WAVE | Samochód ciężarowy przyszłości

Spektakularne koncepty to nie tylko samochody osobowe, najczęściej sportowe. Równie ciekawie może być także w przypadku ciągnika do transportu ciężkiego, czego najlepszym przykładem jest ten oto pojazd
Samochód ciężarowy przyszłości Spektakularne koncepty to nie tylko samochody osobowe. Ciekawym tego przykładem jest ten ciągnik WAVE (Walmart Advanced Vehicle Experience) i to koncepcyjny model ekologicznego i wydajnego ciągnika, który może zasilić flotę sieci supermarketów Walmart Nazywa się WAVE (Walmart Advanced Vehicle Experience) i jest interesującą wizją ekologicznego i wydajnego środka transportu, który mógłby zasilić flotę amerykańskiej sieci supermarketów Walmart. Prototyp jest w pełni gotowy, ale jak każdy koncept, zanim trafi na drogi, przejdzie drogę ewolucji. Ale kto wie, może w niedalekiej przyszłości takie ciężarówki nie będą niczym wyjątkowym. Pojazd ma o 20 proc. lepsze właściwości aerodynamiczne niż obecne ciężarówki, więc futurystyczny wygląd to nie tylko kwestia wizualna. Jest wyposażony w napęd hybrydowy, składający się z silnika elektrycznego, zestawu baterii i mikro-turbiny, zasilanej paliwem i zwiększającej zasięg pojazdu. Kabina także nie jest standardowa. Kierowca dostaje się do środka poprzez rozsuwane drzwi i siedzi na pośrodku, jak w pociągu. Deska rozdzielcza jest minimalistyczna, składa się z kierownicy, dwóch monitorów i panelu sterowania. Nie ma tradycyjnego zestawu wskaźników. Na koniec naczepa. Ta także jest wyjątkowa, ponieważ została wykonana z włókna węglowego. Umożliwiło to obniżenie jej masy o 1 814 kilogramów bez utraty wytrzymałości. W rezultacie można przewieźć większą ilość towarów. Ciekawi nas tylko, ile kosztowało jej wyprodukowanie.

Nazywa się WAVE (Walmart Advanced Vehicle Experience) i jest interesującą wizją ekologicznego i wydajnego środka transportu, który mógłby zasilić flotę amerykańskiej sieci supermarketów Walmart. Prototyp jest w pełni gotowy, ale jak każdy koncept, zanim trafi na drogi, przejdzie drogę ewolucji. Ale kto wie, może w niedalekiej przyszłości takie ciężarówki nie będą niczym wyjątkowym.

Maszyny i pojazdy użytkowe - ogłoszenia

Pojazd ma o 20 proc. lepsze właściwości aerodynamiczne niż obecne ciężarówki, więc futurystyczny wygląd to nie tylko kwestia wizualna. Jest wyposażony w napęd hybrydowy, składający się z silnika elektrycznego, zestawu baterii i mikro-turbiny, zasilanej paliwem i zwiększającej zasięg pojazdu.

Kabina także nie jest standardowa. Kierowca dostaje się do środka poprzez rozsuwane drzwi i siedzi na pośrodku, jak w pociągu. Deska rozdzielcza jest minimalistyczna, składa się z kierownicy, dwóch monitorów i panelu sterowania. Nie ma tradycyjnego zestawu wskaźników.

Na koniec naczepa. Ta także jest wyjątkowa, ponieważ została wykonana z włókna węglowego. Umożliwiło to obniżenie jej masy o 1 814 kilogramów bez utraty wytrzymałości. W rezultacie można przewieźć większą ilość towarów. Ciekawi nas tylko, ile kosztowało jej wyprodukowanie.

ZOBACZ TAKŻE:

Pakistańskie ciężarówki - najdziwniejszy tuning na świecie

źródło: Wikimedia Commons