Inteligentne latarnie Continentala | Co jeszcze może być smart?

Niemiecka firma Continental nie od dzisiaj angażuje się w projekty, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na drodze. Teraz zajęto się... latarniami i oświetleniem
Volvo V90 Tak będzie wygladało nowe Volvo V90

Przyzwyczailiśmy się już do wszelkiej maści "sprytnych" i "inteligentnych" urządzeń, które pomagają nam w życiu. Na wielką skalę zaczęło się chyba od telefonów komórkowych, które w pewnym momencie stały się smartfonami. Motoryzację również opanowały rzeczy "smart" - od systemów asystujących kierowcy po inteligentne reflektory.

Dzięki Continentalowi inteligentne (to słowo klucz) mają stać się także... latarnie. Swoim pomysłem Niemcy pochwalili się podczas międzynarodowego kongresu Intelligent Transportation Systems we francuskim Bordeaux. Nowoczesne LED-owe latarnie mają być prawdziwą rewolucją w miastach przyszłości. Pomysł jest prosty - inteligentne latarnie monitorowałyby swoje otoczenie i wyszukiwały obiekty, które wymagają oświetlenia. Przykładowo? Latarnie zauważają pieszego, który zbliża się do przejścia. Oświetlenie uliczne Continentala rzuciłoby wtedy mocniejsze światło na całą zebrę, dzięki czemu znacząco wzrosłoby bezpieczeństwo przechodzącego przez ulicę.

Używana Skoda Octavia - sprawdź ogłoszenia

Inny przykład, to rower jadący ścieżką rowerową albo samochód pustą drogą - wtedy zapalałyby się tylko te latarnie, które efektywnie oświetlają drogę i otoczenie rowerzysty bądź kierowcy. Continental twierdzi, że takie rozwiązanie wpłynie na drastyczne obniżenie zużycia prądu. Większość latarni świeciłaby tylko na kilkanaście procent swojej mocy, a 100% osiągałyby tylko te, które są naprawdę potrzebne.

ZOBACZ TAKŻE:

INTELIGENTNE ŚWIATŁA FORDA

Inteligentne światła Forda

Więcej o:
Komentarze (17)
Inteligentne latarnie Continentala | Co jeszcze może być smart?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: cezar85

  Oceniono 61 razy 29

  a może by tak sprawdzić nowy system, u nas jeszcze nie testowany

  kierowca, zbliżając się do pasów, obserwuje obie strony przejścia

  w przypadku zauważenia pieszego, zwalnia i kulturalnie pozwala przejść?

 • zigzaur

  Oceniono 31 razy 7

  Jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa pieszych na przejściu, to należy zastosować bardzo prosty i tani sposób:
  W odpowiedniej odległości od przejścia (w zależności od widoczności i dozwolonej w tym miejscu prędkości) namalować nowy znak poziomy, krechę. Jeśli samochód znajduje się za krechą, pieszy może bezpiecznie przejść, bo samochód będzie w stanie zahamować na tym odcinku. Jeśli samochód już przekroczył krechę, to pieszy powinien wiedzieć, że samochód nie zdąży zatrzymać się przed pasami i należy powstrzymać się przed wejściem na pasy.

 • Gość: dim

  Oceniono 8 razy 6

  W Polsce będzie tak jak z czerwonym teraz - zapala się - o kur... gaz jeszcze zdążę.

 • polokokt

  Oceniono 2 razy 2

  Nie aż takie, ale Fundacja PZU, z tego co wiem, buduje takie trochę inteligentne przejścia dla pieszych. Poza dodatkowym oznakowaniem przejscia, jakąś matą antypoślizgową dla kierowcy przed przejsciem, dodatkowo jest takie śledzenie pieszego. Gdy pieszy wchodzi na przejście, dodatkowe oświetlenie zaczyna migać, tak aby kierowca wiedział, że cos się dzieje.

 • grzegozrz

  Oceniono 5 razy 1

  Bardzo fajny pomysl. Przy dzisiejszych cenach elektroniki takze niedrogi. Dawniej z rteciowymi i sodowymi lampami to nie mialo szansy zadzialac, ale teraz, czemu nie?

 • Gość: komentuje jako gośc

  Oceniono 27 razy -7

  mam lepszy dołożyć pieszemu i rowerzyście mózg żeby kierowca nie musiał za nich myśleć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX