Mandaty po staremu - nowy taryfikator nie będzie gotowy w styczniu

Surowsze kary dla kierowców nie zaczną obowiązywać na początku stycznia. A kiedy? Zapytaliśmy o to w MSWiA. Jego przedstawiciele nie byli zbyt rozmowni
To może być najdroższy mandat w Niemczech - 1,65 miliona euro! To może być najdroższy mandat w Niemczech - 1,65 miliona euro!

Od 4 stycznia miało przybyć wykroczeń, za które groziłyby punkty karne. Najważniejsze kary, jakie miał wprowadzić nowy taryfikator, to:
- 10 pkt karnych za przekroczenie prędkości o 50 km/h lub więcej w terenie zabudowanym (oprócz odebrania prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o co najmniej 51 km/h),
- 7 pkt za parkowanie na kopercie bez uprawnień,
- 6 pkt za spowodowanie zagrożenia poza drogą publiczną,
- 5 pkt za jazdę wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Nowe przepisy miały ponadto znieść możliwość usuwania punktów karnych na specjalnych kursach. Łamanie prawa byłoby też bardziej kosztowne, bo kwoty mandatów miały znacząco wzrosnąć. Jak udało nam się ustalić, zmiany nie zostaną jednak wprowadzone w życie 4 stycznia 2016 r. Informacje udzielane w tej sprawie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji są jednak bardzo zdawkowe.

- Obecnie projekt zmian w taryfikatorze znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych. Do zakończenia prac możliwe są dalsze zmiany - powiedział w rozmowie z Moto.pl przedstawiciel MSWiA.

Nie wiadomo zatem, kiedy i w jakim kształcie zmiany wejdą w życie. Nie powiedziano nam, czy okres oczekiwania na nowy taryfikator to perspektywa dwóch miesięcy czy pół roku; czy planowane zmiany w obecnym projekcie są znaczące; czy opóźnienia mają związek z przesunięciem terminu oddania do użytku systemu CEPiK 2.0 (pisaliśmy o tym tutaj: Nowe przepisy dotyczące praw jazdy muszą poczekać). Jeśli tak, oznaczałoby to, że nowy taryfikator mandatów i punktów karnych wejdzie w życie dopiero w styczniu 2017 r. - O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informowali na stronie internetowej MSWiA - usłyszeliśmy w resorcie.

ZOBACZ TAKŻE

10 tys. wykroczeń w miesiąc - nowy sprzęt GITD zwraca się w mgnieniu oka

System monitorujący przejazdy na czerwonym świetle