Rewolucja w badaniach technicznych pojazdów

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju szykuje duże zmiany. Nowe przepisy mają zakończyć oszustwa przy okresowych badaniach technicznych samochodów, a także poprawić pamięć kierowców, żeby kontrolowali swoje pojazdy na czas. O szczegółach prac nad nowymi przepisami informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Citroen DS5 1.6 HTP - test Moto.pl Automatyczny system alarmowy | Od 2018 roku obowiązkowy

Celem sumiennie przeprowadzanych badań okresowych jest wyeliminowanie niesprawnych pojazdów z ruchu, co wiąże się z poprawą bezpieczeństwa na drogach. Obecnie bardzo często zdarza się, że właściciele wysłużonych samochodów, a takich w Polsce nie brakuje, nie naprawiają ich, tylko jeżdżą od jednej stacji kontroli pojazdów do drugiej. W końcu znajdują pobłażliwego lub znajomego diagnostę, który dopuszcza niesprawny samochód do jazdy. Jak ministerstwo zamierza zakończyć ten proceder?

Szukasz auta używanego?

Po pierwsze kontrolowany samochód ma być fotografowany na stacji diagnostycznej, żeby wyeliminować wirtualne przeprowadzanie badań. Po drugie dopuszczony do ruchu samochód ma otrzymywać nie tylko pieczątkę do dowodu rejestracyjnego, ale również zaświadczenie ze stacji diagnostycznej oraz nalepkę na przednią szybę. Ponadto ma się zakończyć nieterminowe przeprowadzanie obowiązkowych badań pojazdów. Zapominalski kierowca zapłaci za badanie podwójną cenę.

Nowe przepisy to nie wszystko. Żeby uszczelnić system, ministerstwo zapowiada również więcej kontroli, które inspektorzy ITD będą mogli przeprowadzać niezapowiedzianie, udając normalnych klientów. Zmiany mają wejść w życie w ciągu najbliższych trzech lat.


ZOBACZ TAKŻE:

Odcinkowy pomiar prędkości | Opóźnienie

Odcinkowe pomiary prędkości

Więcej o:
Komentarze (243)
Rewolucja w badaniach technicznych pojazdów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • zalep

  Oceniono 489 razy 439

  Czekam na rewolucyjne zmiany w sejmie i w rządzie. Obowiązkowe coroczne badania.

 • zalep

  Oceniono 320 razy 240

  Każdy warsztat ma swoich klientów znanych od lat. Obcych czyli nowo pojawiających się prześwietlimy jak pomysłodawca przykazał. Co to zmieni? Naiwność twórców nowych przepisów jest porażająca.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 159 razy 153

  To może w ramach tej "rewolucji", skoro potrzebne jest zaświadczenie i nalepka, to nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego tylko dlatego, że skoczyły się "kratki" na pieczątki?
  Kiedyś policjant mnie postraszył, że przegląd ważny jest tylko, jak pieczątka jest przystawiona w odpowiedniej rubryce (a jest ich tylko klika w wielostronicowym dowodzie, podczas gdy pozostałe rubryki są najczęściej niewykorzystane.

 • dziki_truten

  Oceniono 178 razy 128

  Najśmieszniejsze jest to, że w ciągu roku ilość wypadków spowodowana przez niesprawne samochody liczona jest w skali kraju raptem w ....... dziesiątkach zdarzeń. Tak!

 • Gość: ss85

  Oceniono 135 razy 117

  Ile jeszcze tych nalepek na przedniej szybie??? Naprawdę chodzi obklejanie auta na wzór puszki WOŚP?? ;)

 • stary_zgredek

  Oceniono 106 razy 100

  Pytanie zasadnicze: Kto będzie produkowal te naklejki i ile będzie ona kosztowała ?

 • Gość: Tomek

  Oceniono 130 razy 72

  "Ponadto ma się zakończyć nieterminowe przeprowadzanie obowiązkowych badań pojazdów. Zapominalski kierowca zapłaci za badanie podwójną cenę." - czyli jak mam WSK z 1968 roku i jadę nią raz na dwa lata to muszę jeździć na przegląd co rok. Zdzieranie kasy.
  Zaznaczam, że OC płacę regularnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX