Mazda Design 2014 | Polacy projektują dla Mazdy

Jubileuszowa, piąta edycja konkursu Mazda Design dobiegła końca. W tym roku wpłynęła rekordowa liczba 1237 prac, oto najlepsze z nich
Polacy projektują dla Mazdy Piąta edycja konkursu Mazda Design dobiegła końca. W tym roku wpłynęła rekordowa liczba 1237 prac Maciej Meroniuk i Weronika zostali laureatami głównych nagród w tegorocznej edycji konkursu Mazda Design Obowiązywały dwie kategorie tematyczne: suknia wieczorowa Kodo (909 projektów) i samochód luksusowy Mazda (328 projektów). Wyboru zwycięskich prac dokonało jury pod przewodnictwem Janusza Kaniewskiego (wykładowca Instituto Europeo di Design w Turynie i Royal College w Londynie), w którego skład weszli: Ikuo Maeda (dyrektor generalny działu projektowego Mazdy), aktorka Anna Dereszowska oraz projektanci Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski. Na prace konkursowe swoje głosy oddawali również internauci. Nagroda Grand Prix w kategorii samochód luksusowy Mazda przypadła projektowi Mazda Whisper autorstwa Macieja Meroniuka. Zwycięzca otrzymał 10 tysięcy złotych. Dodatkowo będzie mógł zrealizować prototyp projektu w skali 1:5 podczas stażu w pracowni Janusz Kaniewski Design. Nagrodę Grand Prix w kategorii suknia wieczorowa KODO otrzymała Weronika Oleś . Zwyciężczyni dostała 10 tysięcy złotych. Dodatkowo projekt zrealizuje duet Paprocki&Brzozowski. - Nagroda główna została przyznana futurystycznej, zjawiskowej rzeźbie limuzyny Mazdy przyszłości, która w bezkompromisowy sposób porusza wyobraźnię, inspiruje i prowokuje technologię. Natomiast zwycięska suknia wieczorowa w szlachetny sposób łączy europejską tradycję haute couture i intuicyjnie odczytywany motyw japoński - zaskakujące rozcięcie, dokonane jak gdyby precyzyjnym mieczem samuraja. Co ważne, obydwie kreacje - samochód i suknia - zdają się być stworzone do wspólnego występu, co świadczy o trafnym odczytaniu spójnej filozofii marki Mazda przez ich twórców - wyjaśnia Janusz Kaniewski, przewodniczący jury. Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się 16 maja podczas pokazu najnowszej kolekcji Marcina Paprockiego i Mariusza Brzozowskiego.
Mazda Hazumi Koncept Hazumi | Nowa Mazda Nr 2

Obowiązywały dwie kategorie tematyczne: suknia wieczorowa Kodo (909 projektów) i samochód luksusowy Mazda (328 projektów). Wyboru zwycięskich prac dokonało jury pod przewodnictwem Janusza Kaniewskiego wykładowca Instituto Europeo di Design w Turynie i Royal College w Londynie), w którego skład weszli: Ikuo Maeda (dyrektorem generalnym działu projektowego Mazdy), aktorka Anna Dereszowska oraz projektanci Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski. Na prace konkursowe swoje głosy oddawali również internauci.

Używana Mazda 6 - sprawdź ogłoszenia

NAGRODY W KONKURSIE MAZDA DESIGN 2014

Nagroda Grand Prix w kategorii samochód luksusowy Mazda - projekt Mazda Whisper autorstwa Macieja Meroniuka
Nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych i opłacony podatek od nagrody. Dodatkowo realizacja prototypu w skali 1:5 podczas stażu w pracowni Janusz Kaniewski Design.

Wyróżnienia:
Mazda Yutori - Łukasz Myszyński
Mazda Kaminari - Michał Koziołek

Nagroda Grand Prix w kategorii suknia wieczorowa KODO - Weronika Oleś
Nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych i opłacony podatek od nagrody. Dodatkowo realizacja projektu przez duet Paprocki&Brzozowski.

Wyróżnienie:
Joanna Ciszak

Wyróżnienie dodatkowe:
Walizka podróżna i zegarek sportowy Mazda.

Nagroda dla najwyżej ocenionego projektu przez internautów:
Walizka podróżna i zegarek sportowy Mazda.

Nagroda główna została przyznana futurystycznej, zjawiskowej rzeźbie limuzyny Mazdy przyszłości, która w bezkompromisowy sposób porusza wyobraźnię, inspiruje i prowokuje technologię. Natomiast zwycięska suknia wieczorowa w szlachetny sposób łączy europejską tradycję haute couture i intuicyjnie odczytywany motyw japoński - zaskakujące rozcięcie, dokonane jak gdyby precyzyjnym mieczem samuraja. Co ważne, obydwie kreacje - samochód i suknia - zdają się być stworzone do wspólnego występu, co świadczy o trafnym odczytaniu spójnej filozofii marki Mazda przez ich twórców - wyjaśnia Janusz Kaniewski, przewodniczący jury.

Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się 16 maja podczas pokazu najnowszej kolekcji Marcina Paprockiego i Mariusza Brzozowskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

Mazda MX-5 | 25 lat roadstera wszech czasów

Mazda MX-5 | 25 lat roadstera wszechczasów

Więcej o:
Komentarze (4)
Mazda Design 2014 | Polacy projektują dla Mazdy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • dexterek011

  Oceniono 17 razy 13

  Projektują?
  Chyba tylko zajmują się wzornictwem, bo tak należy tłumaczyć angielskie słowo "design". Jako wzornictwo właśnie, a nie jako projekt.
  Projekt to coś znacznie większego jest. W przypadku samochodu to coś, co koncentruje się nie tylko na wyglądzie, ale również na funkcjonalności, rozwiązaniach technicznych itd...
  Z całym szacunkiem, ale nie widzę w Polsce żadnej grupy (czy to firmy, czy to organizacji, itp...) potrafiącej zaprojektować współczesny samochód. Brak nam umiejętności, doświadczenia, know-how.
  Pozostaje tylko rysowanie obrazków na papierze (lub w komputerze)

 • polerowy

  0

  Po to są właśnie takie konkursy i może kiedyś ktoś to się zmieni, ktoś kogoś zauważy. W tym roku też jest kolejna edycja "Mazda Design" i też można przesyłać prace na dwie kategorie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX