Przez Internet sprawdzisz liczbę punktów karnych i informacje o pojeździe

Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo ruchu drogowym, dającą podstawy prawne do wprowadzenia kolejnych przydatnych dla kierowców e-usług. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe możliwości będą dostępne od stycznia 2016 roku
BMW serii 7 2015 Tablet w samochodzie? Eksperci od bezpieczeństwa ostrzegają

Modernizacja systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0, jak zapewniają Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centralny Ośrodek Informatyki, oznacza znacznie łatwiejszy dostęp do ważnych informacji - w jaki sposób?

Po pierwsze każdy kierowca będzie mieć dostęp online do danych odnośnie spowodowanych przez siebie wykroczeń drogowych, zastosowanych kar i ograniczeń. Najbardziej przydatna będzie możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych. Kierowcy często zapominają o tym, że mają już punkty na swoim koncie, albo nie wiedzą kiedy się one kasują. Teraz wszystko będzie jasne, przez co ryzyko utraty prawa jazdy mniejsze.

Po drugie właściciel pojazdu, również przez Internet, będzie mógł sprawdzić informacje o swoim pojeździe. Rozszerzony zostanie zakres danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów, m.in. o informacje na temat badań technicznych pojazdów i zdarzeń ubezpieczeniowych, co ma ograniczyć oszustwa przy sprzedaży samochodów używanych (zarejestrowanych w Polsce).

Kolejną nowość stanowi usługa "Sprawdź szkołę jazdy", która ma ułatwić przyszłym kursantom ocenę ośrodków nauki jazdy na podstawie danych statystycznych. Nowe rozwiązanie powinno spowodować wzrost konkurencji między szkołami i generalnie podnieść jakość kształcenia.

Przypomnijmy, że w połowie 2014 roku uruchomiono pierwsze dwie usługi - "Historia pojazdu" i "Bezpieczny Autobus" (czytaj więcej).

ZOBACZ TAKŻE:

Odcinkowy pomiar prędkości | Opóźnienie

Odcinkowe pomiary prędkości

Więcej o:
Komentarze (5)
Przez Internet sprawdzisz liczbę punktów karnych i informacje o pojeździe
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • dr.remix

  Oceniono 6 razy 6

  He, he, a czy patrol wreszcie będzie mógł sprawdzić liczbę punktów? Bo to jest żenujące jak oni się pytają kierowcy ile ma punktów karnych.

 • remo29

  0

  To CEPiK w ogóle działa?

 • pakoshead

  0

  Gdyby wprowadzic cos, co swietnie funkjonuje w UK, czyli ilosc wykroczen (czyt. punktow) wplywalaby na kwote ubezpieczenia, zaraz by sie przestrzeganie przepisow poprawilo...
  A gdyby jeszcze obciac punkty tak jak tu, z 21 do 12, z kasowaniem po 2 latach to wow!.. chyba to troche za ostre by bylo...

 • rudi46

  Oceniono 12 razy -6

  Cała ta computerowa zabawa w samochodzie jest niebezpieczna dlatego jego podstawowe
  funkcje powinne być dostępne w czasie postoju

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX