Volkswagen otworzy nową fabrykę w Polsce?!

Jak podaje agencja Reutera, z nieoficjalnych źródeł wynika, że Volkswagen planuje otworzyć w Polsce nowy zakład produkcyjny, w którym powstawałby dostawczy Crafter
Tańszy serwis dla starszych VolkswagenówTańszy serwis dla starszych Volkswagenów

Ta informacja zbiega się z ostatnimi wypowiedziami wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, który powiedział, że jeszcze w grudniu "gracz z pierwszej półki światowego przemysłu motoryzacyjnego" ma złożyć deklarację o budowie nowej fabryki na terenie Polski.

Jak dalej wynika z notki agencji Reutera: "montowanie pojazdów w Polsce pozwoliłoby niemieckiej grupie, która obecnie produkuje samochody użytkowe Caddy i T5 pod Poznaniem, znacząco ograniczyć koszty produkcji".

Volkswagen skupia się na budowie nowej fabryki dla Craftera, ponieważ dobiega końca termin umowy, którą niemiecki producent ma podpisaną z koncernem Daimler. Właśnie w jego zakładach od 2005 roku powstaje Crafter. Polska oferuje podobno najbardziej atrakcyjne warunki, gdyż szacowany koszt pracy w przemyśle motoryzacyjnym na jedną godzinę to tylko 6,65 euro. Jak spekulują polskie media koszt budowy fabryki wyniósłby około 1 mld euro. Zatrudnienie w zakładzie mogłoby znaleźć nawet 3000 osób.

Crafter to największy samochód dostawczy w gamie Volkswagena. Szczyci się przede wszystkim niskim apetytem na paliwo. Podstawowy wariant o pojemności 2 litrów i mocy 109 KM zużywa średnio 7,9 l/100 km, podobnie jak mocniejsza wersja o mocy 136  KM. Najmocniejszy i jednocześnie najbardziej oszczędny motor generuje moc 163 KM oraz 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego, a dzięki seryjnemu systemowi start-stop jego średnie zużycie paliwa wynosi 7,2 l/100 km. To o 33 proc. mniej niż u poprzednika.

Wielka wyprz | Oferty rocznika 2013 | VW samochody użytkoweWielka wyprz | Oferty rocznika 2013 | VW

Więcej o:
Komentarze (13)
Volkswagen otworzy nową fabrykę w Polsce?!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • blue911

  Oceniono 31 razy 25

  To narazie jest w fazie negocjacji. Jak poloza kamien wiegielny to zaczniemy sie cieszyc. Juz nie takie zludzenia mielismy w przeszlosci.

 • remo29

  Oceniono 15 razy 9

  To dziś jakiś dzień dobroci dla VW? To już chyba trzeci artykuł...

 • lech2011

  Oceniono 6 razy 2

  Nowa fabryka samochodów w Polsce! Będzie produkować...

  ....rowery !

 • flat_hu

  Oceniono 50 razy 2

  No wszystko super, tylko Polsce montownie nie są potrzebne, a działy R&D i własna, niezależna produkcja. Skoro złodzieje z rządów z ostatnich lat pozwolili na upadek fabryk i biur projektowych osobówek, to niech teraz przynajmiej spróbują wspierać polskich eksporterów ciężarówek i autobusów.

  Z montowniami jest ten problem, że za 5 lat, gdy będą musieli zacząć płacić podatki to uciekną i zostaniemy z 5000 bezrobotnymi....

 • szczepionkipowodujaraka

  Oceniono 5 razy 1

  mogli by robic elektrycznego golfa

 • marabout

  Oceniono 6 razy 0

  olaboga !
  3000 miejsc pracy !
  No i 6 euro na godzine,--- to rzeczywiscie super. Takie szczescie !
  Az tak nisko nas cenai ???
  Tu gdzie mieszkam, sprzataczka ma 10 euro na godz.

 • rothschild

  Oceniono 6 razy 0

  Chodzą słuchy, że jednak w Nysie.

 • kamito

  Oceniono 1 raz -1

  W Poznaniu powstaje Caddy który cieszy się dużą popularnością, z pewnością jest to dla nas plus że jesteśmy żetelni

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX