Nagrałeś pirata drogowego? Powiadom policję

Nagrałeś na kamerę samochodową wyczyny pirata drogowego? Prześlij nagranie policji, a ta rozpozna sprawę. Na tej podstawie można nawet stracić prawo jazdy

Nie ma kraju bardziej idealnego dla kamer samochodowych, niż Rosja. W przeliczeniu na ilość mieszkańców mają tam niemal dwukrotnie większą ilość ofiar w wypadkach drogowych, niż my. Ale to wcale nie oznacza, że w naszym kraju takie kamery nie rejestrują nic, co zainteresowałoby drogówkę.

Jakie kary czekają piratów drogowych w Polsce i za granicą

Jak wynika z dyskusji na wielu forach internetowych, świadomość możliwości ścigania piratów drogowych przez policję na podstawie nagrań z kamer samochodowych jest w Polsce nadal niewielka. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele komend rejonowych policji zachęca do przesyłania takich nagrań. Chodzi głównie o te najpoważniejsze wykroczenia w znaczący sposób zagrażające bezpieczeństwu.

W celu rozpatrywania nagrań piratów drogowych w niemal całym kraju została uruchomiona akcja "Stop Agresji Drogowej". W jej ramach utworzone zostały adresy mailowe służące bezpośrednio do nadsyłania nagrań wyczynów piratów drogowych.

Wobec takich osób będą stosowane wszystkie możliwe sankcje w najsurowszym wymiarze. Mogą to być konsekwencje z zakresu prawa karnego, ale również konsekwencje administracyjne - nałożenie punktów karnych oraz skierowanie sprawcy na badania psychologiczne, mające na celu stwierdzenie, czy ma on predyspozycje do posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdu - czytamy na stronie małopolskiej policji.

Policja nie ma ograniczeń odnośnie możliwości ukarania sprawcy, którego wykroczenia zostały zarejestrowane na wideo. Mandat i punkty karne, skierowanie na badania psychiatryczne, a nawet odebranie prawa jazdy - kary mogą być bardzo dotkliwe, wszystko zależy od powagi wykroczenia.

Przed wysłaniem zgłoszenia należy sprawdzić na terenie której jednostki Policji popełniono wykroczenie. Odpowiedni wybór przyczyni się do szybszej reakcji na zarejestrowane zdarzenie. Do nagrania należy dołączyć dokładny opis zdarzenia: datę, godzinę nagrania, miejscowość i ulicę lub numer drogi wraz z dokładnym określeniem miejsca (np. kilometr drogi z najbliższego słupka drogowego), a także numer rejestracyjny pojazdu którym dokonano wykroczenia. Tak, jak podczas każdego zgłoszenia na policję, należy także podać własne dane: imię, nazwisko, adres korespondencyjny i telefon kontaktowy.

Adresy, na które można przesyłać filmy z zarejestrowanymi wykroczeniami:

Dolnośląskie : stopagresjidrogowej@wr.policja.gov.pl

Kujawsko-pomorskie : stopagresjidrogowej@rd.kwp.byd.policja.gov.pl

Lubelskie : stopagresjidrogowej@lu.policja.gov.pl

Łódzkie : wrd@lodzka.policja.gov.pl

Opolskie : problemdrogowy@opolska.policja.gov.pl

Podkarpackie : stopagresjidrogowej@podkarpacka.policja.gov.pl

Pomorskie : stopagresjidrogowej@pomorska.policja.gov.pl

Małopolskie : stopagresjidrogowej@malopolska.policja.gov.pl

Mazowieckie : Warszawa: stopagresjidrogowej@ksp.policja.gov.pl Radom: stopagresjidrogowej@ra.policja.gov.pl

Śląskie : stopagresjidrogowej@ka.policja.gov.pl

Świętokrzyskie : stopagresjidrogowej@swietokrzyska.policja.gov.pl

Warmińsko-mazurskie : robert.zalewski@ol.policja.gov.pl

Wielkopolskie : Poznań: stopagresjidrogowej@wielkopolska.policja.gov.pl Gorzów Wielkopolski: stopagresjidrogowej@go.policja.gov.pl

Zachodniopomorskie : stopagresjidrogowej@zachodniopomorska.policja.gov.pl

Jak nietrudno zauważyć, na powyższej liście brakuje jeszcze dwóch województw: Lubuskiego i Podlaskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

Wypadek na autostradzie - co robić? Poradnik

Więcej o:
Copyright © Agora SA