Krótko o... | Warszawskie parkomaty. Czy nowe znaczy lepsze?

Zbliża się definitywny koniec niebiesko-szarych parkomatów starszego typu w strefie płatnego parkowania w Warszawie. Wszystkie zostaną zastąpione automatami nowej generacji, znanymi już z niektórych ulic Śródmieścia.

Krótko o... | Korek na autostradzie

Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę na montaż i obsługę 1 450 nowych parkomatów. Dołączą one do urządzeń, które pojawiły się w ścisłym centrum miasta w 2012 roku. Wszystkie nowe maszyny mają pojawić się nas warszawskich ulicach do końca października 2015 roku, pierwsze 100 sztuk w lutym. Co nowe parkomaty oznaczają dla kierowców? Czy mają tylko same zalety? Nie, ale jest ich więcej niż wad.

Nowoczesne parkomaty, zasilane energią słoneczną, będą wyposażone w klawiatury, za pomocą których trzeba wpisać numer rejestracyjny parkowanego pojazdu. Ta dodatkowa czynność wydaje się właśnie pozbawiona sensu. Urzędnicy tłumaczą ją tym, że w ten sposób niemożliwe jest przekazanie biletu innemu kierowcy. Czy słyszeliście, żeby ktoś na masową skalę to robił? Sięgam pamięcią i nie kojarzę - ani ja, ani moi znajomi nie krzyczeliśmy na parkingu, że mamy ważny jeszcze kwitek i możemy go odstąpić. Dobrze, że nie trzeba podawać jeszcze numeru VIN pojazdu... Dodatkowa czynność jest denerwująca, ale nie bezsensowna. Ma ukrócić proceder odkupywania kwitków parkingowych, żeby uniknąć kary za nieopłacenie postoju.

No dobrze, już ponarzekaliśmy, więc teraz możemy przejść do zalet. Nowe urządzenia mają być bardziej odporne na mróz, ale największą zaletą są obsługiwane przez nie formy płatności. Komu nie zdarzyło się szukać drobnych po kieszeniach lub rozmieniać banknotów? Teraz odejdzie to w zapomnienie. Płatność bilonem pozostanie, ale możliwe będą inne opcje. Opłacenie postoju kartami płatniczymi czy za pomocą telefonu komórkowego to nic nowego. Prawdziwą nowością jest możliwość zapłacenia kartą zbliżeniową - to najszybsze i chyba najwygodniejsze rozwiązanie.

Zła wiadomość czeka tylko kierowców, płacących Warszawską Kartą Miejską. Nowe parkomaty nie będą jej obsługiwać, więc ta usługa będzie stopniowo wygaszana - do 23 lutego. Powodem jest nielegalne doładowywanie kart, a także niewielka popularność tej formy płatności. Od 9 marca 2015 roku w Punktach Obsługi Pasażera ZTM będzie można otrzymać zwrot niewykorzystanych środków.

ZOBACZ TAKŻE:

Straż Miejska podlicza wykroczenia drogowe dyplomatów. Liderami Amerykanie

Więcej o:
Copyright © Agora SA