Pieszy | Co trzecia ofiara wypadku drogowego

W Europie 22% wszystkich ofiar wypadków to piesi, w Polsce te statystyki wyglądają jeszcze gorzej, bo stanowią oni 35% wszystkich ofiar wypadków. Niepokojące jest również to, że w zakresie ograniczenia ofiar wśród pieszych nie osiągnięto znaczących postępów
Nieletni w wypadkach drogowych | Jak chronić dzieci?Nieletni w wypadkach drogowych | Jak chronić dzieci?

Od 2010 do 2013 liczba zabitych pieszych w Europie spadła tylko o 11%, w Polsce porównując rok 2014 do 2013 liczba ofiar spadła o 2%. Zarówno europejskie jak i polskie statystyki pokazują, że najwięcej ofiar jest wśród osób w wieku 65 lat i starszych. Dzieci i młodzież do 17 roku życia to 8% zabitych.

Wbrew powszechnej opinii piesi nie giną na obszarach niezabudowanych, ale właśnie na terenach miejskich. Według badań zachowań transportowych w polskich miastach, ruch pieszych stanowi 20-25% ogółu całego ruchu, dla porównania w Paryżu - 36%.

Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych w Polsce w 2014 roku:

- nieostrożne wejście na jezdnię - 300 zabitych,
- leżenie na jezdni - 119 zabitych,
- chodzenie nieprawidłową stroną jezdni - 60 zabitych.

Patrząc na statystyki widać, jak wiele jest do zrobienia w temacie poprawy bezpieczeństwa pieszych. Piesi nie mają żadnej ochrony w przypadku zderzenia z pojazdem, dlatego tak ważne jest podkreślanie konieczności przestrzegania limitów prędkości. Już prędkość 50 km/h dopuszczalna w mieście powoduje, że w przypadku zderzenia samochodu z pieszym, większość pieszych nie przeżyje- szanse szacuje się na około 60%. Przekroczenia limitu prędkości jeszcze bardziej ograniczają szanse pieszego na przeżycie - zderzenie z prędkością powyżej 70 km/h to brak szans na przeżycie takiego wypadku. Największe szanse na przeżycie pieszy ma w przypadku zdarzeń przy prędkościach do 30 km/h - blisko 90%.

Warto o tym pamiętać, mając świadomość, że to kierujący samochodami osobowymi powodują najwięcej wypadków z pieszymi. Przyczynę tego stanu rzeczy jest nieudzielanie pierwszeństwa na przejściach dla pieszych, nieprawidłowe manewry i zbyt duże prędkości z którymi przemieszczają się pojazdy.

Poradnik | Zaplanuj bezpieczną podróżPoradnik | Zaplanuj bezpieczną podróż

Lista przewinień nie ogranicza się tylko do kierowców. Niebezpiecznie zachowują się również piesi. Kierowcy nie ustępują pierwszeństwa pieszym, a piesi wymuszają pierwszeństwo w momencie zbliżania się pojazdu. Kierowcy nie przestrzegają limitów prędkości, a piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach niezabezpieczonych. Zarówno piesi jak i kierowcy wkraczają na skrzyżowanie na czerwonym świetle. I kierowcy i piesi bywają rozproszeni, zmęczeni, zasłuchani w muzyce. Dodatkowo, jeśli do wyżej wymienionych czynników dołożymy błędy infrastruktury drogowej dochodzi do kumulacji negatywnych czynników i ryzyko wypadków gwałtownie wzrasta.

Wzajemny szacunek i świadomość ograniczeń związanych ze sposobem poruszania się tylko podniosą bezpieczeństwo. Jeśli do tego dodamy uprzejmość, a drogi będą budowane w duchu podniesienia bezpieczeństwa pieszych, wskaźniki wypadkowości będą się poprawiać.

Źródło: Skoda Auto Szkoła

ZOBACZ TAKŻE:

Elektroniczne systemy bezpieczeństwa | Pomagają czy szkodzą?

Elektroniczne systemy bezpieczeństwa | Pomagają czy szkodzą?

Więcej o:
Komentarze (5)
Pieszy | Co trzecia ofiara wypadku drogowego
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: robinus

  0

  Powiem tak - gdyby nie takie firmy jak EuCO, to wiele osób nie odzyskałoby należnego odszkodowania. Niestety ubezpieczyciele nie są chętni do wypłaty.

 • Gość: ktoś

  Oceniono 9 razy -3

  Bo barany uczą że pieszy wszędzie ma pierwszeństwo i potem bydło wchodzą prosto pod koła nawet nie myśląc o sowim bezpieczeństwie. I te same barany zamiast nauczyć bydło życia w naturze to znowu wprowadzą kolejne ograniczenia i zaraz będziemy jeździli 15 km/h bo bydło musi włazić gdzie się podoba.

 • super_smaczny

  Oceniono 5 razy -3

  Dwie kadencję PO i quuffno ... dziękujemy Ci Królu Europy

 • Gość: ghosc

  Oceniono 9 razy -7

  Niestety ale 'tom' ma racje, a ci co minusują to chyba nie wychodzą z domu. Ile to razy ludzie prawie pod koła wchodzą - nie mogą zaczekać te 10 sekund? Życie im niemiłe?

 • Gość: tom

  Oceniono 9 razy -7

  Bo w Polsce piesi to tępe bydło, które włazi prosto pod koła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX