Łada Vesta wchodzi do produkcji

Po serii konceptów Łada wreszcie wprowadziła do produkcji model Vesta. Nowy samochód wejdzie do sprzedaży już w tym roku
Łada Vesta Cross Concept Vesta Cross | Nowe kombi z Rosji

Łada Vesta to pierwszy samochód, który ma odmienić wizerunek rosyjskiej marki. Pod skrzydłami koncernu Renault, Łada ma przestać być kojarzona z siermiężnymi i prostymi samochodami z jedyną zaletą w postaci przystępnej ceny. W nowych samochodach Rosjanie stawiają na nowoczesną stylistykę i próbują wyzbyć się kompleksów wobec innych producentów.

Łada Vesta została zbudowana na bazie zupełnie nowej platformy Łada B/C, która powstała w ścisłej współpracy z inżynierami z Renault-Nissan. Wymiary nowego sedana to: 4 410 mm długości, 1 764 mm szerokości, 1 497 mm wysokości oraz 2 635 mm rozstawu osi. Bagażnik Vesty pomieści 480 litrów.

Łada w Polsce? Sprawdź ogłoszenia

Co pod maską? Na razie Łada startuje z jednym silnikiem swojej konstrukcji. To motor o pojemności 1,6 litra i mocy 106 KM. Silnik współpracuje z pięciobiegową skrzynią ręczną Renault. W późniejszym etapie produkcji do oferty Łady trafi skrzynia automatyczna, ten sam silnik w słabszym wariancie mocy (87 KM) oraz zupełnie nowa jednostka napędowa Nissana (1,6 litra i 114 KM).

Łada Vesta

Nowym modelem Łada celuje głównie w dwóch wielkich konkurentów - Hyundaia Solaris i Kię Rio, odpowiednio drugi i trzeci najlepiej sprzedający się samochód w Rosji. Atutem Vesty będzie cena, której widełki to 465 000 - 600 000 rubli. Przy dzisiejszym kursie daje to około 26 550 zł - 34 260 zł.

Rosyjska marka przede wszystkim koncentruje się na wewnętrznym rynku. 71% egzemplarzy Vesty, składanych w zakładach w Iżewsku (stolica Udurmucji), trafi w ręce Rosjan. Większość elementów nowego modelu (w tym najważniejsze jak silnik, zawieszenie, skrzynia biegów i nadwozie) powstają w Rosji, w Togliatti w Obwodzie Samarskim.

Sprzedaż rozpocznie się 25 listopada, a do końca roku na rynek rosyjski powinno trafić już 5 000 Ład Vesta.

ZOBACZ TAKŻE:

Czym jeździ się w Rosji? 25 rosyjskich hitów w 2014

Czym jeździ się w Rosji? 25 rosyjskich hitów w 2014

Więcej o:
Komentarze (61)
Łada Vesta wchodzi do produkcji
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Zenon

  Oceniono 128 razy 74

  W przeciwieństwie do Rosjan w FSO praca wre i są wypuszczane same nowoczesne i eleganckie samochody:-))))))

 • Gość: Artur

  Oceniono 83 razy 47

  Bardzo ładny samochód za ciekawą cenę. Z Dacii także się wszyscy śmiali.

 • Gość: polak z krwi i kości

  Oceniono 53 razy 41

  Zastanawiające jest to iż Polacy mimo że nie produkują żadnego swojego samochodu tak bez umiaru krytykują innych. Chciałbym doczekać czasów kiedy będzie można kupic w pełni Polski samochód nawet z tak nieciekawą stylistyką gałki zmiany biegów jak w tej Ladzie. Rosjanie Czesi czy Rumuni mają przynajmniej swoje samochody a Polak wypierdziane przez Niemca lekarza jeżdżące 15 letnie wraki pod niebiosa wychwalane.

 • Gość: mcguirre

  Oceniono 55 razy 31

  Taka ruska Dacia dla ichniego Kowalskiego. Przewiezie z punkt A do B i spełni swoją role. Finito. Nie ma nad czym dyskutować.

 • Gość: bravo

  Oceniono 12 razy 12

  Nie ważne że łada ważne ruscy robią ją u siebie
  dla siebie,a polak robi w kauflandzie pod siebie i dla niemców

 • antoniferdynand

  Oceniono 12 razy 12

  Jak na auto budżetowe wygląda całkiem nieźle, zwłaszcza wnętrze (z wyjątkiem lewarka zmiany biegów). To są jednak zdjęcia katalogowe i trzeba to zobaczyć w realu.

 • Gość: Torrino

  Oceniono 24 razy 12

  Ładniejsza i większa, cena jak za Pande... Wybór jest prosty .

 • dupajasi0

  Oceniono 28 razy 12

  Du..y nie urywa choć dla Rosjan, w porównaniu z poprzednią wersją, to i tak kosmos. ;-)

 • allegropajew

  Oceniono 17 razy 11

  Automat na zdjęciu 4 tak trochę na wyrost. Gałka jak z ręcznej skrzyni -- długa niczym w "ogórku" (autobusie).
  Niemniej jednak takie wnętrze za te pieniądze jest jak najbardziej akceptowalne. Ciekawe dlaczego w FSO nie produkują następcy Poldeckiego w cenie poniżej 30 000 za nówkę?

  Gościula

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX