Ten spot wywołał burzę w Niemczech. Mercedes rozjeżdża małego Adolfa Hitlera

Trzech niemieckich studentów ze szkoły filmowej w Ludwigsburgu nagrało reklamę, o której mówią całe Niemcy. Na spocie widać jak mercedes potrąca małego Adolfa Hitlera. Po czym na ekranie pojawia się hasło: ''Rozpoznaje niebezpieczeństwo zanim powstanie''. Firma Mercedes błyskawicznie odcięła się od filmu.

Mercedes Benz „nie jest zadowolony”, Der Spiegel pisze, że „to złe i głupie”, a Stuttgarter-Nachrichten broni młodych filmowców. Krótki, udający reklamę Mercedesa film wywołał prawdziwą burzę i dyskusję w mediach. Błyskotliwy, czarny humor czy brak smaku i wyczucia? Zobaczcie sami.

Reżyserem tej krótkiej „reklamówki” jest urodzony w Dreźnie, 32 letni Tobias Haase. W pierwszych scenach widzimy wieś. Mieszkańcy są zajęci swoją codzienną pracą. Nagle wjeżdża srebrny Mercedes klasy C. Wszyscy się mu przyglądają. Auto zaczyna automatycznie hamować i zatrzymuje się przed bawiącymi się na drodze dziewczynkami. Do tego momentu wszystko wygląda jak kolejna reklama systemu Distronic Plus, który w razie niebezpieczeństwa wyhamowuje pojazd i jeśli to konieczne potrafi go również całkowicie zatrzymać. Gdy tylko sytuacja na drodze się odblokowuje, samochód automatycznie przyspiesza do zaprogramowanej prędkości.

W kolejnej scenie widzimy małego chłopca biegnącego z balonem. Jest też jego mama wieszająca pranie, która mu się przygląda. Mercedes nadjeżdża, tym razem jednak nie hamuje i przejeżdża chłopca. Na chwilę przed wypadkiem, na ekranie pojawia się twarz Adolfa Hitlera. Matka z przerażeniem biegnie w kierunku chłopca krzycząc jego imię: „Adolf, Adolf”. Po całym zdarzeniu samochód wyjeżdża z miasteczka. Na ekranie pojawia się szyld z nazwą - Braunau am Inn, miejscem urodzenia Adolfa Hitlera. Na sam koniec widzimy przejechanego chłopca ułożonego w kształcie swastyki i hasło: „Rozpoznaje niebezpieczeństwo zanim powstanie.”

Mercedes klasy S | Historia najlepszego auta na świecieMercedes klasy S | Historia najlepszego auta na świecie

Film startuje w konkursie „First Steps Award”, który wyróżnia młodych twórców. Co ciekawe, sponsorem nagrody w kategorii reklama jest... Mercedes Benz. Już po pierwszym pokazie Mercedes wyraźnie zażądał od studentów umieszczenia komunikatu informującego o tym, że film jest nieautoryzowaną reklamą i nie ma żadnego powiązania z stuttgarcką firmą.

W Niemczech rozgorzała się dyskusja wokół kontrowersyjnego dzieła studentów. Bild zadaje pytanie : „Czy wolno rozjeżdżać w reklamach dzieci? Nawet jeśli jest nim Adolf Hitler?”.  Spiegel zastanawia się jak wyglądałby świat gdyby maszyny miały duszę i dokąd dojdziemy jeśli technika będzie mogła rozstrzygać o życiu i śmierci?

Idea zabicia Hitlera jako dziecko nie jest nowa. Opisał ją w książce "Making History" Stephen Fry

Mercedes mocno dystansuje się od tego filmu. Oto wypowiedź rzecznika koncernu: „Mercedes zdecydowanie dystansuje się od zawartości tego filmu. Jesteśmy przekonani, że niestosowne jest pokazywanie w reklamach śmierci człowieka, a tym bardziej dziecka w połączeniu z nacjonalizmem."

Jury festiwalu „First Steps Award” też ma swoje zdanie; "Jako widz jesteś wręcz zmuszony do wyrobienia sobie opinii. Czy fikcyjna reklama może wykorzystywać prawdziwą markę jako sędziego między życiem i śmiercią? Nasze jury jeszcze nigdy nie miało tak burzliwych obrad, jednak twierdzimy, że Tobias Haase pozostał wierny artystycznym ideałom.” Nagrody First Steps Award rozdane zostaną 16 września.

Więcej o:
Komentarze (131)
Ten spot wywołał burzę w Niemczech. Mercedes rozjeżdża małego Adolfa Hitlera
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • his_dudeness

  Oceniono 410 razy 368

  Poszli na całość, choć wiadomo było, że Mercedes będzie musiał się wyprzeć takiego klipu.

  Mocny, czarny humor :)

 • Gość: Amy

  Oceniono 232 razy 202

  Chłopaki zasłużyli na główną nagrodę za pomysł i za hasło reklamowe - kocham czarny humor.

 • Gość: bebe

  Oceniono 314 razy 200

  O Tak, biedni niemcy...Ich matki, ich ojcowie byli takimi miłymi młodymi ludźmi, takimi europejczykami i przyszedł ten brzydki Hitler i pozaganiał sam tych wszystkich Żydów do krematoriów, a Europę zmienił w pogorzelisko. A oni wcale nie halowali, nie wykorzystywali w swoich gospodarstwach i fabrykach niewolników innych nacji, nie przebierali nózkami nad budową lebensraumu... Tak gdyby nie ten chłopiec wszystko byłoby cacy....

 • euforiusz

  Oceniono 155 razy 131

  Primo AH był dlugoletnim i wiernym ambasadorem marki Mercedes, a pozatym dobrym klientem.
  Gdyby kupował bułki w mojej piekarni, tez nie chciałbym reklamy gdzie dlawi się moja kajzerką.

 • euforiusz

  Oceniono 130 razy 120

  Tylko jak pózniej wytłumaczyć to wszystko austryjackiej drogówce?

 • Gość: Benek

  Oceniono 176 razy 80

  Świetna reklama. Szkoda, że Adolfa to nie spotkało, bo wtedy żaden niespełniony malarz nie odważyłby się zaatakować całej Europy.

 • kapitan_kloss

  Oceniono 74 razy 62

  Firma nie rozpoznała niebezpieczeństwa i dlatego sie odcięła. A sam filmik świetny!

 • Gość: jan_maria

  Oceniono 69 razy 51

  Esencja niemieckiego gustu i poczucia humoru.
  Ale dzięki temu zobaczyliśmy to, co wielu ludziom śniło się po nocach.
  Niekoniecznie z udziałem Mercedesa.

 • wmc-33

  Oceniono 65 razy 47

  Całkiem zabawna reklama, do tego w duchu niektórych oryginalnych reklam Mercedesa, jak choćby z kostuchą o twarzy prezesa VW.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX