Kłopoty Smarta | Maluchy znikną z USA?

Daimler nie ma powodów do zadowolenia. Mimo dużych nakładów na promocję, Smarty wyraźnie nie radzą sobie na amerykańskim rynku
Smart Forfour i psy Smart... samochód dla psiarzy

Malutkie miejskie autka koncernu Daimler okazały się dużym sukcesem na rynkach europejskich. Mimo wysokiej ceny w porównaniu z innymi maluchami, również na polskich ulicach widok Smarta jest dość powszechny. Europa z koszmarnie wysokimi cenami paliwa, ciasnymi, wiecznie zakorkowanymi ulicami w miastach i niewielką liczbą miejsc parkingowych, to środowisko naturalne dla samochodów pokroju Smarta.

A Stany Zjednoczone? Oczywiście rynek amerykański się zmienia i nie ogranicza się już tylko do stereotypowych pickupów, wielkich krążowników szos i olbrzymich silników - w USA sprzedaje się coraz więcej małych, oszczędnych samochodów. Jednak Amerykanie najwyraźniej nie mogą przekonać się do Smarta. Przez pierwsze 9 miesięcy 2015 r. Daimler sprzedał tylko 5 432 Smartów. To wynik gorszy od producenta drogich, luksusowych samochodów Maserati... Co więcej, w porównaniu z 2014 r., sprzedaż Smartów zanotowała drastyczny spadek aż o 32,8%.

Używany Smart - sprawdź ogłoszenia

Tak słabe wyniki sprzedaży mogą kazać Niemcom poważnie zastanowić się nad przyszłością marki na amerykańskiej ziemi. Wszystko wskazuje na to, że USA to rynek wyjątkowy trudny dla Smarta, a dalsze inwestowanie w agresywną promocję, może się skończyć spektakularną klapą. Wydaje się też, że ewentualna decyzja o wycofaniu się ze Stanów nie zaszkodzi Daimlerowi finansowo. Flagowa marka koncernu (Mercedes) każdego roku ustanawia nowe rekordy sprzedaży w USA.

ZOBACZ TAKŻE:

NOWY SMART | CENY W POLSCE

Smart Fortwo i Forfour

Zdjęcie Kumho KW27 I-ZEN 205/50/R17 93V Zdjęcie Kumho KW27 I Zen 235/45/R18 98V Zdjęcie Nankang SW-7 205/60/R15 91T
Kumho KW27 I-ZEN 205/50/R17... Kumho KW27 I Zen 235/45/R18... Nankang SW-7 205/60/R15 91T
Porównaj ceny Porównaj ceny Porównaj ceny
źródło: Okazje.info