Volkswagen Golf GTI Clubsport | Powstaje jeszcze mocniejsza wersja

W zakładach Volkswagena powstaje jeszcze bardziej ekstremalna wersja Golfa GTI Clubsport. Przepis jest bardzo prosty - lżej i mocniej
Salon Genewa 2015 | Volkswagen Golf GTD Variant | Rodzinne Gran TurismoVolkswagen Golf GTD Variant | Rodzinne Gran Turismo

Inżynierowie Volkswagena postanowili wzorować się na najlepszych. Golf GTI Clubsport Lightweight zainspirowany został Porsche 911 GT3. W zakładach Volkswagena powstaje więc dopuszczona do ruchu drogowego wyścigówka, która idealnie sprawdzi się podczas wypadów na tory (tzw. track day). Zgodnie z nową nazwą, GTI Clubsport będzie wyraźnie odchudzony. Na razie wiemy tylko, że zdemontowana zostanie tylna kanapa. Golf będzie także znacznie gorzej wyciszony - w poszukiwaniu zbędnych kilogramów Volkswagen chce się pozbyć większości materiałów wygłuszających. W końcu GTI Clubsport Lightweight to rasowe, wyścigowe auto.

Oprócz kuracji odchudzającej, na warsztat została wzięta także jednostka napędowa. Przypomnijmy, sercem sportowego Golfa jest dwulitrowy silnik benzynowy TFSI o mocy 265 KM i 350 Nm maksymalnego momentu. W Lightweight liczby podskoczą do 296 KM i 380 Nm. GTI Clubsport wyposażony był w specjalny przycisk, który włączał tryb "turbo" podnoszący na 10 sekund moc do 290 KM. Na pokładzie podrasowanego Clubsporta również znajdziemy taki dopalacz, ale nie ujawniono, ile dokładnie koni wyciśnie z dwulitrowego benzyniaka. Znamy za to szacowane osiągi:

0 - 100 km/h - 5,7 sekundy (poprawa o 3 dziesiąte)

Prędkość maksymalna - 250 km/h (elektronicznie ograniczona)

Niestety, przez kryzys, jaki dotknął koncern w związku z aferą Dieselgate, przy produkcyjnej wersji GTI Clubsport Lightweight stoi duży znak zapytania. Jednak prawie na pewno zobaczymy ekstremalnego Golfa podczas tegorocznego zlotu w Wörthersee. Możliwe, że ciepłe przyjęcie prototypu zachęci samą górę Volkswagena do zapalenia projektowi zielonego światła.

ZOBACZ TAKŻE:

PRODUKCYJNY GOLF I 400 KM | TO JUŻ PEWNE!

Golf R 400 concept

Zdjęcie MIO SPIRIT 4900 Europa Zdjęcie MODECOM FREEWAY SX bez map Zdjęcie VORDON 5'' Europa
MIO SPIRIT 4900 Europa MODECOM FREEWAY SX bez map VORDON 5'' Europa
Sprawdź ceny Porównaj ceny Porównaj ceny
źródło: Okazje.info