Skandal w Volkswagenie | Dymisja szefa

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Martin Winterkorn podał się do dymisji
Volkswagen Phaeton Nowy VW Phateon | Ciągle w planach, ale później

Jeszcze dwa dni temu rzecznik koncernu Volkswagen plotki o odejściu Martina Winterkorna nazywał "śmiesznymi". Sam prezes zarządu Volkswagen AG zapowiadał szeroką współpracę z odpowiednimi instytucjami, wewnętrzne śledztwo i zainwestowanie w wyeliminowanie usterki 6 miliardów euro. Teraz dowiadujemy się, że Martin Winterkorn jednak nie zachowa swojego stanowiska i ciężka sytuacja w koncernie zmusiła go do złożenia dymisji.

Według plotek, które już wcześniej mówiły o dymisji Martina Winterkorna, jego miejsce miałby zająć Matthias Mueller, szef Porsche. Według przewodniczącego rady nadzorczej VAG, Bertholda Hubera, następcę poznamy do piątku.

Przypomnijmy, że cały skandal wybuchł w Stanach Zjednoczonych, gdy wyszło na jaw, że Volkswagen zamontował w swoich silnikach 2.0 TDI Clean Diesel specjalne oprogramowanie, które wykrywało, kiedy samochód poddawany jest testom emisji. Wtedy emisja szkodliwych dla środowiska substancji drastycznie spadała, a silnik TDI bez problemu przechodził wszystkie rygorystyczne testy.

Ze strony amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska Volkswagenowi grozi nawet 18 miliardów dolarów kary. Problem jest jednak znacznie poważniejszy. Volkswagen sam przyznał, że w skali globalnej problem dotyczy nawet 11 milionów samochodów z silnikiem Diesla typu EA 189. Sprawa może więc dotyczyć nie tylko amerykańskich Volkswagenów, ale także europejskich aut, w tym marek Skoda i Seat. Możliwe, że w Polsce to około 100 tysięcy samochodów.

ZOBACZ TAKŻE:

AFERA W VOLKSWAGENIE | WINNE SILNIKI TDI

Volkswagen Jetta

Zdjęcie NAVROAD DRIVE Europa Zdjęcie Prestigio 5055 Polska Zdjęcie VORDON 5'' Europa
NAVROAD DRIVE Europa Prestigio 5055 Polska VORDON 5'' Europa
Porównaj ceny Sprawdź ceny Porównaj ceny
źródło: Okazje.info