Jaguar XKSS | Czy powstaną nowe egzemplarze?

Oddział do zadań specjalnych, czyli Jaguar Special Operations zastanawia się nad uzupełnieniem pewnej luki, która powstała w skutek pożaru
Jaguar E-Type Lightweight | Odrodzenie legendyJaguar E-Type Lightweight | Odrodzenie legendy

Jak w wywiadzie dla jednego z portali powiedział John Edwards (Dyrektor zarządzający w JLR Special Operations), Jaguar zastanawia się nad wyprodukowaniem limitowanej serii nowych - starych XKSS-ów. Byłaby to kontynuacja programu, w skutek którego w zeszłym roku na rynku pojawiło się 18 sztuk Jaguara Lightweight E-Type.

Podobno Brytyjczycy rozważają wybór jednego z trzech kandydatów do produkcji, ale propozycja XKSS jest najbliższa realizacji. Powodów zapewne jest wiele, ale głównym może okazać się historia związana z produkcją 25 egzemplarzy, które powstały od 1957 roku. Chodzi oczywiście o pożar fabryki, z którego nie udało się uratować 9 nowych nadwozi. Właśnie dlatego w prywatne ręce trafiło jedynie 16 sztuk, a odtworzenie 9 nowych XKSS byłoby uzupełnieniem tej tragicznej historii.

Przypomnijmy, że Jaguar XKSS był wyścigową wersją na tor, drogowego Jaguara D-Type. Pierwszych osiemnaście XKSS trafiło w ręce fabrycznego zespołu wyścigowego brytyjskiej marki. Dlaczego w ogóle XKSS trafiły na drogi? Powodem było wycofanie się Jaguara z wyścigów i fakt, że na magazynach pozostały jeszcze gotowe nadwozia. Dodając im fotel pasażera, drzwi, pełną przednią szybę i składany dach, XKSS były gotowe aby wyjechać na ulicę.

ZOBACZ TAKŻE:

Samochody znanych ludzi | Steve McQueen i Jaguar XKSS

Samochody znanych ludzi | Steve McQueen i Jaguar XKSS

Więcej o: