Rosną kary za brak polisy OC

Nie masz ważnej polisy OC? Przygotuj się na spore wydatki. Policja może sprawdzić fakt jej wykupienia od ręki. Także UFG coraz sprawniej ściga właścicieli nieubezpieczonych pojazdów. A kary są coraz wyższe
Nawet pralka na kółkach musi mieć polisę OCNawet pralka na kółkach musi mieć polisę OC

Szacuje się, że po naszych drogach porusza się ok. 250 tys. pojazdów bez ważnej polisy OC. Kolizja z takim pojazdem to cały szereg problemów, zwłaszcza dla jego właściciela.

UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) zakończył wprowadzanie systemu e-Zawiadomienia dla jednostek policji w całym kraju. Dzięki niemu funkcjonariusze wydziału drogowego mogą od ręki sprawdzić czy polisa OC została wykupiona, ale też skraca czas powiadamiania UFG przypadków braku polisy. Po otrzymaniu takiego zawiadomienia UFG wszczyna postępowanie wyjaśniające. Jeśli rzeczywiście pojazd nie miał wykupionej obowiązkowej polisy OC, na właściciela nakładana jest kara. W 2015 roku wzrosła ona z 3,36 tys. zł do 3,5 tys. zł w przypadku samochodów osobowych nie posiadających polisy przez ponad 14 dni.

Wysokość opłat karnych za brak polisy OC w 2015 rokuWysokość opłat karnych za brak polisy OC w 2015 roku (rys. UFG)

Teraz także sam fundusz może skuteczniej ścigać przypadki braku polisy OC dzięki narzędziom "skanującym" ogólnopolską bazę polis OC. Do końca listopada 2014 roku, z kontroli własnych UFG - w oparciu o bazę OI - zidentyfikowano 13,5 tysiąca pojazdów bez OC, z czego po weryfikacji, wezwania do zapłacenia kary Fundusz wysłał do 12,6 tys. posiadaczy pojazdów tj. o 5,4 tysiąca więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Ogółem w 2014 roku UFG na podstawie własnych dochodzeń oraz we współpracy z policją wezwał do zapłaty kary za brak OC ponad 51,4 tys. posiadaczy pojazdów.

Narzędzie pozwalające sprawdzić, czy dany pojazd ma ważną polisę OC, bądź miał ją w momencie zdarzenia, można sprawdzić na tej stronie. Wystarczy znać numer rejestracyjny, lub VIN pojazdu.

(1) - także autobusy i ciągniki


ZOBACZ TAKŻE:

Musi zapłacić ponad 400 tys. złotych, bo nie miał OC

Musi zapłacić ponad 400 tys. złotych, bo nie miał OC

Więcej o:
Komentarze (12)
Rosną kary za brak polisy OC
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • super_smaczny

  Oceniono 2 razy 2

  Zrobcie 10k PLN kary to te 250 tysięcy zniknie się w ciągu trzech lat ....

 • Gość: mir\

  Oceniono 4 razy 2

  Jeśli nie mam OC, ale samochód stoi w garażu, to nikt nie może kazać mi go opłacać, to samo z przeglądem itd. Mogę sobie trzymać kilka samochodów, których nie używam i złodziejom z PO nic do tego, czy ma ważne opłaty itp. bo go nie używam na drodze publicznej, jeśłi używam go do ścigania po torze zamkniętym i przewożę go lawetą, to tak samo, albo jeśli mam prywatna posiadłość i śmigam sobie po swoim terenie. Ale złodzeiej i z Kopaczem na czele już wszystkimi możliwymi drogami chce opróżnić do zera kieszenie obywateli...

 • fakej

  Oceniono 5 razy 1

  kara powinna być za jazdę bez OC, a nie za niemanie tym bardziej, że naliczenie tej kary wypluwa komputer, więc w sumie kara jest nieunikniona, a w tym przypadku jej wysokość jest nieuzasadniona. To powinny być raczej jakieś odsetki za zwłokę, a wysokie kary mają sens wtedy kiedy ktoś próbuje (z dużą szansą) ominąć system, co tutaj nie ma miejsca, bo i tak wiadomo kto OC ma a kto go nie ma.

 • Gość: europeyczyq

  Oceniono 17 razy 1

  Tylko karać i karać, a nic do przodu polska przypomina mi średniowiecze. A może ktoś niema na oc przecież, polacy mają tylko 1400 pln na miesiąc i czasem nie na wszystko starczy.

 • Gość: gośc

  Oceniono 10 razy 0

  ja jezdże 6 lat bez oc i juz odrobiłe POkute z nawiązka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX