Władze Oslo chcą pozbyć się wszystkich samochodów z centrum miasta

Nowe władze stolicy Norwegii chcą pozbyć się wszystkich samochodów z centrum miasta już do 2019 roku. Czy to nie przesada?
Tesla Model STesla S bestsellerem w...

Władze wielu miast na całym świecie starają się utrudnić kierowcom życie. Cele są szczytne - ochrona środowiska, mniejsze zanieczyszczenie powietrza i rozładowanie potwornych korków. Ratusze inwestują w rowery miejskie, lepiej rozwiniętą komunikację i budują buspasy oraz ścieżki rowerowe. W wielu miastach istnieją też specjalne strefy, za wjazd do których trzeba zapłacić. Z opłat zwolnieni są zazwyczaj posiadacze samochodów elektrycznych i hybrydowych. Jednak władze Oslo postanowiły pójść w walce z samochodami o krok dalej.

"Guardian" podaje, że centrum Oslo ma zostać zamknięte dla wszystkich samochodów prywatnych już w 2019 roku. I nie chodzi tu o kilka reprezentacyjnych, zabytkowych ulic. W pierwszej planowanej strefie bez samochodów mieszka 10 tysięcy ludzi, a 90 tysięcy codziennie dojeżdża do pracy. Działa tam też 11 z 57 centrów handlowych Oslo.

Samochody elektryczne w Polsce - sprawdź ogłoszenia

Za pomysł odpowiada lewicowa koalicja (Norweska Partia Pracy, Partia Zielonych i Socjalistyczna Partia Lewicowa), która wygrała samorządowe wybory 14 września. Jednym ze sztandarowych haseł nowej władzy była walka z globalnym ociepleniem, samochodami, korkami i zanieczyszczeniem powietrza. Czy politycy nie posunęli się za daleko w radykalnych pomysłach i bezsensownymi zakazami nie uprzykrzą życia mieszkańcom Oslo?

Czas pokaże, czy stolica Norwegii naprawdę zdecyduje się na tak drastyczne rozwiązanie. Wyznaczony przez władzę termin to: rok 2019. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, to Norwegowie nie będą mogli pojeździć po swoim mieście nawet ich ulubioną Teslą Model S. Miejmy nadzieję, że czarne chmury nad samochodami zbierają się tylko na północy Europy.

ZOBACZ TAKŻE:

TESLA MODEL S | NASZA PIERWSZA JAZDA

Tesla Model S

Zdjęcie BLOW GPS580 DVR Polska Zdjęcie MIO SPIRIT 4900 Europa Zdjęcie TOMTOM START 50 Europa
BLOW GPS580 DVR Polska MIO SPIRIT 4900 Europa TOMTOM START 50 Europa
Sprawdź ceny Porównaj ceny Porównaj ceny
źródło: Okazje.info
Więcej o:
Komentarze (22)
Władze Oslo chcą pozbyć się wszystkich samochodów z centrum miasta
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • my_kroolik

  Oceniono 34 razy 14

  Zawsze uważałem, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu

 • sacc77

  Oceniono 14 razy 2

  Proponuję wysłać do OSLO Śmietanę i Osowskiego - bez prawa powrotu.
  Bedą w swoim żywiole.

 • Gość: Pop

  Oceniono 21 razy 1

  Stuk puk fiku miku obudzicie sie z reka w nocniku!

 • Gość: MBM

  Oceniono 6 razy 0

  Za pomysł odpowiada lewicowa koalicja (Norweska Partia Pracy, Partia Zielonych i Socjalistyczna Partia Lewicowa)
  A ktoz inny moglby wymyslac idjotyzmy tego typu

 • yellowtoad

  Oceniono 4 razy 0

  jeśli jest metro i naprawdę świetna komunikacja - czyli nie dłużej niż 5 min do przystanku z dowolnego miejsca odciętej strefy oraz zapenienie, że z tego przystanku dojadę w dowolnym kierunku - to nawet mogło by to być, ale jak słyszę, że w Polsce też są takie pomysły to krew mnie zalewa. W takim Wrocku naprzykład - ograniczają ruch w centrum bo to modne, zakorkowali całe miasto rozsynchronizując zielone fale, dodając czerwone światła tam gdzie nie są potrzebne, dodatkowo system ITS utrudnia kierowcom życie (system i jego programiści z przetargu - tylko człowiek niespełna rozumu mógł myśleć, że to będzie dobrze działać). Malują drogi rowerowe na wąskich ulicach, pomimo, że obok biegnie na tyle szeroki chodnik, że spokojnie mogła by tam być droga rowerowa - ale nie co jakiś czas jakiś rowerzysta skutecznie tamuje ruch bo w wielu miejscach nie da się ich bezpiecznie wyprzedzić. Do tego drogi rowerowe paraliżują kierowców pomimo, że kierowcy jeżdżą cały rok a 80% rowerzystów nie jeździ regularnie dłużej niż 3 mieciące w roku.

 • beaviso

  Oceniono 16 razy 0

  Plan planem, a rzeczywistość będzie taka, że Norwegowie - potomkowie Wikingów będą od 2019 poruszać się w centrum Oslo w rikszach i lektykach napędzanych przez "Norwegów" - potomków Mahometa. W końcu ci przydadzą się do czegoś innego poza utylizacją podatków.

 • addamf

  Oceniono 23 razy -1

  No, to teraz tylko patrzeć, jak ci biedni szwedzcy kierowcy, tak ciemiężeni w ojczyźnie, zaczną masowo emigrować do Polski - raju zmotoryzowanych, gdzie samochód ma zawsze pierwszeństwo przed słabszymi uczestnikami ruchu, a mandaty za wykroczenia drogowe to fikcja.

 • hiszpan25

  Oceniono 45 razy -1

  idiotow wsrod politykow jednak nie brakuje na swiecie nawet w wydawalo by sie madrych krajach...

 • Gość: JKM No.4

  Oceniono 16 razy -2

  Hahahaha, lewactwo samo się wykończy. Jako były mieszkaniec Oslo mogę tylko pogratulować. Pomarzną sobie ludzie w zimie na dworcach autobusowych i kolejowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX