Toyota | Rekordowa sprzedaż hybrydowych modeli

Toyota Motor Europe (TME) opublikowała wyniki sprzedaży marek Toyota i Lexus w 2014 roku. Łącznie firma sprzedała w Europie 888 tys. samochodów, czyli o 39 tys. egzemplarzy więcej niż w 2013 roku. Dużą część tego wyniku stanowią modele hybrydowe
Toyota Fuel Cell SedanToyota Fuel Cell Sedan | Wodorowa Toyota w Europie już w tym roku

Udział firmy w europejskim rynku motoryzacyjnym wyniósł 4,8%. Toyota odnotowała wzrosty zarówno w krajach Europy Zachodniej (+4,2%), Środkowej (+20%), jak i Wschodniej (+2,8%). Jak powiedział Karl Schlicht, Executive Vice President TME, "jesteśmy szczególnie zadowoleni z czwartego z rzędu roku wzrostów sprzedaży TME w Europie. Jest to rezultat naszej strategii, zakładającej wprowadzanie na rynek innowacji i coraz lepszych produktów. Nieustający sukces samochodów hybrydowych pokazuje, że stosowanie tej technologii w atrakcyjnych modelach, takich jak Yaris, Auris, czy w modelach Lexusa, przemawia do klientów. Cieszy nas także osiągnięcie wzrostu we wszystkich regionach Europy, w tym na szczególnie wymagającym Wschodzie".

Samochody hybrydowe

Sprzedaż samochodów hybrydowych Toyoty i Lexusa w Europie wzrosła w 2014 roku do 178 tys., co odpowiada już 20% całkowitej sprzedaży TME. W krajach Europy Zachodniej odsetek ten wynosi 33%. Łącznie od 2000 roku, kiedy w Europie zadebiutował model Prius, TME sprzedała na Starym Kontynencie już 840 tys. pojazdów hybrydowych. Szczególnym powodzeniem wśród europejskich klientów cieszą się hybrydowy Yaris i Auris. W kompaktowym Aurisie, udział wersji hybrydowej w całkowitej sprzedaży modelu w Europie, wyniósł w 2014 roku aż 50%.

Ceny używanej Toyoty Prius

Modele Toyoty

W 2014 roku Toyota wprowadziła na rynek zupełnie nowe AYGO w segmencie A, oraz gruntownie zmodernizowanego Yarisa w segmencie B. Oba modele odniosły rynkowy sukces: AYGO, pomimo debiutu w połowie roku, odnotowało wzrost sprzedaży o 9%; Yaris miał z kolei aż 17-procentowy wzrost sprzedaży wersji hybrydowej.
Sprzedaż Aurisa wzrosła w Europie o 7,5%, do poziomu 142,1 tys. egzemplarzy. Jeszcze większy wzrost, bo aż 22-procentowy, odnotowała Corolla (83,3 tys. egzemplarzy). Stale rosnącym powodzeniem w Europie cieszy się pionier SUV-ów, model RAV4, który po raz pierwszy od 2007 roku przekroczył granicę 100 tys. sprzedanych egzemplarzy (101,1 tys.).

ZOBACZ TAKŻE:

Toyota Prius | Osiemnaste urodziny

Toyota Prius | Osiemnaste urodziny

Więcej o:
Komentarze (19)
Toyota | Rekordowa sprzedaż hybrydowych modeli
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kosmiczny_swir

  Oceniono 14 razy 12

  O hybrydach jakos nie slychac zeby sie psuly tak jak diesle, ich wlasciciele tez jakos nie lamentuja natemat baterii.

  Warto wspomniec tez o jednym waznym elemencie - plynnosci jazdy wynikajacez tego, ze silnik elektryczny daje pelny moment obrotowy od zera obrotow. W codziennej jezdzie to jest chyba najfajniejsze w autach hybrydowych i elektrycznych.

