABAKA albo SSAAB. Polska wersja tej chińszczyzny może natomiast zwać się wdzięcznie: SCHAAB. I wszystko będzie grało jak w elektrycznej mikrofalówce Made in China.

 • Gość: g

  Oceniono 11 razy 7

  wielka szkoda GM mogło zrobić hit z saaba ale niestety, skończyło się jak się skończyło

 • Eustachy Adamiak

  Oceniono 11 razy 5

  NEVS jest szwedzką firmą (zarejestrowaną w Szwecji), tylko jej CEO ma dwa paszporty - chiński i szwedzki. Czy gdyby Polak został prezesem coca-coli, napisalibyście, że coca-cola, to polska firma?

 • Gość: 9-5 3.0

  Oceniono 10 razy 4

  Zjeżdżiłem kilka modeli SAAb-a , i stwierdzam że pośród zalewu pseudo samochodów jest to jeden z niewielu producentów który produkował SAMOCHODY a nie wyroby samochodo- podobne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX