Ford zamknął fabrykę w Belgii

Ostatnim samochodem, który opuścił linię montażową zakładów w Genk, był biały Ford Galaxy. Od 18 grudnia belgijska fabryka Forda już nie pracuje
Nowy Ford S-MAXNowy Ford S-MAX oficjalnie

W ten sposób po 50 latach od uruchomienia kończy się historia największej fabryki Forda w Europie z okresu lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Ostatnio w Genk powstawały modele: S-MAX, poprzednia generacja Mondeo i właśnie Galaxy.

Używany Ford Galaxy - ogłoszenia

Przez pół wieku wyprodukowano tu około 14 mln samochodów. Zamknięcie zakładu oznacza masowe zwolnienia, nie tylko w samej fabryce (około 4 tys. pracowników), ale również u poddostawców. Ostatni Ford Galaxy z Genk z podpisami załogi zostanie wystawiony na aukcję charytatywną.

Decyzja o likwidacji belgijskiego ośrodka Forda zapadła w 2012 roku. Wtedy Ford postanowił skoncentrować produkcję nowych generacji swoich modeli w Walencji. W Hiszpanii wytwarzane są obecnie: Kuga, C-MAX, Grand C-MAX, Transit Connect, Tourneo Connect i nowe Mondeo. W niedługim czasie dołączą do nich S-MAX i Galaxy.

Nie tylko Ford wycofał się z Belgii. W 2010 roku Opel zamknął swój zakład w Antwerpii. Swoje fabryki nadal mają w tym kraju Audi (Bruksela) i Volvo (Gandawa).


ZOBACZ TAKŻE:

Nowy Ford Mondeo | Pierwsza jazda | Nareszcie!

Nowy Ford Mondeo

Więcej o:
Komentarze (2)
Ford zamknął fabrykę w Belgii
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: Tomekk

    Oceniono 1 raz 1

    Dobrze przynajmniej, że produkcja została w Europie. Tak jednak nie musi być zawsze i sny o reeindustrializacji będą tylko mżonką jeśli Europa, a zwłaszcza UE będzie sama na siebie nakładać ograniczenia emisji CO2 wzięte z kosmosu.

  • Gość: dyni

    Oceniono 5 razy -1

    FSO tez juz nie funkcjonuje witajcie w klubie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX