Skoda Octavia III - Sukces czy porażka?

Najchętniej sprzedawanym samochodem w Polsce we wrześniu tego roku była Octavia. Skoda nie ma jednak powodu do zadowolenia
Skoda Octavia Combi 1.8 TSI - test | Pierwsza jazdaSkoda Octavia Combi 1.8 TSI - test | Pierwsza jazda

Sprzedaż Octavii zamknęła się we wrześniu liczbą 930 sprzedanych egzemplarzy. Jak podkreśla Skoda wzrost sprzedaży w stosunku do sierpnia wyniósł ponad 46%. Niestety odnosząc te liczby do ubiegłorocznej sprzedaży słupki nie są już takie zielone. We wrześniu 2012 r. Skoda sprzedała łącznie 997 sztuk Octavii i Octavii Tour.

Sukces czy porażka?

W całym 2012 roku polscy klienci kupili 15 639 sztuk Skody Octavii i Octavii Tour. Średnio daje to ponad 1300 samochodów miesięcznie. Ale już we wrześniu zeszłego roku sprzedaż zaczęła się załamywać spadając do liczb trzycyfrowych. Winowajcą była Octavia Tour, którą zastąpiono modelem Rapid.

W marcu tego roku Skoda zaprezentowała trzecią generację Octavii. Sprzedaż powinna pójść w górę, jednak tak się nie stało. Sprzedaż w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wyniosła raptem 7 988 sztuk, co średnio daje niecałe 888 aut miesięcznie. Jeśli dodamy do tego sprzedaż Rapida (2 594 sztuki) - jako następcy Octavii Tour - da to nam wynik 10 582 aut, czyli średnio 1175 sztuk miesięcznie.

Ile kosztuje nowa Skoda? Sprawdź cenniki

Skoda Rapid Spaceback - test | Pierwsza jazda | Sukces (nie)murowanySkoda Rapid Spaceback - test | Sukces (nie)murowany

Jak widać głosy krytyczne względem polityki cenowej Skody maja przełożenie na sprzedaż. Nowa Octavia to dobre i przestronne auto, ale już niepostrzegane jako atrakcyjne cenowo. Szansą na podciągnięcie słupków ma być hatchback Rapid Spaceback, coś pośredniego pomiędzy Fabią i Octavią. Czy tak się stanie, przekonamy się już wkrótce.

Polskim bestsellerem w 2013 roku pozostaje Skoda Fabia z liczbą 8 608 sprzedanych egzemplarzy. Octavia ma znikome szanse na odebranie jej pierwszego miejsca w tym roku.

Więcej o:
Komentarze (59)
Skoda Octavia III - Sukces czy porażka?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • olgin

  Oceniono 85 razy 83

  najchętniej sprzedawane????? chyba najchętniej kupowane, sprzedać to chętnie chce każdy diler

 • Gość: Geodeta

  Oceniono 62 razy 32

  A ja myśle, że kluczowe dla spadku sprzedaży octavii jest wycofanie z oferty silnika 1.6 MPI 102 KM.

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 25 razy 23

  „Najchętniej sprzedawanym autem w Polsce we wrześniu był...”

  Czyli - wg debili - przychodzi do salony gość chcący kupić porsche, a sprzedawca chętniej sprzedaje mu jakiś zuepłeni inny pojazd?

  Naćpani jesteście w redakcji?
  ;>>>

 • Gość: mo-7

  Oceniono 27 razy 15

  CCC - cena czyni cuda ... ale Skoda przestała być tanią alternatywą - obecnie ceny Octavii oscylują na wysokości Golfa a czasami nawet więcej. Nawet jak jest promocja cenowa to samochodów oczywiście nie ma na placu ... Serwisu Skody zrobiły też swoje - kiepska opinia wśród użytkowników ...

 • qjurek

  Oceniono 27 razy 13

  Ceny to nie jedyny problem Skody, VW ma kłopot z silnikami. Kultowe 1,6 MPI ze względu na normy spalin po 30 latach produkcji niestety wycofany z produkcji. Czy kiedykolwiek TSI będa równie niezawodne?

 • 666original

  Oceniono 35 razy 9

  Oni nie szukają klientów tylko frajerów, bo frajerem trzeba być żeby kupić Golfa czy Polo za tyle kasy co sobie cenią, btw, jeszcze nie widziałem innej Octavii niż 1.6mpi czy 1.9tdi, a 2.0tdi to chyba ze dwa razy, inne wcale a sporo jeżdżę, więc i nowe silniczki się nie przyczyniają do wzrostu sprzedaży, ale to wcale nie dziwne, przynajmniej widać że ludzie nie łykają wszystkiego co im się serwuje ;)

 • lech2011

  Oceniono 7 razy 7

  to "najchętniej sprzedawanym" jest powtórzone parokrotnie.
  A więc to nie jest przejęzyczenie, pisał to jakiś głąb.

 • Gość: purysta

  Oceniono 15 razy 7

  Najczęściej sprzedawane - najchętniej kupowane.
  To nietrudne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX