Pagani Zonda Revolucion - To już jest koniec

To już jest naprawdę koniec. Ostatni model Zondy otrzymał nazwę Revolucion

Pagani Huayra kontrFerrari F12 | KonfrontacjaPagani Huayra kontrFerrari F12 | Konfrontacja

Horacio Pagani dokonał niemożliwego. Żadnej innej małej firmie chcącej produkować własne samochody nie udało się to, co udało się jemu. Ta historia powtarza się od dziesiątków lat. Ktoś, gdzieś na świecie ma pomysł na produkcję ekskluzywnego supersamochodu. Znajduje inwestorów, kilku zapaleńców i szykuje się na podbój świata. Kończy się na kilku projektach, wiecznie nieskończonym prototypie, lub w najlepszym przypadku kilku latach produkcji. Przykładów jest mnóstwo: Gumpert, Panoz, K1, Artega, Yes!... Kiedy miałem okazję przejechać się w 1999 roku egzemplarzem przedprodukcyjnym Zondy była cicha nadzieja, że ten projekt przeżyje dłużej. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Pagani na stałe wpisał się w historię motoryzacji, a Zonda stała się jednym z najlepszych sportowych samochodów świata.

Revolucion ma monocoque wykonany z włókna węglowego i tytanu. Jak wszystkie inne Zondy napędzany jest silnikiem V12 produkcji AMG, który ma 6 litrów pojemności, 800 KM mocy i 730 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Warto dodać, że Zonda waży jedyne 1070 kg. Sekwencyjne, 6 biegowa skrzynia biegów zmienia przełożenia w 20 milisekund. Kontrola trakcji opracowana wspólnie z firmą Bosch ma aż 12 różnych ustawień. Tylny spojler został wyposażony w system DRS (System Redukcji Siły Dociskowej Powietrza).

Na listę licznych osiągnięć Zondy można wpisać znakomity czas na pętli północnej Nürburgringu. Wyczynowa wersja Zondy R pokonała "Zielone piekło" w 6 minut 47 sekund. bardziej cywilna wersja - Zonda F Clubsport osiągnęła równie znakomity czas 7 minut 24 sekundy.

Kilkakrotnie zapowiedziana była ta "ostatnia Zonda". Po niej jednak zawsze pojawiał się kolejny model. Teraz finał jest już ostateczny. Model Revolucion jest ostatnią Zonda jaka zostanie wyprodukowana. W sumie powstanie pięć egzemplarzy tego modelu, z czego pierwszy już trafił do klienta, a pozostałe są już sprzedane. Jak widać cena 2,2 mln euro bez podatków nikogo nie odstraszyła.

To oczywiście nie oznacza końca Pagani. Teraz nadszedł czas modelu Huayra.

Więcej o:
Komentarze (4)
Pagani Zonda Revolucion - To już jest koniec
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • jabok

  Oceniono 32 razy 24

  Zonda nie umiera nigdy chciałoby się powiedzieć. Ten wspaniały spektakularny samochód jakoś nie potrafi zejść ze sceny i nie ma się czemu dziwić. W czasach gdy nawet supersamochody muszą być zalewane pseudoekologicznymi bzdurami ten ostatni Mohikanin z ryczącą i ziejącą ogniem widlastą dwunastką pokazuje co naprawdę jest atrakcyjne w motoryzacji. Niestety to już chyba naprawdę koniec.


  jabokomotocyklachinietylko.blox.pl/html

 • cezaryk

  Oceniono 4 razy 0

  > Revolucion ma monocoque

  Też bym chciał mieć tego/tę monocoque, najlepiej od razu 5 egzemplarzy.
  Co to jest 'monocoque'? Poprosiłem właśnie o 5 szt więc chyba mam prawo wiedziec.

 • adamu2000pl

  Oceniono 2 razy -2

  a propos monocoque, podobno budują go tylko dwie firmy na świecie, dlatego lexus lfa był/jest taki drogi, podobno

 • adamu2000pl

  Oceniono 14 razy -6

  ...z tymi spojlerkami przypomina nieco poloneza caro, co wygląda jakby ktoś wszedl w gó..., które się naoklejało wokół obuwia
  - bez urazy :-)
  ja również uważam, że to jest super auto, ale kwestią gustu pozostanie wygląd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX