Od 31 sierpnia obowiązkowe odblaski dla pieszych. Za ich brak nawet 500 zł mandatu

Wchodzi nowy, ważny przepis. Od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał o zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat
SkodaZaplanuj bezpieczną podróż | Poradnik

Dotychczas przepisy nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych wyłącznie dzieci poniżej 15. roku życia. Ostatniego dnia sierpnia wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która nakłada noszenie odblasków na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Za jego brak będzie groził mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

Sprawdź ceny używanych Volvo

Jest jeden wyjątek: pieszy może się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, tylko i wyłącznie na drodze przeznaczonej dla pieszych lub na chodniku.

Co to jest odblask? Elementami odblaskowymi mogą być doczepiane do ubrania, opaski, smycze czy kamizelki. Umieszczenie ich zalecane jest na wysokości kolan, dłoni czy w okolicy klatki piersiowej lub pleców.

Z analiz policji wynika, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 m. Minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h to około 30 m, która przy prędkości 90 km/h wzrasta do 90 m. W takim wypadku kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Dzięki odblaskom kierowca jest w stanie zauważyć pieszego z ponad 150 metrów. To przepis, który może ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak kupić bezpieczny samochód? | Poradnik

Testy zderzeniowe Euro NCAPFot. Euro NCAP

Komentarze (81)
Od 31 sierpnia obowiązkowe odblaski dla pieszych. Za ich brak nawet 500 zł mandatu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: DTC

  Oceniono 198 razy 108

  Skoro aktualnie grozi kara smierci dla pieszego za brak odblasku (ze strony samochodu), jak mandat ma zmobilizowac do ich noszenia?
  Kolejny pretekst do dawania mandatu i tyle.

 • bak_on

  Oceniono 82 razy 68

  Wzruszajaca jest ta dbalosc milosciwie nam panujacych o pieszego. Szkoda tylko, ze nadal rozjechanie tegoz pieszego na wyznaczonym przejsciu zazwyczaj kwalifikowane jest jako gwaltowne wtargniecie pieszego przed pojazd.
  Swoja droga za blak odblasku grozi mandat do 500 zlotych, za jazde po miescie 150km/h podobniez.

 • lelontm2

  Oceniono 66 razy 50

  Przepis ok. Jak jednak ma się wysokość mandatu do wysokości mandatów dla kierowców? Kto stanowi większe zagrożenie, pieszy bez odblasków, czy kierowca przekraczający 2 krotnie prędkość w terenie zabudowanym?

 • Gość: ccc

  Oceniono 55 razy 45

  Tymczasem na wsi, gdzieś w Małopolsce rowerzyści nadal często gęsto śmigają bez odblasków - do pieszych jeszcze daleka droga.

 • epupecki

  Oceniono 82 razy 40

  Jest to do zaakceptowania pod warunkiem, że każde nawet minimalne przekroczenie prędkości będzie karane mandatem minimum 100 zł a przekroczenie o 10 km minimum 500 zł! Mandaty za wyższ przekroczenia prędkości powinny rosnąć w postępie geometrycznym. Nawet jeśli dorobią się na tym policjanci, łapówkarze to tylko będzie bezpieczniej dla pieszych!

 • bill.cosby

  Oceniono 38 razy 24

  Mam parę pytań:
  Czy ktoś zbadał/zastanowił się jak ten przepis wpłynie na prędkości rozwijane przez samochody (przekonanie, że skoro wszyscy piesi mają odblaski to można jechać szybciej)?
  Czy wzięto pod uwagę że spadnie bezpieczeństwo osób nie mających odblasków (w praktyce wiadomo, że nie wszyscy będą stosować)?
  Kto będzie winny w przypadku rozjechania pieszego bez odblasku?
  Jaka jest definicja odblasku (wielkość, skuteczność), czy musi być widoczny z przodu z tyłu, ze wszystkich stron czy jak?
  W jakich krajach europejskich stosuje się takie rozwiązania i z jaką skutecznością?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX