Toyota Mirai | Ruszyła sprzedaż auta na wodór

Po 17 latach od premiery Priusa, Toyota porywa się na kolejną rewolucję w dziedzinie napędów. Tym razem chodzi nie tylko o ograniczenie zużycia paliwa, ale przede wszystkim o uniezależnienie transportu drogowego od ropy
Toyota Auris Hybrid Czy Polacy polubią samochody hybrydowe i elektryczne?

Toyota Mirai wykorzystuje do napędu wodór, którego utlenianie w ogniwach paliwowych daje energię elektryczną i wodę. Od 15 grudnia Toyotę Mirai FCV można już kupić w Japonii. Do Europy i USA auto trafi w przyszłym roku.

Sprawdź oferty specjalne na nowe Toyoty

Sedan segmentu D wyposażony jest w napęd hybrydowy, w którym zamiast silnika spalinowego pracują ogniwa paliwowe. Ogniwa zapewniają silnikowi elektrycznemu, który napędza koła, moc 155 KM przy ogromnej elastyczności i bardzo wysokiej kulturze pracy. Samochód jest niemal bezszelestny, a przy tym pewnie się prowadzi dzięki bardzo niskiemu środkowi ciężkości, który zapewnia mu pięć razy większą stabilność w porównaniu ze standardowymi sedanami Toyoty.

Toyota Mirai

Napęd FCV pozwala uniknąć największych bolączek samochodów elektrycznych. Zamiast zajmujących mnóstwo miejsca rozbudowanych akumulatorów znajdują się w nim dwa zbiorniki na sprężony wodór ukryte pod podłogą. Dzięki temu samochód nie jest przeciążony, a miejsca w przedziale pasażerskim i w bagażniku jest więcej niż w aucie spalinowym tej wielkości. Z tego powodu zastosowanie ogniw paliwowych nie wpływa na ograniczenie wielkości pojazdu - będzie można go z powodzeniem stosować w vanach, samochodach terenowych i półciężarówkach, a nawet w samolotach. Zasięg Toyoty Mirai to 482 km na jednym tankowaniu, które trwa tylko 3 minuty.

 

W Japonii i USA Toyota Mirai będzie kosztowała około 57 500 dolarów, czyli mniej niż Lexus GS 450h. Do tego klienci otrzymają darmową pomoc drogową, trzy lata bezpłatnej obsługi serwisowej i bezpłatnego paliwa oraz całodobową pomoc telefoniczną specjalnie wyszkolonych asystentów. Napęd wodorowy będzie objęty gwarancją na 8 lat lub 100 tys. mil (ponad 160 tys. km).

Ponadto właściciele Mirai w Japonii mogą liczyć na dopłaty rządowe w wysokości 1/3 ceny katalogowej, zaś w USA na poziomie 8 000 dolarów. Stan Kalifornia przyzna swoim mieszkańcom dodatkowy rabat 5 000 dolarów oraz pozwoli korzystać z pasów dla pojazdów z wieloma pasażerami, nawet gdy samochodem jedzie tylko kierowca.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe systemy bezpieczeństwa czynnego Toyoty

Nowe systemy bezpieczeństwa czynnego Toyoty

Zdjęcie Alcar KFZ Stalhrad (6675) 5x14 4x100 ET45 Zdjęcie Dezent RE 6,5x16 4x108 ET25 Zdjęcie DOTZ 6x139,7 8.5x18 ET35 HAMMADA BL
Alcar KFZ Stalhrad
Dezent RE ET25 DOTZ ET35
Sprawdź ceny > Sprawdź ceny > Sprawdź ceny >
źródło: Okazje.info
Więcej o:
Komentarze (71)
Toyota Mirai | Ruszyła sprzedaż auta na wodór
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • volvos60

  Oceniono 105 razy 87

  Oby sie udala komercjalizacja takich samochodow, bo idea wykorzystania ogniw paliwowych i wodoru (jako nosnika energii odnawialnych - slonca i wiatru) jest genialna!

 • Gość: Knoblauch

  Oceniono 55 razy 39

  Bezdyskusyjnie świetne i ciekawe auto, tylko to nadwozie....moim zdaniem koszmarnie przestylizowane, z tyłu to już w ogóle jakiś pogrobowiec Ssangyonga poprzednich generacji. Chyba sam Elon Musk z Tesli zauważył, że wielkie koncerny robią samochody elektryczne tak, jakby nie chciały, żeby ktoś chciał je mieć. ;)

 • lekarzzewsi

  Oceniono 79 razy 37

  Ile jest w Europie stacji wodorowych? Ile jest ich w Polsce? Ile kosztuje wodór na takiej stacji? Jaki jest koszt przejechania 100 km na wodorze? Jak jest żywotność silnika wodorowego? - tego chciałbym się dowiedzieć z artykułu.

 • jan.go

  Oceniono 13 razy 9

  Pionier samochodów elektrycznych i hybrydowych To co osobie mają powiedzieć ci który produkowali je 100 lat temu.

 • Gość: Seba

  Oceniono 12 razy 6

  Należy zadać sobie pytanie po co Toyocie ten model?
  Otóż Toyota w chwili obecnej nie produkuje samochodów całkowicie elektrycznych tak jak np. Nissan. a sprzedaż Priusa raczej maleje.Toyota zakończyła sprzedaż na niewielką skalę w Kalifornii RAV4 EV. Więc aby móc sprzedawać samochody spalinowe w Kalifornii, musi też sprzedać pewną ilość aut zeroedmisyjnych lub odkupić prawa od kogoś innego. Mirai rzeczywiście jest szkaradne, chyba właśnie po to aby nikt go nie kupił.

 • truten.zenobi

  Oceniono 34 razy 6

  dodajmy w tym momencie że rozszczelnienie zbiornika paliwa po wypadku rozwiąże problem usuwania wraku...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX