Autostrada A1 do granicy z Czechami

Mamy kolejną dobrą wiadomość dla kierowców. 23 maja do użytku oddano brakujący odcinek Świerklany - Mszana, śląskiego fragmentu autostrady A1 pomiędzy Pyrzowicami a Gorzyczkami, gdzie trasa łączy się z czeską autostradą D1 w kierunku Ostrawy
Pobór opłatDrożej na autostradzie A2

Odcinek o długości 7,2 km został udostępniony kierowcom z wieloletnim opóźnieniem, spowodowanym problemami z budową mostu w Mszanie, który stał się powodem długotrwałego sporu pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a Alpine Bau. Austriackie konsorcjum rozpoczęło budowę w 2007 roku. W 2009 zerwano z nim kontrakt z powodu zbyt wolnego tempa prac, wykonawca twierdził, że projekt mostu ma wady. Co ciekawe kolejny przetarg wygrała ta sama firma i kontynuowała budowę. W 2012 roku nadzór budowlany wstrzymał prace stwierdzając, że most zagraża bezpieczeństwu. Następnie Alpne Bau zrezygnował z budowy. W rezultacie dokończyło je polskie przedsiębiorstwo Intercor.

Po 7 latach ten krótki fragment "A1-ki" jest w końcu przejezdny i kierowcy nie są już zmuszeni korzystać z objazdów przez okoliczne miejscowości, by z powrotem wrócić na autostradę. Odcinki do granicy i Pyrzowic oddano w 2012 roku.

"To kolejna ważna inwestycja w polską sieć transportową. Tym większa radość, że pomimo pewnych trudności podczas budowy tego odcinka, kierowcy mogą już z niego korzystać" - powiedziała wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. "Warto podkreślić, że budowę mostu w Mszanie dokończyli polscy przedsiębiorcy. Dzięki ich wzorowej współpracy mamy od dziś dogodne, autostradowe połączenie z Czechami".

W kwietniu do użytku oddano inny brakujący fragment autostrady A1 pomiędzy Włocławkiem a Kowalem, tworząc autostradowe połączenie pomiędzy Łodzią a Gdańskiem. Pod koniec tego roku mają zostać podpisane umowy na budowę kolejnych odcinków A1 od długości 57 km, na które obecnie trwają postępowania przetargowe.

Autostrada A1 Aktualny stan budowy autostrady A1

ZOBACZ TAKŻE:

Jak jeździć autostradą, by szybko i bezpiecznie dojechać do celu

Autostrada | Instrukcja obsługi