Automatyczny system alarmowy | Od 2018 roku obowiązkowy

Parlament Europejski zdecydował, że od wiosny 2018 roku na wyposażeniu seryjnym nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych będzie musiał znaleźć się system automatycznego wzywania pomocy w razie wypadku. Ma to zmniejszyć smiertelność zdarzeń drogowych
Czujniki ciśnienia w oponach Samochody będą droższe | Nowe przepisy UE

W 2014 roku w wypadkach na drogach Unii Europejskiej zginęło 25 700 osób. Według prognoz system e-call mógłby ocalić życie 10% ofiar rocznie. Na czym to rozwiązanie polega? Funkcja wzywania pomocy automatycznie kontaktuje się ze służbami ratowniczymi, zgłaszając zdarzenie i podając jego lokalizację. Dzięki temu pomoc zostanie poinformowana jak najszybciej i dzięki temu przybędzie na miejsce wypadku w jak najkrótszym czasie, który w tym przypadku jest na wagę życia.

"Wdrożenie opartego na numerze alarmowym 112 systemu e-call na terenie UE pomoże w poprawie bezpieczeństwa na drogach w 28 krajach. Parlament Europejski wielokrotnie podkreślał, że jego priorytetem jest zmniejszenie ilości wypadków śmiertelnych oraz ciężkich obrażeń na drogach. E-call jest bezpłatną usługą publiczną dla obywateli, niezależną od typu pojazdu i jego ceny, która przyczyni się do wspólnego celu", powiedziała Olga Sehnalová (S&D, CZ), odpowiedzialna za sprawozdanie.

W trakcie prac nad nowymi przepisami zadbano o to, żeby system służył poprawie bezpieczeństwa, a nie śledzeniu pojazdów zanim dojdzie do kolizji. Według ustaleń do służb ratunkowych będą trafiać tylko niezbędne informacje (typ pojazdu, rodzaj paliwa, czas wypadku, lokalizacja oraz ilość pasażerów). Producenci urządzeń zostaną zobowiązani do zapewnienia możliwości całkowitego usuwania zebranych informacji. Dane nie będą mogły być udostępniane osobom trzecim bez zgody kierowcy.

System e-call stanie się obowiązkowy w nowych samochodach osobowych i dostawczych z dniem 31 marca 2018 roku. To wymogi odnośnie producentów aut na rynek unijny, odrębne przepisy dotyczą państw członkowskich, które muszą przygotować odpowiednią infrastrukturę do 1 października 2017 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

ESP | Ten układ rządzi autem

ESP | Ten układ rządzi autem

Więcej o:
Komentarze (16)
Automatyczny system alarmowy | Od 2018 roku obowiązkowy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kocurxtr

  Oceniono 22 razy 20

  niedługo auta ponad 10-letnie będą droższe od nowych - bo bez tych wszystkich ciulstw...

 • Gość: ASD

  Oceniono 26 razy 16

  Proponuję elektroniczną obrożę dla każdego, o pieszych też trzeba się martwić.

 • fakej

  Oceniono 25 razy 15

  Acha, czyli wbudowany w każdym samochodzie telefon i GPS. To będzie też automatycznie wystawiał kierowcy mandaty za przekroczenie prędkości i informował urząd skarbowy o użytkowaniu samochodu służbowego do celów prywatnych?

 • kocurxtr

  Oceniono 10 razy 8

  "Ma to zmniejszyć smiertelność zdarzeń drogowych"

  ... i dociążyc kiesę kolesi-producentów

 • darmowy1

  Oceniono 12 razy 8

  Fajnie, kolejne urządzenie do obciążenia akumulatora.

 • Gość: ASD

  Oceniono 7 razy 7

  Niech się lepiej za terrorystów wezmą jeśli chcą śmiertelność zmniejszyć

 • Gość: ff

  Oceniono 4 razy 2

  Zapomnieli dodać jak system sam będzie decydował kiedy wezwać pomoc. Eurodurnie zapewne nie biorą pod uwagę, że system może wezwać pomoc tam gdzie nie jest ona konieczna. Niezasadnione wezwanie służb medycznych jest karalne, co więcej wysłanie pogotowia do kolizji, gdzie nikt nie ucierpiał skutkuje brakiem pomocy w innym, bardziej uzasadnionym przypadku, a jakie generuje koszty?! Składka znowu w górę... ale co tam dobry system... Pozdrawiam myślących.

 • p406_737u

  Oceniono 1 raz 1

  "(typ pojazdu, rodzaj paliwa, czas wypadku, lokalizacja oraz ilość pasażerów)"

  Ilość - w jakich jednostkach miary będzie podawana?

 • Gość: mmm

  0

  Nie wytrzymam! Permanentna inwigilacja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX