Bukovina Polo Snow Masters 2015 | Królewski sport u podnóża Tatr

To jeden z najstarszych sportów drużynowych. Powstał więcej niż dwa tysiące lat temu. Grają w niego nie tylko znakomici jeźdźcy, ale również królowie i arystokraci. Do Polski mało znane polo zawitało w wyjątkowej, zimowej wersji podczas Bukovina Polo Snow Masters 2015

Trochę historii

Jeśli oglądaliście film "Pretty Woman", to już widzieliście kilka ujęć z gry w polo. To sport, który wymaga dużej sprawności od konia i jeźdźca. Nazywany jest "sportem królów", jego korzenie tkwią w Iranie. Wszystko zaczęło się w Persji. Dla gwardii królewskiej zawody okazały się idealnym polem do pokazania swoich umiejętności jeździeckich i doskonałym treningiem, a po czasie stało się narodową grą szlachty perskiej. Z czasem polo zarazili się inni dobrze urodzeni w Indiach, Egipcie czy Japonii. Nazwę polo zawdzięczamy jednak Anglikom. Po tym jak skolonizowane zostały Indiie, ochrzczony został ten sport, nazywany dotąd "Sagol Kangjei". Nazwa polo pochodzi od tybetańskiego słowa "pulu". To właśnie Brytyjczycy spopularyzowali grę w Europie i... Argentynie.

Volkswagen Polo FL 1.2 TSI | Test | Jeszcze lepszy

Polo stało się dyscypliną olimpijską. Podczas olimpiady w Paryżu w 1924 roku zespół Argentyny wywalczył pierwszy złoty medal. Od tego czasu ta dyscyplina stała się tam bardzo popularna. Jeśli dobrze grasz w polo, to albo pochodzisz z Argentyny, albo grasz w tamtejszej lidze. Na olimpiadach polo gościło do 1936 roku (pierwsze były w 1908 roku). Rozszerzyło swoją popularność na obydwie Ameryki. Obecnie ten sport uprawia się profesjonalnie w 18 krajach na świecie.

Zasady

W każdej z dwóch drużyn gra po czterech graczy na koniach. Celem gry jest wbicie piłki do bramki rywala (szerokość 7,32 m) za pomocą malleta. W meczu rozgrywa się od 4 do 8 części, trwających 7,5 minuty, tzw. czakerów. Między nimi są trzyminutowe przerwy, które zwykle wystarczają na zmianę konia. Zawodnik grający w polo posiada zwykle 4 konie podczas meczu. Za każdym razem po wbiciu piłki do bramki, czyli zdobyciu ,,gola", zawodnicy zamieniają się połowami. Polo to bardzo wymagająca gra. Do jej rozgrywania potrzebne są szczególnie zwrotne, szybkie i wytrzymałe konie.

Polo Bukovina Snow Master

Do podnóża Tatr zawitała wyjątkowa odmiana polo rozgrywanego na śniegu. W takich warunkach jest to wyjątkowo porywające widowisko. W tym roku było to jedyne miejsce w Europie, gdzie można było podziwiać ten wyjątkowy sport. Bukovina Polo Snow Masters 2015 to sportowo-towarzyskie wydarzenie sezonu, które na stale wpisało do kalendarza zimowych atrakcji Bukowiny Tatrzańskiej. Na stadionie śnieżnym u stóp luksusowego hotelu Bukovina tym razem spotkały się drużyny z Polski i Stanów Zjednoczonych. Szczególne zainteresowanie wzbudziły rozgrywki drużyn kobiecych - polska La Marqueuse i amerykańska SkinCeuticals rozegrały porywający finał, w którym górą były Polki - wygrywając 6:4. W finale mężczyzn górą okazali się Amerykanie, których drużyna Mazda pokonała Bukovina Polo Team wynikiem 8:5.

Rozgrywkom jak zwykle towarzyszył bogaty program rozrywkowy - Snow Picnic by Chivas Regal na tarasach hotelowych z widokiem na boisko i Captains Cocktail & Players Party by Mumm Champagne. Piękne panie w przerwach od polo korzystały ze specjalnej oferty znakomitej marki kosmetyków SkinCeuticals, która objęła opieką drużynę kobiecą z USA. Gośćmi specjalnymi byli znakomity projektant mody Łukasz Jemioł i jego muza Paulina Smaszcz-Kurzajewska.

Moto.pl i Logo byli jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.