Mercedes-Benz F 015 | Luksus nabiera nowego znaczenia

Co na targach elektroniki użytkowej CES w Las Vegas mógł pokazać Mercedes? Nowy system nawigacji czy może rewolucyjny system komputera pokładowego? Niemcy poszli o kilka, a nawet kilkanaście kroków dalej...
Mercedes zmienia oznaczenia swoich modeli Mercedes zmienia oznaczenia swoich modeli

Oto Mercedes F 015 - autonomiczny pojazd badawczy, którego oficjalny pseudonim to "Luxury in Motion", czyli luksus w ruchu. Dobrze, że nawet niemiecka firma nie nazywa tej konstrukcji samochodem, bo z pojazdami, które znamy z naszych ulic, ma on niewiele wspólnego.

Mercedes stworzył konstrukcję, która jest jak jeżdżąca przestrzeń wypoczynkowa, a poziom luksusu i wygody na kołach przeniósł na zupełnie nowy poziom. Do tego F 015 cały czas prowadzi wymianę informacji z osobami podróżującymi na jego pokładzie. Wizjonerzy ze Stuttgartu twierdzą, że do 2030 roku liczba aglomeracji, zamieszkiwanych przez ponad 10 milionów osób, wzrośnie z około 30 do ponad 40.

Mercedes F 015 fot. Mercedes

"W XXI wieku najcenniejsze osobiste dobra luksusowe to prywatna przestrzeń i czas" - mówi dr Dieter Zetsche, Prezes Daimler AG i szef oddziału Mercedes-Benz Cars. "Właśnie to mają oferować autonomiczne pojazdy Mercedesa. F 015 to pierwszy rzeczywisty przykład tej rewolucyjnej koncepcji mobilności".

Wygląd F 015 jest niecodzienny i przypomina wielką bańkę, ale nie stylistyka jest tutaj najważniejsza. Kształt konstrukcji o długości ponad 5,2 metra podporządkowano wygodzie i funkcjonalności kabiny pasażerskiej. Kluczowym elementem innowacyjnej koncepcji wnętrza F 015 jest system siedzeń z czterema obrotowymi fotelami, pozwalającymi siedzieć naprzeciwko siebie. Czterech pasażerów może wykorzystać czas spędzony w samochodzie do pracy, odpoczynku albo rozmowy. By ułatwić wsiadanie i wysiadanie, po otwarciu drzwi elektrycznie sterowane siedzenia obracają się o 30 stopni w zewnętrznym kierunku.

Najciekawsze koncepty Mercedesa Najciekawsze koncepty Mercedesa

Kolejna istotna cecha prototypu to ciągła wymiana informacji między podróżującymi, oprogramowaniem pojazdu i otoczeniem. Informacje przekazywane są za pośrednictwem sześciu ekranów harmonijnie zintegrowanych z kokpitem oraz bocznymi i tylnymi panelami. Pasażerowie mogą intuicyjnie sterować funkcjami pojazdu za pomocą gestów, ruchów gałek ocznych lub poprzez polecenia dotykowe. Napędzany elektrycznie samochód badawczy F 015 Luxury in Motion nawiązuje kontakt z otoczeniem dzięki wykorzystaniu projekcji laserowej i ekranów LED. Dzięki temu samochód nie potrzebuje stałego kierowcy.

Używany Mercedes Klasy S - ogłoszenia

Autonomiczny pojazd badawczy Mercedesa będzie jeszcze długo i dokładnie rozwijany, ale jak pokazuje historia sprzed 1,5 roku, kiedy to samoprowadząca się limuzyna Mercedes S 500 INTELLIGENT DRIVE pokonała historyczną trasę Berthy Benz z 1888 roku, taki rodzaj pojazdów już niedługo może pojawić się na wybranych drogach świata. Jak w naturalnym środowisku samochodów zachowuje się F 015 można zobaczyć na poniższym wideo.


ZOBACZ TAKŻE:

Historia kołem się toczy: Pierwsza podróż automobilem - Bertha Benz

Historia kołem się toczy: Pierwsza podróż automobilem - Bertha Benz

Zdjęcie Apteczka samochodowa Euro Farma Din saszetka 1 szt. Zdjęcie Grawena Apteczka Samochodowa EURO Farma Zdjęcie Profesjonalna Apteczka samochodowa AS-III
Apteczka samochodowa Euro
Grawena Apteczka Samochodowa Profesjonalna Apteczka samochodowa
Sprawdź ceny > Sprawdź ceny > Sprawdź ceny >
źródło: Okazje.info
Więcej o:
Komentarze (8)
Mercedes-Benz F 015 | Luksus nabiera nowego znaczenia
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kocurxtr

  Oceniono 3 razy 3

  "nawet niemiecka firma nie nazywa tej konstrukcji samochodem, bo z pojazdami, które znamy z naszych ulic, ma on niewiele wspólnego."

  jeżeli w końcu można coś nazwać SAMOchodem - to taką konstrukcję właśnie...
  eech redaktorzyny...

 • Gość: gosc 1.0

  Oceniono 2 razy 2

  Luksusem bedzie najecie sobie lektyki z tragarzami, wersja podstawowa z 4 ta bardziej luksusowa z 8 tragarzami

 • adriani75

  0

  Taa a gdzie ja tam gruz i farbę załaduje. Może dzieciom do szkoły kupię jak nie przesadzom z cenom ale to mercedes. Strasznie usterkowy się zrobił

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX