Ceny paliwa spadają. Możliwe nawet 3,99 zł za litr?

Na początku tygodnia ceny ropy za baryłkę spadła poniżej 50 dolarów. Powód? Na rynku jest znacznie więcej surowca niż potrzeba. Oznacza to, że ceny na stacjach również mogą spaść. O ile?
Stacje paliw oszukują, kontroli brak | Raport NIK Stacje paliw oszukują, kontroli brak | Raport NIK

Jak na antenie programu TVN24 BiS powiedział Dawid Czopek, zarządzający firmą ekspercką mWealth Management, ceny na stacjach mogą do końca roku spaść nawet do niespełna 4 zł. Specjaliści z innych firm studzą jednak ten optymizm i twierdzą, że 4,5 zł jest realną stawką za litr paliwa 95.

Obniżka cen spowodowana jest lekkim wyhamowaniem chińskiej gospodarki oraz dołączeniem do grona rynkowych graczy Iranu, który wcześniej z powodu konfliktów politycznych nie był brany pod uwagę jako globalny dostawca ropy. Obecnie w tym kraju wytwarzanych jest około miliona baryłek dziennie, a to nie jest podobno kres możliwości produkcji.

Według analityków X-Trade Brokers minimalna cena za baryłkę jaką możemy zobaczyć w tym roku to 30 dolarów. Właśnie dlatego ceny paliwa powinny zbliżyć się do 4 zł za litr. Czy tak będzie okaże się najwcześniej po wakacjach.

ZOBACZ TAKŻE:

Paliwa nowej generacji | Przejedziesz do 3% więcej

Paliwa nowej generacji | Przejedziesz do 3% więcej