Nowe Volvo XC90 | Multimedia na pokładzie

Volvo stopniowo ujawnia kolejne szczegóły o drugiej generacji modelu XC90. Poznaliśmy już wnętrze flagowego SUV-a marki, teraz przyszedł czas na systemy multimedialne pojazdu
Nowe Volvo XC90 Multimedia na pokładzie Nolvo zapowiada, że nowe XC90 będzie jednym z najbardziej zaawansowanych aut na rynku w obszarze elektroniki i multimediów Volvo stopniowo ujawnia kolejne szczegóły o drugiej generacji modelu XC90. Poznaliśmy już wnętrze flagowego SUV-a marki, teraz przyszedł czas na systemy multimedialne pojazdu. Szwedzki producent zapowiada, że nowe XC90 będzie jednym z najbardziej zaawansowanych aut na rynku w obszarze elektroniki i multimediów. Wiele dostępnych funkcji nie musi jednak oznaczać dużej liczby przycisków na desce rozdzielczej i skomplikowanej obsługi. Volvo proponuje duży centralny ekran dotykowy, pełniący funkcję centrum dowodzenia niemal wszystkimi systemami pokładowymi. Nowy interfejs, będący częścią systemu Volvo Sensus, wykorzystuje duży ekran dotykowy, komendy głosowe i head-up display. Wybrane informacje są także wyświetlane bezpośrednio na wyświetlaczu zegarów samochodu. Mogą to być m.in. mapy i wskazówki nawigacyjne, wykaz połączeń telefonicznych, czy informacja o odtwarzanej muzyce. W projektowaniu nowych rozwiązań brało udział wiele zewnętrznych firm. Apple dostarczył system CarPlay, Ericsson był odpowiedzialny m.in. za rozwiązania i aplikacje zawieszone w chmurze, a dostawcą systemów nawigacji jest HERE. Współczesne samochody oferują kierowcy coraz więcej funkcji i aplikacji związanych z dostępem do Internetu. Multimedia, rozrywka, nawigacja - to wszystko może rozpraszać kierowcę. Staraliśmy się znaleźć klucz, by obsługa tego wszystkiego była prosta, a użytkownik był maksymalnie skupiony na prowadzeniu auta - mówi Dr Thomas M. Müller, Vice President Electrics/Electronics & E-propulsion w Volvo Car Group. Co dla kierowcy oznacza więcej elektroniki w samochodzie? Będzie on mógł np. sprawdzić lokalizację najbliższych miejsc parkingowych wraz z ich cenami. Może też zorientować się jakie w okolicy znajdują się restauracje i jakie jest ich menu. Po wybraniu właściwego lokalu, można ustawić go jako punkt docelowy w nawigacji. Samochód może też umówić nas na przegląd, a nawet przygotować serwis na to, jakie materiały eksploatacyjne będą potrzebne. Z niecierpliwością czekamy, by sprawdzić działanie nowych systemów Volvo w praktyce.
Wnętrze nowego Volvo XC90 Zajrzyj do środka nowego Volvo XC90

Szwedzki producent zapowiada, że nowe XC90 będzie jednym z najbardziej zaawansowanych aut na rynku w obszarze elektroniki i multimediów. Wiele dostępnych funkcji nie musi jednak oznaczać dużej liczby przycisków na desce rozdzielczej i skomplikowanej obsługi. Volvo proponuje duży centralny ekran dotykowy, pełniący funkcję centrum dowodzenia niemal wszystkimi systemami pokładowymi.

Volvo XC90 - oferty używanych

Nowy interfejs, będący częścią systemu Volvo Sensus, wykorzystuje duży ekran dotykowy, komendy głosowe i head-up display. Wybrane informacje są także wyświetlane bezpośrednio na wyświetlaczu zegarów samochodu. Mogą to być m.in. mapy i wskazówki nawigacyjne, wykaz połączeń telefonicznych, czy informacja o odtwarzanej muzyce.

W projektowaniu nowych rozwiązań brało udział wiele zewnętrznych firm. Apple dostarczył system CarPlay, Ericsson był odpowiedzialny m.in. za rozwiązania i aplikacje zawieszone w chmurze, a dostawcą systemów nawigacji jest HERE.

Współczesne samochody oferują kierowcy coraz więcej funkcji i aplikacji związanych z dostępem do Internetu. Multimedia, rozrywka, nawigacja - to wszystko może rozpraszać kierowcę. Staraliśmy się znaleźć klucz, by obsługa tego wszystkiego była prosta, a użytkownik był maksymalnie skupiony na prowadzeniu auta - mówi Dr Thomas M. Müller, Vice President Electrics/Electronics & E-propulsion w Volvo Car Group.

Co dla kierowcy oznacza więcej elektroniki w samochodzie? Będzie on mógł np. sprawdzić lokalizację najbliższych miejsc parkingowych wraz z ich cenami. Może też zorientować się jakie w okolicy znajdują się restauracje i jakie jest ich menu. Po wybraniu właściwego lokalu, można ustawić go jako punkt docelowy w nawigacji. Samochód może też umówić nas na przegląd, a nawet przygotować serwis na to, jakie materiały eksploatacyjne będą potrzebne. Z niecierpliwością czekamy, by sprawdzić działanie nowych systemów Volvo w praktyce.

ZOBACZ TAKŻE:

Test Volvo V40 T5 R-Design

Volvo V40 T5 R-Design

Więcej o:
Komentarze (9)
Nowe Volvo XC90 | Multimedia na pokładzie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • arturx2

  Oceniono 30 razy 26

  W "zwykłym" samochodzie po kilku dniach znam na pamięć położenie przynajmniej najważniejszych przycisków i gałek, w "nowoczesnym" trzeba się zatrzymać, żeby na cokolwiek ustawić. Dokładniej - należałoby się zatrzymać, bo większość robi to w czasie jazdy, stwarzając zagrożenia. Bo niby czym się różni obsługiwanie tego panelu dotykowego od obsługiwania, rygorystycznie zabronionego, panelu telefonu?
  Nie dziwię się Koreańczykom czy innym Japończykom goniącym za klientem pseudonowoczesnością. Ale Volvo, które na sztandarach ma bezpieczeństwo? Założę się że po chwilowym zachłyśnięciu modą, wrócą stare dobre i sprawdzone rozwiązania. Dokładnie tak, jak minęła moda na zegarki cyfrowe.
  P.S. Centralna część deski wygląda jak w Kii czy Chevrolecie, kierownica jak w Jeepie. Banał.

 • Gość: M

  Oceniono 3 razy 3

  nudzita konia z tą premierą już od miesięcy

 • Gość: stefan

  Oceniono 1 raz 1

  przecież te "nowoczesne" ekrany najszybciej się starzeją i psują. to już teraz wygląda paskudnie, a za trzy lata w biedronce będą lepsze.

 • pocalujta_wujta

  Oceniono 1 raz 1

  Jeszcze tylko poprawic Haldex zeby sie nie psul zbyt szybko i juz bedzie dobrze.

 • Gość: leszek orzeszek

  Oceniono 3 razy 1

  a propos tytułu na stronie głównej: poważnie, będzie? nerwy wszystkich już zżerają ;)

 • equinoxcpw

  0

  Producenci przeginają w różne strony: albo bezsensowne elektroniczne bajery albo - jak w Fordzie, kilkadziesiąt małych przełączników.

 • Gość: mazgaj

  Oceniono 4 razy 0

  Jak na chińskie auto całkiem nieźle ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX