Amerykanie jeżdżą coraz starszymi samochodami | Raport

Średni wiek samochodu w USA wynosi aż 11,5 roku - poinformowała organizacja IHS Automotive. To rekordowo wysoki wynik
Chevrolet Silverado Top 50 | Najlepiej sprzedające się samochody w USA

Komentarze nie są jednak krytyczne. Amerykańscy eksperci podkreślają, że jakość samochodów staje się coraz wyższa, więc coraz dłużej są one użytkowane. Według najnowszych badań nowy samochód pozostaje w posiadaniu jednego właściciela prawie 6,5 roku, czyli ponad 2 lata dłużej niż w 2006 roku. Z kolei auta używane pozostają w jednych rękach średnio przez 5,25 roku.

Drugim wskazywanym powodem wzrostu średniego wieku pojazdów w USA jest oczywiście recesja, która w latach 2008-2009 spowodowała blisko 40-procentowy spadek sprzedaży na rynku nowych samochodów. Obecnie zauważalny jest pozytywny trend. Widać, że Amerykanie zmieniają swoje auta na nowe, ale średni wiek nadal będzie rósł, jednak już w znacznie niższym tempie. IHS prognozuje, że w 2016 roku statystyczny samochód w USA będzie miał 11,6 roku, ale jego średni wiek nie osiągnie 11,7 roku przed 2018 rokiem.

Dla porównania średni wiek samochodu w Unii Europejskiej wynosi znacznie mniej niż w Stanach Zjednoczonych - tylko 8,3 roku. W Polsce oficjalne dane z CEPiK-u mówią o 17,3 roku, ale zarzuca im się nieaktualność i niedokładność. Według raportu IBRM Samar z 2014 roku średni wiek auta nad Wisłą to 14,2 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

GMC Terrain 2.4 SLT | Test | Znak czasu

GMC Terrain 2.4 SLT

Więcej o:
Komentarze (3)
Amerykanie jeżdżą coraz starszymi samochodami | Raport
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • hiszpan25

    Oceniono 1 raz 1

    tak dla przypomnienia ostatni kryzys rozpoczal sie w USA. duzego udzialu aut mlodych na rynku szukal bym tam gdzie kryzysu nie ma i gdzie dochod netto na mieszkanca jest wysoki. zreszta nawet w tak bogatych krajach zawsze beda ludzie bogaci i biedni i sredni wiek auta zawsze bedzie wynosic conajmniej kilka lat. Wg mnie zreszta ostatnie tendencje na rynku aut (coraz bardziej wysilone male i skomplikowane silniki) raczej nie zacheca do zmiany auta kilku letniego z silnikiem i napedem "starej szkoly" na nowy wynalazek 1.2 z 4 turbinami :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX