Szkoła Auto | Bezpieczna droga do szkoły

Drogi i ich otoczenie to środowisko, w którym każdy musi się nauczyć przebywać i prawidłowo reagować na wysyłane przez nie sygnały. Z rozpoczęciem nauki nie można zwlekać. Dzieci już od najmłodszych lat powinny pod opieką dorosłych poznawać reguły panujące na drogach i zasady podnoszące ich bezpieczeństwo

Szkoła Auto | Twoja kolej, by się zatrzymać

Jak poważne mogą być skutki braku ich znajomości, pokazują statystyki. W 2013 roku na polskich drogach zginęło 141 dzieci w wieku 7-17 lat, a 4 831 zostało rannych. Jeszcze gorzej te statystyki wyglądają wśród dzieci i młodzieży w wieku 18-24 lata.

W 2013 roku zginęły 553 osoby, a rannych zostało 8 227. Ile jeszcze pracy przed nami, pokazuje wskaźnik ofiar: na 1 milion mieszkańców w Polsce, w grupie dzieci i młodzieży w wieku 18-24 lata wskaźnik ten wynosi 84,9, natomiast średni wskaźnik wszystkich ofiar dla Unii Europejskiej wynosi 52 ofiary.

Co możemy zrobić, by dzieci były bardziej bezpieczne?

- Nie żałujmy czasu i wysiłku na omówienie zasad poruszania się na drodze.

Pamiętajmy, że nasz przykład buduje postawę dziecka. Nasza mądrość drogowa i świadomość zostanie przejęta przez dziecko.

Skonstruujmy z dzieckiem listę drogowych przykazań.

- Przećwiczmy takie zachowania jak:

przejście przez pasy - wyjaśnijmy oznaczenia, powiedzmy, co to jest "zebra" i dlaczego z niej powinniśmy korzystać, przechodząc na drugą stronę jezdni.

Pokażmy, jak zastosować regułę "spójrz w lewo, spójrz w prawo i jeszcze raz w lewo". Wyjaśnijmy, dlaczego nie można bawić się przy drodze, ani przez drogę przebiegać czy wchodzić przed nadjeżdżający samochód.

- Oznaczenie odzieży odblaskami - od 1 września weszły w życie przepisy, które nakazują używania odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

Używanie odblasków bardzo mocno podnosi widoczność. Pamiętajmy o tym szczególnie teraz, gdy nadchodzi jesień. Odblask przy tornistrze czy odblaskowa opaska mogą uratować życie.

- Poruszanie się chodnikiem i na drodze, gdzie chodnika nie ma

Pokażmy, jak przemieszczać się na drodze i gdzie jest miejsce pieszego - jak korzystać z chodnika i dlaczego, gdy chodnika nie ma, powinniśmy przemieszczać się poboczem po lewej stronie.

- Wsiadanie i wysiadanie z samochodu

Z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka istotne jest, by wsiadało i wysiadało ono od prawej strony pojazdu, czyli od strony, gdzie powinien znajdować się chodnik.

"Pamiętajmy, że to my - dorośli, wyznaczamy standard zachowań. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, kultura i poszanowanie innych uczestników pozwoli nam podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach nie tylko teraz, ale i w perspektywie kolejnych lat, kiedy to nasze pociechy zaczną aktywnie cieszyć się motoryzacyjną wolnością" - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

ZOBACZ TAKŻE:

Szkoła Auto | Uważni kierowcy, bezpieczni rowerzyści

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.