 • rafiol

  Oceniono 11 razy 5

  Popularyzacja hybryd jest rzeczą świetną - o ile utylizacja akumulatorów w przyszłości nie nastręczy większych problemów niż dzisiejsze trucie spalonym paliwem. To raz.
  Dwa - samochody hybrydowe są na rynku od kilkunastu lat a wciąż czytam, także artykuły w prasie fachowej, które nie wyjawiają najprostszej prawdy - im częściej stoisz w korkach, jeździsz z prędkościami bliskimi parkingowym, hamujesz i znów dojeżdżasz kawałek, itd. tym częściej pracuje i ładowany jest silnik elektryczny i tym więcej oszczędzasz. Kiedy czytam listy rozczarowanych, że ich auto hybrydowe w trasie okazuje się jedynie minimalnie lepsze od tradycyjnych, dziwię się ludzkiej naiwności karzącej wydać najpierw paredziesiąt tysięcy złotych a potem uczącej się doświadczalnie, zamiast dokładnie rozpoznać temat zawczasu.

 • Gość: Gnoom

  Oceniono 1 raz 1

  Według statystycznej sprzedaży Toyota Auris była częściej wybierana przez polskiego klienta, niż takie bestsellery klasy B jak : Volkswagen Golf czy Ford Focus.

 • Gość: Syryl

  Oceniono 1 raz 1

  Coraz więcej polaków sięga po hybrydy Toyoty bardzo mnie to cieszy. Poruszanie się wyłącznie przy użyciu silnika elektrycznego pozwala na cichą, jazde pozbawioną spalin i szkodliwych emisji

 • lech2011

  Oceniono 3 razy 1

  w jakim czasie zwraca się wyższy koszt hybrydy dzięki niższemu spalaniu?
  Czy kiedykolwiek?

 • jacek.chicago

  Oceniono 3 razy 1

  Uwaga !!! USD/PLN ~ galon/litr.
  Kurs waluty amerykańskiej zbliżył się do przelicznika objętości cieczy anglo-saskiej na układ SI.
  Ta 'magiczna' liczba to 3,78.
  Można zaniedbać niewielką odchyłkę ( kurs zamknięcia to ok. 3.72) i przeliczać 1:1 ( jeden do jednego).
  Gdy zobaczą państwo jakieś zdjęcie z USA lub film (dziennik TV, artykuł, Face Book, Instagram itd) na którym widać stację benzynową z aktualnym cennikiem - można 'żywcem' przełożyć na zł/litr zamiast $/galon. Polecam te sprzedające jednocześnie w USA i Polsce (np. BP lub Shell) - wyglądają prawie identycznie, tylko te ceny...
  Co do samochodów z napędem mieszanym to jestem za, pod warunkiem zachowania praw wolnego rynku. Niestety w USA zieloni (czyt. czerwoni) mają jeszcze duży wpływ na te sprawy. Dopłaty do tych pojazdów wynoszą od ok. 8 do 10 tys. dolarów! Chyba nie muszę tłumaczyć, że np. samochód Tesla nie jest kupowany przez biedaków i nie jako pierwsze/jedyne auto w rodzinie lub gospodarstwie domowym :-)

 • mich64

  Oceniono 5 razy -1

  Słyszałem, ze Polacy bedą produkować hybrydy w kooperacji z Toyotą. Czy to prawda? Fabryka ma powstać pod Wilanowem i nie ma to być montownia, ale polska marka.

 • gateway65

  Oceniono 9 razy -7

  HYBRYDAMI JEZDZA KOMPLETNI DEBILE JESLI CHODZI O ZNAJOMOSC MOTYRYZACJI NAJWIEKSZE OSZUSTWO 21 WIEKU NASTEPNE OSZUSTW TO WODOR W USA ZA PIERWSZE 2 LATA TOYOTA POKRYJE TANKOWANIA WODOREM (MAXYMALNIE 15 tys MIL na rok) NA JEDNYM TANKOWANI MORZNA PRZEJECHAC OKOLO 270 MIL CENA TANKOWANIA TO 50 $ dol. CENA SAMOCHODU PONAD 52 TYS. ZA 50 $ MORZEMY DZISIAJ KUPIC W USA OKOLO 95 LITROW BENZYNY I CO Z TEGO WYNIKA ZE ZWYKLY BENZYNOWIEC JEST TANISZY OD WODOROWEGO TAK AZJACI ROBIA WSZYSTKICH FRAJEROW W BALONA!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX