Toyota 2000GT | Piękny klasyk trafia na aukcję

Toyota 2000GT, jeden z najpiękniejszych i najważniejszych samochodów w historii japońskiej motoryzacji, trafi pod młotek
Subaru BR-Z kontra Toyota GT86Subaru BR-Z kontra Toyota GT86

Piękna Toyota 2000GT, owoc współpracy Toyoty i Yamahy, debiutowała w 1967 roku. Przyjęło się uważać, że  to właśnie to coupe odmieniło wizerunek całej japońskiej motoryzacji.

Pod maską auta pracowała podkręcona przez Yamahę rzędowa "szóstka", zapożyczona z modelu Toyota Crown. Dwulitrowy motor generował 152 KM i współpracował z 5-biegową ręczną skrzynią. 2000GT osiągał pierwszą setkę w 8,4 sekundy i mógł rozpędzić się spokojnie do 220 km/h. Sławę Toyocie przyniósł występ w filmie z Jamesem Bondem "Żyje się tylko dwa razy" (w roli głównej Sean Connery). Specjalnie na potrzeby filmu stworzono dwa 2000GT bez dachu.

Produkcja ślicznego coupe trwała zaledwie 3 lata (1967-70), a na drogi wyjechało 351 sztuk. Tylko 60 trafiło do Stanów Zjednoczonych. Powodem tak szybkiego wycofania modelu była astronomiczna wręcz cena sportowej Toyoty. Kosztowała około 6 800 dolarów, co znacznie przewyższało nawet Jaguara (wielu widzi w 2000GT japońskiego E-Type'a) czy Porsche.

Toyota 2000GT na aukcjifot. RM Auctions Sotheby's

Teraz to wyjątkowe auto trafiło na aukcję  RM Auctions Sotheby's. To pierwszy egzemplarz 2000GT, który w ogóle dotarło do Stanów Zjednoczonych, w dodatku jest w świetnym stanie. Zadbane uto nigdy nie było restaurowane. Dla potencjalnego nabywcy zachęcający może być także przebieg tej Toyoty. Licznik wskazuje niecałe 69 tysięcy km. Patrząc na nienaganny stan zabytkowego 2000GT możemy być pewni, że nie był "kręcony".

Przewidywana cena? Może przekroczyć nawet milion dolarów...

ZOBACZ TAKŻE:

Jaguar F-Type R w wersji na Tour de France

Jaguar F-Type R w wersji na Tour de France

Zdjęcie Gałka dźwigni zmiany biegów IRP00349 Zdjęcie Sparco Gałka dźwigni zmiany biegów SETTANTA - 03736AO Zdjęcie Sparco Gałka dźwigni zmiany biegów TECNO - 03747CR
Gałka dźwigni zmiany biegów... Sparco Gałka dźwigni zmiany... Sparco Gałka dźwigni zmiany...
Sprawdź ceny Sprawdź ceny Sprawdź ceny
źródło: Okazje.info
Więcej o: