Fiat Tipo | Aegea zmienia się w Tipo - powrót do klasy kompakt

Ostatnio w gamie Fiata pojawiały się jedynie nowe wcielenia modelu 500. Tym razem Fiat prezentuje model, którego od lat nie było w ofercie [Aktualizacja] Właśnie dowiedzieliśmy się, że koncept Aegea zmienia się w produkcyjnego Tipo. Szykuje się wielki powrót dawno niewidzianego modelu!
Samochody światowe | Fiat 124 i Fiat 125 Samochody światowe | Fiat 124 i Fiat 125

Jest to kompaktowy sedan, zaprojektowany we Włoszech przez Centrum Stylu FCA i opracowany w Turcji wraz z Tofas  R&D. Nowy model będzie produkowany w zakładzie w Bursie i przeznaczony do sprzedaży w ponad 40 krajach Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Do wyboru będą dwa silniki Diesla Multijet II i dwa silniki benzynowe z manualną lub automatyczną skrzynia biegów i mocą od 95 do 120 KM.

Często samochody o nadwoziu sedan powstają na bazie modelu hatchback, do którego dodawana jest trzecia bryła, tworząc nie zawsze spójny całokształt, natomiast nowego Fiata można określić mianem "zaprojektowany, aby być sedanem". Charakteryzuje go stylistyka, która łączy poszczególne części za pomocą płynnych linii tworzących spójną całość.

Auto umiejętnie godzi dużą ładowność z kompaktowymi rozmiarami sedana. Jego długość to 4,5 metra, szerokość 1,78 m i wysokość 1,48. 264-centymetrowy rozstaw osi podkreśla przestronność wnętrza. Wszystko to jest potwierdzone pokaźnym rozmiarem wnętrza: przestronną kabiną pasażerską, która swobodnie może pomieścić pięciu dorosłych pasażerów, i ładownością ponad 510 litrów.

Aegea będzie wyposażona w innowacyjny systemu Uconnect ? z dotykowym, 5-calowym ekranem z połączeniem Bluetooth do zestawu głośnomówiącego i streamingu audio, czytnikiem SMS, sterowaniem głosowym, gniazdem Aux i wejściem USB z integracją iPod, przyciskami na kierownicy i - na zamówienie - kamerą cofania oraz nawigacją TomTom.

Rywalem nowego Fiata na rynku będą m.in. Toyota Corolla, Volkswagen Jetta i Hyundai Elantra. To mocna stawka doświadczonych graczy i włoskiemu producentowi na pewno nie będzie łatwo. Dobrze jednak, że Fiat w końcu zaoferował swoim klientom model w segmencie, w którym nie był obecny od lat.

NOWE INFORMACJE:

Fiat zapowiedział właśnie, że koncept Aegea trafia do produkcji pod nazwą Tipo (to nie pierwsze Tipo w historii włoskiej marki - w latach 1988-1995 powstawał kompaktowy hatchback o tej samej nazwie). Jedynie w Turcji model będzie występował jako Aegea. Nowy sedan Fiata powinien pojawić się we Włoszech już pod koniec tego roku. Na pozostałych rynkach europejskich możemy spodziewać się Fiata Tipo w pierwszych miesiącach 2016. Z czasem oferta ma powiększyć się o Tipo w wersji hatchback oraz kombi.

ZOBACZ TAKŻE:

Fiat 500L Trekking 1.6 MultiJet II | Test | Wyższa forma turystyki

Fiat 500L Trekking 1.6 MultiJet II | Test | Wyższa forma turystyki