CEPiK 2.0 | Kupujesz auto używane? Sam sprawdzisz jego historię

Parlament zakończył prace nad ustawą o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Po podpisie Prezydenta w niedługim czasie w życie wejdą dwie e-usługi: "Historia pojazdu" i "Bezpieczny autobus"
ESP | Ten układ rządzi autem Co drugi samochód ma już system ESP

Pierwsza usługa to dobra wiadomość dla wszystkich kupujących pojazd używany, który jest zarejestrowany w Polsce. Aktualnie informacje o pojeździe, takie jak: daty rejestracji, dane techniczne, informacje o badaniu technicznym i ubezpieczeniu OC, a także czy pojazd nie widnieje w ewidencji jako kradziony, mogą otrzymywać tylko uprawnione instytucje, właściciel bądź posiadacz pojazdu.

Znajdź swój wymarzony samochód używany

Po wprowadzeniu nowych regulacji, każda osoba dysponująca numerem VIN, datą pierwszej rejestracji i numerem rejestracyjnym pojazdu, bez konieczności składania w urzędzie wniosków z uzasadnieniem wglądu, będzie mogła uzyskać internetowy dostęp do bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Należy podkreślić, że będzie można sprawdzić tylko dane pojazdu, informacje o właścicielu nie będą dostępne.

Pod nazwą "Bezpieczny autobus" kryje się możliwość sprawdzenia autokaru przewożącego dzieci i młodzież szkolną. Po wprowadzeniu numeru rejestracyjnego pojazdu, również "online" będzie można zobaczyć czy autokar ma ważne badanie technicznego i ubezpieczenie OC.

Zgodnie z planem obie e-usługi mają zostać uruchomione już w czerwcu tego roku.

Więcej o:
Komentarze (4)
CEPiK 2.0 | Kupujesz auto używane? Sam sprawdzisz jego historię
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: jan

  Oceniono 4 razy 4

  no i brawo, wiadomo, ze to nie jest rozwiazanie, ale na pewno krok w dobra strone.

 • Gość: realista

  Oceniono 4 razy 2

  Ja już słyszałem, że przed przeglądem jedzie się cofnąć licznik i ten cały CEPIK można między bajki włożyć. A swoja drogą to tworzymy kolejny czarny rynek cofaczy liczników.
  I na koniec, czy nie łatwiej wziąć dane od ubezpieczycieli, oni przynajmniej mają swoich rzeczoznawców którzy nie mogą sobie pozwolić na oszustwo - zrobią zdjęcia, spiszą stan licznika i sprawdzą pojazd i całe zdarzenie, a diagnosta stawia pieczątkę i wpisuje co chce.

 • mordeuszek

  Oceniono 7 razy 1

  Bzdura. CEPiK to baza danych wykorzystywana przez złodzieli. Właśnie padłem ich ofiarą. Wzywają mnie do zapłacenia mandatu za nieprawidłowe parkowanie w Geteborgu w Szwecji!!! NIGDY TAM NIE BYŁEM!!! NIE BYŁEM ANI W TYM MIEŚCIE ANI W SZWECJI Ale szwedzka firma poarkingowa (pewnie należaca do Polaków lub polskich obywateli) mająca dostęp do tej ewidencji wpisała mi to w CEPiK, dług sprzedała windykatorowi w Bydgoszczy i szfa gra. Windykatora nic nie interesuje. Twierdzi, że mam wpis o mandacie w CEPiK, on ma umowę ze szwedzką firmą na windykację a ja mam płącić. Szlak mnie trafił i jutro odę z tym do prokuratury. Jesli po to ma być CEPiK to ja to chromolę. Wolę prawdziwy CEP.

 • Gość: kazik

  0

  Najlepiej sprawdzić historię pojazdu który chce się kupić na stolencars.eu , wpisujesz nr VIN i wszystko jasne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX