Brakuje 100 mld zł na nowe drogi

Szacowany przez GDDKiA koszt budowy zaplanowanych do 2023 r. dróg to prawie 200 mld zł. Tymczasem na ten cel udało się zabezpieczyć nieco ponad 100 mld
OPP, 400 fotoradarów i inne, czyli nowy arsenał GITD

Koszt wszystkich inwestycji ujętych w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 szacowany jest przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na 198 mld zł. Na ten cel zabezpieczono kwotę o ponad 90 mld zł niższą, co oznacza, że program będzie musiał zostać skorygowany. Został on przyjęty jeszcze przez poprzedni rząd i zakłada budowę blisko 4 tysięcy kilometrów dróg krajowych i autostrad, a także około 50 obwodnic miejskich.

Jednym z pomysłów Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na obniżenia kosztów budowy i utrzymania dróg jest możliwość zastąpienia - wzorem krajów skandynawskich - dróg ekspresowych drogami złożonymi z trzech pasów. Na drogach typu 2+1 dwa pasy prowadzą w jedną stronę, a w kierunku przeciwnym wiedzie tylko jeden pas ruchu. Następnie po kilku kilometrach następuje zmiana układu jezdni. Tego typu rozwiązanie mogłoby obniżyć koszty budowy nawet o połowę.

- Jedna z propozycji rządu mówiąca o budowie dróg szybkiego ruchu w modelu 2+1 - naprzemiennie dwa pasy w jedną, jeden w przeciwną stronę - jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem wtedy, kiedy brakuje środków. Kraje, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, dziś nie narzekają na wysokie koszty utrzymywania dróg szybkiego ruchu - mówi agencji informacyjnej Newseria Krzysztof Gorzkowski, dyrektor ds. marketingu & PR Kapsch Telematic Services.

Budując infrastrukturę drogową, należy brać pod uwagę nie tylko koszty inwestycji, lecz także jej dalszego utrzymania przez lata.

- Hiszpania, która wybrała dzięki środkom unijnym zupełnie inny model, dziś jest w poważnym kłopocie, ruch jest mniejszy, niż zakładano, a tamtejszy skarb państwa znacząco obciążony jest kosztami utrzymania zarówno dróg szybkiego ruchu, jak i wybudowanych równolegle do nich płatnych autostrad. Mam nadzieję, że dzięki takim decyzjom te błędy w Polsce nie zostaną popełnione - stwierdza Krzysztof Gorzkowski.

W Polsce drogi są utrzymywane m.in. z Krajowego Funduszu Drogowego, do którego trafiają opłaty z systemu viaTOLL, obejmującego pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. W ciągu ostatnich czterech lat z tytułu opłat do Krajowego Funduszu Drogowego trafiło niemal 5,5 mld zł, z czego jedynie w 2015 roku była to kwota aż 1,5 mld zł. Obecnie system viaTOLL obejmuje ponad 3 150 km dróg.

Problemem na istniejących już w Polsce autostradach jest płynność ruchu podczas wjazdu i zjazdu z płatnych odcinków. Punkty manualnego poboru opłat bardzo spowalniają ruch, przez co w szczycie okresu urlopowego kierowcy musieli stać w wielogodzinnych korkach. Minister Andrzej Adamczyk zapowiedział, że do tej kwestii należy podejść kompleksowo, a nie stosować jedynie doraźne rozwiązania, jak np. otwieranie bramek w dni, kiedy liczba podróżujących jest najwyższa.

Krzysztof Gorzkowski ma nadzieję, że uda się ujednolicić system poboru opłat, co znacznie poprawi płynność ruchu na polskich autostradach. viaTOLL, czyli elektroniczny system poboru opłat na wszystkich odcinkach autostrad, byłby wygodny i przyjazny dla kierowców.

Co na to ministerstwo?

Na ostateczne i konkretne plany ministerstwa dotyczące sposobów finansowania budowy dróg przewidzianych w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 trzeba będzie poczekać. Czy zastąpienie klasycznych dróg ekspresowych drogami typu 2+1 wystarczy, czy jednak nie obędzie się bez odłożenia w czasie części inwestycji? Zapytaliśmy o to w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Resort nie udzielił nam informacji przez telefon, prosząc o przesłanie maili w tej sprawie. Niestety odpowiedzi na zadane przez nas pytania nie uzyskaliśmy.

Źródła: Agencja Informacyjna Newseria, opracowania własne

ZOBACZ TAKŻE

10 tys. wykroczeń w miesiąc - nowy sprzęt GITD zwraca się w mgnieniu oka

System monitorujący przejazdy na czerwonym świetle

Zdjęcie CONTINENTAL ContiWinterContact TS850 225/50/R17 98H Zdjęcie Fulda Kristall Control HP 215/65/R15 96H Zdjęcie Pirelli Winter 240 SottoZero II 285/35/R20 104V
CONTINENTAL ContiWinterCont... Fulda Kristall Control HP 2... Pirelli Winter 240 SottoZer...
Sprawdź ceny Porównaj ceny Sprawdź ceny
źródło: Okazje.info
Więcej o:
Komentarze (122)
Brakuje 100 mld zł na nowe drogi
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • macw1975

  Oceniono 317 razy 273

  Weźcie się odwalcie od tej chorej koncepcji 2+1!
  Przecież oszczędności będą minimalne ( 1/4 powierzchni asfaltu, bo pobocza, wiadukty i pas rozdzielający zostaną takie same ), a przejedźcie się jakąś normalną ekspresówką a potem drogą 2+1, przecież komfort podróżowania jest zupełnie inny!
  Już sobie wyobrażam jak to będzie wyglądać w naszych warunkach - grupa TIRow, za nią grupa osobówek. Dojeżdżają do 2 pasów i ostatni TIR wjeżdża dzielnie na lewy pas i rozpoczyna wyyyyyyyyyprzedzanie. Grupa osobówek za nim, pierwsza wciska się na styk przed TIRy, kolejna wciska się pomiędzy wyprzedzane auta, pozostałe po hamulcach.
  Kolejne parę kilometrów jazdy za TIRami.
  Ale urzędasy uchachne bo im się budżecik dopnie i na premię będzie.

 • zraluk7

  Oceniono 227 razy 185

  PIS zbuduje wyroby drogopodobne.

 • omniasol

  Oceniono 156 razy 134

  mysle ze przyszle ofiary zderzen czolowych na tego typu drogach docenia oszczednosci :-(

 • grosz-ek

  Oceniono 132 razy 120

  Optymiści. Na razie jesteśmy na dobrej drodze, żeby nie mieć i tych zabezpieczonych 100 mld.

 • Gość: RON

  Oceniono 124 razy 96

  Trzeci pas, to pas dla samobójców. takie eksperymenty już w Polsce przerabiano.

 • farah

  Oceniono 102 razy 84

  Wystarczy zwiększyć program PISda 500+ do 500 000+, opodatkować banki na pokrycie tej podwyżki, a następnie nałożyć podatek 95% na obdarowanych tym programem. I już kochane pieniążki som!

 • Gość: Brrr

  Oceniono 88 razy 76

  A wybudowanie drogi gruntowej będzie kosztowało 10 razy mniej.

 • leszekzgd

  Oceniono 91 razy 75

  Już PiSduary kręcą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX