Nowe przepisy dotyczące praw jazdy od 2017 r.

System CEPiK 2.0, który miał m.in. monitorować poczynania młodych kierowców, wystartuje dopiero w 2017 r. Efekt? Zmiany w prawach jazdy, których tak obawiali się obecni i przyszli kursanci, wejdą w życie za rok

OPP, 400 fotoradarów i inne, czyli nowy arsenał GITD

O tym, że nowe przepisy nie wejdą w życie na początku stycznia 2016 r., informowaliśmy pod koniec listopada. Wówczas MSWiA zarekomendowało, by przesunąć w czasie oddanie do użytku nowego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0). Jak informuje "Rzeczpospolita", do Sejmu trafił właśnie projekt zmian do ustawy Prawo o ruchu drogowym. W projekcie mowa jest o przeniesieniu terminu oddania systemu z 4 stycznia 2016 r. na 1 stycznia 2017 r. Oznacza to, że nowe przepisy dotyczące praw jazdy wejdą w życie najwcześniej za rok. System CEPiK 2.0 kosztował około 140 mln zł.

Jakie zapisy pojawią się w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które będzie egzekwowane od 2017 r.?

- Przez 8 miesięcy od zdania prawa jazdy początkujący kierowcy nie mogą przekraczać prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych. - Obligatoryjne naklejenie na tylną szybę swego auta zielonego listka. - Pomiędzy 4. a 8. miesiącem od odebrania prawa jazdy kierowca musi odbyć kurs bezpiecznej jazdy. - Zakaz podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy. - Osoby, które w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuściły się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w stanie po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h, utracą prawo jazdy.

Powodem przesunięcia terminu są opóźnienia w pracach nad systemem centralnym. Zmiany spowodują też, że kierowcy dopiero od 2017 r. będą mogli sprawdzić w internecie, ile punktów karnych znajduje się na ich koncie i jak długo ważna jest ich polisa OC.

ZOBACZ TAKŻE:

Noga z gazu! System OPP już działa. Zobacz, w których miejscach [MAPA]

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Agora SA